E hënë, 6 Dhjetor, 2021
9.5 C
Tirana

Fuqitë e BE-së paralajmërojnë Iranin për marrëveshjen bërthamore

Fuqitë e mëdha evropiane kanë paralajmëruar se do të aktivizojnë mekanizmin e mosmarrëveshjeve të paktit bërthamor të Iranit për shkak të shkeljeve të vazhdueshme të paktit nga Teherani.

Në një deklaratë të përbashkët, Mbretëria e Bashkuar, Gjermania dhe Franca kritikuan ashpër Iranin për pakësimin e mëtejshëm të angazhimeve të saj nën marrëveshjen bërthamore të vitit 2015, e njohur po ashtu si Plani i Përbashkët i Veprimit (JCPOA), pavarësisht thirrjeve të përsëritura nga evropianët.

“Prandaj, ne kemi mbetur pa zgjidhje, duke patur parasysh veprimet e Iranit, por për të regjistruar sot shqetësimet tona se Irani nuk po i përmbush angazhimet e tij nën JCPOA-në, këtë çështje ia referojmë Komisionit të Përbashkët nën Mekanizmin e Zgjidhjes së Mosmarrëveshjeve, siç përcaktohet në paragrafin 36 të JCPOA-së”, thanë ata.

Të tre vendet e BE-së gjatë kohë kanë ngurruar të nxisin mekanizmin zyrtar të mosmarrëveshjeve, nga frika se kjo mund të çojë në një rënie të plotë të marrëveshjes historike.

Irani filloi të pakësojë angazhimet e saj nën marrëveshjen bërthamore në maj të vitit të kaluar, në shenjë hakmarrjeje për tërheqjen e njëanshme të SHBA-ve nga marrëveshja midis Teheranit dhe 5 anëtarëve të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, përfshirë BE-në.

Më 5 janar, Irani njoftoi se po tërhiqet plotësisht nga marrëveshja në vazhdën e vrasjes në një sulm ajror amerikan të kryekomandantit iranian, Qasem Soleimani.

Pavarësisht veprimit të sotëm, fuqitë evropiane riafirmuan dëshirën e tyre për të ruajtur marrëveshjen bërthamore.

“Ne e bëjmë këtë në mirëbesim me objektivin gjithëpërfshirës të ruajtjes së JCPOA-së dhe me shpresën e sinqertë për të gjetur një mënyrë për të zgjidhur bllokimin përmes dialogut konstruktiv diplomatik”, thanë tre vendet në deklaratën e përbashkët.

Tre fuqitë evropiane po ashtu ishin të menjëhershëm për të veçuar qëndrimin e tyre nga politika e presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, për “presionin maksimal” ndaj Teheranit.

“Tre vendet tona nuk i bashkohen fushatës për të zbatuar presionin maksimal kundër Iranit. Shpresa jonë është që ta kthejmë Iranin në përputhje të plotë me angazhimin e saj nën JCPOA-në”, theksuan ata.//AA

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

S’ka më sekrete/ Ja kur do të mbahet Festivali i 60-të i Këngës në RTSH

Edicioni i 60-të i Festivalit të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar do të përfcillet LIVE për publikun shqiptar në mbrëmjet e 27,28 dhe 29...

Ekzekutimi i ish-deputetit, bashkëshortja nxjerr emrat dhe ndryshon dëshminë

Natalina Ujka, bashkëshortja e biznesmenit shkodran Pashko Ujka, ka treguar për grupin hetimor se personat me të cilët bashkëshorti i saj ka pasur konflikte...

Misteret e pazgjidhura të Luftës së Dytë Botërore

Ne të gjithë i duam misteret, dhe Lufta e Dytë Botërore siguroi shumë të tilla. Shkalla e madhe e luftimeve dhe e taktikave të tokës së djegur, solli...

Ish-banori i “Big Brother”: Donaldi nuk është fitues, mes çiftit s’ka dashuri

Ish-banori i “Big Brother”, Adi Pojana, teksa ishte i ftuar në studion e “Shqipëria Live”, ka komentuar lidhjen e shumëpërfolur mes Donaldit dhe Beatrix. Për...

“Shkelje financiare”, arrestohet presidenti i klubit italian

Presidenti i një prej klubeve të Serisë A është vënë në pranga, për shkelje financiare mes të cilave edhe deklarimin e falimentit të kompanive...