E enjte, 20 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Gjiknuri: 70% e individëve votojnë partinë, njerëzve nuk i interesojnë emrat e kandidatëve

Përfaqësuesi i PS-së në Këshillin Politik, deputeti Damian Gjiknuri, tha se formula e listave që PS ka propozuar, pasi sipas studimeve të bëra në shumë vende të botës, 70% e votuesve zgjedhin partinë, pasi nuk i intereson shumë emri i kandidatit.

Gjiknuri: Nesër ka mundësi të bëjmë një ndryshim, një renditje lart në lidhje me votat preferenciale…prandaj thashë votohet njëher për ekipin. Sipas studimeve, në shumë vende të botës, që kanë votim preferencial me 2 vota, 70% e elektoratit voton për partinë dhe jo për kandidatët, se nuk i interesojnë emrat, nuk është çështke lojë individi kjo.

Fevziu: Po mirë lëreni vetëm me partinë dhe bini rehat!

Gjiknuri: Jo më se partia është institucion, jo hidh ca emra aty dhe të shohim çfarë do dalë. Në fletë, individi ka 2 mundësi, të zgjedhë partinë dhe automatikisht të bjerë dakord me renditjen e partisë dhe ka mundësi për një votë të dytë nëse ka preferencë një kandidat jetër.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha pritet me protesta në Laç, ndërhyn menjëherë policia

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, është pritur me protesta në qytetin e Laçit. Simpatizantë të Partisë Demokratike që nuk janë dakord me të, kanë...

Meta ia merr këngës me Bujar Qamilin në Shkodër (VIDEO)

Për pak çaste, kreu i shtetit ka harruar zhvillimet politike, duke iu dedikuar pak vetes. Presidenti Meta ia ka marrë këngës me këngëtarin e...

Përplasja te “5 Maji”, Rama: E mira e përbashkët nuk merret peng nga askush

Dje nisi aksioni për shembjen e banesave në lagjen “5 maji” në Tiranë. Forcat policore rrethuan zonën, pasi një pjesë e banorëve kundërshtuan shembjen...

Donaldi shpallet banori më i padëshiruar në “Big Brother” (VIDEO)

Dje në "Big Brother Vip", banorët zhvilluan një spektakël, ku secili rrëmbeu nga një çmim. Pas spektaklit, Egzona si moderatore i ndau çmimet, ku...

Shpërthimi në Tonga, 500 herë më i fuqishëm se bomba atomike e Hiroshimës

Kombi i vogël ishullor i Tongës humbi një nga ishujt e tij më të vegjël, pasi një shpërthim gjigant vullkanik copëtoi tokën në copa...