E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
10 C
Tirana

Gabimi për emrin në Gjendjen Civile i kushtoi qytetarit 2.5 milionë lekë (VIDEO)

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Të shumta kanë qenë rastet kur emisioni “Stop” në Tv Klan ka denoncuar gabimet dhe pasaktësisë e bëra nga në zyrat e gjendjes civile, që në fakt u kanë shkaktuar probleme qytetarëve.

“Stop” ka trajtuar sërish një rast të tillë. Në Fratar të Mallakastrës, Fatmir Taraj na tregon se për shkak të gabimeve në Gjendjen Civile, familja e tij është e ndarë në dy shtete. Fatmiri është martuar me një shtetase greke të quajtur Nikoletta Kountouri. Pasi sollën në jetë fëmijën e parë jashtë martese, shkuan tek noteri Agron Hasanbashaj për të bërë njohjen e fëmijës.

Më pas iu drejtuan zyrës së Gjendjes Civile Fratar për të bërë regjistrimin e fëmijës, por pas disa kohësh zbuluan se ishte bërë gabim emri dhe mbiemri i bashkëshortes si dhe shtetësia e vajzave, në greke nga shqiptare. Në këto kushte, Fatmiri iu drejtua Gjykatës Administrative së Vlorës dhe me vendim të saj, punonjësi i gjendjes civile,Ylli Pashaj korrigjoi gabimin e emrit dhe mbiemrit, por jo shtetësinë. Vetëm për një shkronjë gabim në emër, Fatmir Taraj u detyrua të paguante 2.5 milionë Lekë të vjetra procedura gjyqësore.

Fatmir Taraj: Në vitin 2009 unë jam martuar me shtetasen greke Nikoletta Kountouri. Pasi lindi dhe fëmija i parë, e kishim jashtë martese dhe bëmë një deklarim noterial tek noteri Agron Hasanbashaj. Zotëria në fjalë më ka bërë gabim drejtshkrimor nga me 2 tt që e ka bashkëshortja, e ka bërë me 1 dhe nga Kountouri e ka bërë Koundouri. Dhe si rrjedhojë u regjistrua dhe vajza e parë dhe vajza e dytë po me të njëjtat probleme. Për këtë arsye ju drejtova Gjykatës Administrative Shkallës së Parë Vlorë. Dhe më dha të drejtë që të ndryshonte emër mbiemër të bashkëshortes dhe emër mbiemër dhe te regjistrimi i fëmijëve. Me këtë vendim gjykate të formës së prerë i drejtohem z.Ylli Pashaj, nënpunës i Gjendjes Civile, për korrigjim. Dhe tani më del problemi tjetër që zotëria në fjalë më ka bërë dhe shtetësinë e fëmijëve greke, gjë kjo që mund të më shkojë me gjykatë përsëri. Dhe nga momenti që shkoj për të aplikuar për pasaportën e fëmijëve, mua më rezulton që nuk nxjerr dot pasaportë për fëmijët këtu në Shqipëri, sepse nuk janë të regjistruar, janë të regjistruar me shtetësi greke. Në Greqi nuk i kaloj dot në pikat kufitare, kam folur me doganën e Kakavijes dhe më kanë thënë që duhet nxjerrë me patjetër pasaportë që të kenë mjet identifikimi për të kaluar pikat kufitare. Dhe unë i bie tani që të bëj dy herë gjyq. Gjyqi i parë ka shkuar 2 milionë e gjysmë Lekë. Tani çfarë taksiratesh kam unë të bredh përsëri me gjyqe dhe me shpenzime.

Specialisti i Gjendjes Civile i tha gazetares së “Stop” se me vendim gjykate u rregullua emri dhe mbiemri i bashkëshortes, por u la gabim nënshtetësia e fëmijëve.

Specialisti Ylli Pashaj: Me vendim gjykate u rregullua emri dhe mbiemri. Tani u bë gabim nënshtetësia e fëmijëve. Do korrigjohet. U bë nga noteri përshkrimi gabim.

Gazetarja e emisionit komunikoi me noterin Agron Hasanbashaj, i cili ia kaloi fajin përkthyeses.

Noteri Agron Hasanbashaj: Po unë nuk jam përkthyes, të lutem! Unë jam noter dhe e kam noterizuar atë çfarë ka përkthyer përkthyesja. Ne firmosim, por vërtetojmë nënshkrimin e firmës së përkthyesit. Tani, përderisa nuk është parë me atë sy, do të thotë që s’ka shku mendja! Duhet të flasim me përkthyesen.

Nga ana tjetër, përkthyesja Rovena Marku shprehet se përkthyesit nuk kanë një praktikë të unifikuar për këto raste, prandaj dhe bëhen shumë gabime të tilla.

Përkthyesja Rovena Marku: Zakonisht, për ne përkthyesit, nuk ka një praktikë të unifikuar të shtetit shqiptar, si të bëhet përkthimi i emrave. Zakonisht, ne në përkthim, na sjellin certifikata martese nga shteti grek në dy variantet;

Në qoftë se më ka ardh akti i latinizuar, është gabimi im. Nuk është vetëm ky, ne kemi patur shumë problem si përkthyes. E para ka qenë me toponimet. Problemi tjetër ka qenë, sepse me emrat e përveçëm në shqip, i shkruajmë të shqipëruar dhe kjo bëhet në bazë të rregullave të drejtshkrimit, që ka gjuha shqipe, të miratuar nga kongresi i ‘72-it. Për shembull, në qoftë se unë kam një emër, Haralambu, unë në shqip do ta shkruaj Harallamb. I latinizuar ai shkruhet Charalambous. Agjelos; shqip e shkruajmë “ngj”, ndërsa në greqisht kjo shkruhet me 2 g(gg).Zotëria nuk e donte Angjelos në shqip, por e donte me 2 g(gg). Çfarë të bëj unë tani si përkthyese? Se detyrohem e bëj si e do klienti. Për shkak se neve na mungon një praktikë e unifikuar, që ta marrë nga Ministria përkatëse, nuk kemi një ligj, një VKM, një rregullore, që ne si përkthyes, të kemi një detyrim ligjor, apo të kemi një orientim. Dhe zakonisht në raste të tilla, ne i referohemi palëve dhe i themi si e do ti, ta shkruajmë emrin. Po ai nuk e pa aktin, kur e mori, në qoftë se e kam bërë unë gabim?

Gazetarja: E ka parë me mirëbesim.

Përkthyesja Rovena Marku: I kërkoj shumë ndjesë, në qoftë se ka qenë faji im!

Gazetarja: Ndjesa jote, ndjesa e noterit, ndjesa e punonjësit të Gjendjes Civile, zotërisë i shkoi 2 milionë e gjysmë.

Përkthyesja Rovena Marku: Pse kaq shumë?

Gazetarja: Duhet të pyetet avokati që njihet me çështjen 500 Euro, mbrojtja, vazhdimi i gjyqit, deri në përfundim.

Syri Malaj, përgjegjës në Drejtorinë e Gjendjes Civile Mallakastër, thotë se qytetari duhet t’i drejtojë shkresë Drejtorisë së Përgjithshme të Gjendjes Civile dhe Ambasadës Greke, që kjo e fundit ta pajisë me një leje kalimi. Më pas vajzat mund të marrin pasaportë greke, ose shtetësi shqiptare me dekret Presidenti.

Përgjegjësi Syri Malaj: Në rastin konkret, kur fëmijët e këtij zotërisë, kanë marrë shtetësinë greke, duhet të prodhojnë pasaporta në shtetin grek, se nuk ka zgjidhje nga ana jonë problemi! Ai zotëria të paraqitet pranë zyrës tonë, apo pranë Drejtorisë së  Përgjithshme, për të sugjeruar zgjidhjen e problemit të tij. Të paraqitet në Konsullatën apo Ambasadën Greke, ta vërë në dijeni për problemin, se nuk më prodhohet pasaportë këtu, ku fëmijët e mi me nënshtetësi greke, ndoshta i japin letër, ndoshta i krijojnë një mundësi, që fëmijët të kalojnë matanë në shtetin grek dhe atje le të procedojë, për të marrë pasaportë greke. Shtetësia merret dhe lëshohet me dekret Presidenti.

Së bashku me gazetaren e Stop, qytetari Fatmir Taraj ju drejtua zyrës së përgjithshme të Gjendjes Civile pranë Ministrisë së Brendshme dhe më pas institucionit të Presidentit të Republikës për të zgjidhur problemin. Pas disa kohësh, çështja u rregullua dhe vajzat e Fatmirit fituan shtetësinë shqiptare. /tvklan.al

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shabani: Më rrëqethet mishi nga partitë, do futemi në ‘lojë’, kemi pritur shumë

Endri Shabani, themeluesi i “Nisma Thurje” ka folur për karrierën e tij në politikë, duke treguar edhe momentet e tij të para. I ftuar...

Kazani i FMN që dogji fabulën e rindërtimit

Nga: Andi Bushati Pak ditë më parë, një vjetori i tragjedisë së rëndë të 26 nëntorit, pati si epilog ndeshjen mes propogandistëve dhe kritikëve të...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

Video/ Njëri asiston dhe tjetri shënon, shqiptarët shkëlqejnë në Norvegji

Futbollisti shqiptar, Veton Berisha, vazhdon të shkëlqejë në Norvegji me skuadrën e Viking. Kosovari ka gjetur përsëri rrugën e rrjetës ditën e sotme, teksa ka...

Dialogu Kosovë-Serbi, Lajçak: Kemi një rrugë të gjatë dhe me kthesa përpara

I dërguari special për dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës, Miroslav Lajcak ka folur në lidhje me ecurinë e tij. Sipas mediave, në një konferencë kushtuar 25...