E hënë, 24 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Fshehje pasurie/ SPAK fundos ish-anëtarin e Gjykatës së Lartë

Ish-anëtari i Gjykatës së Lartë, Admir Thanza, po hetohet për fshehje pasurie. SPAK ka firmosur sekuestron për dy prona të tij, raporton “BalkanWeb”. Ish-anëtari i Gjykatës së Lartë po hetohet nga SPAK për “deklarim të rremë, e fshehje të pasurisë”. Në sekuestro është vendosur një garazh dhe një apartament 70 m2 në Tiranë, të dyshuara si të pajustifikuara në burime të ligjshme.

Gjatë Vettingut rezultoi se Thanza kishte fshehur një dënim me 40 ditë burg të marrë në Itali, për akuzën e “vjedhjes”, i konvertuar më pas në gjobë.

Problemet për Thanzën filluan gjatë hetimit të tij si gjyqtar për procesin e Vettingut. Veç problemeve të tjera që iu gjetën atij në seancën dëgjimore të zhvilluar më 10 korrik 2018 pranë Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit bëri të ditur se kishte zbuluar një dënim me 40 ditë burg për vjedhje në Itali në vitin 1999, të cilën nuk e kishte përfshirë në vetëdeklarim. Pas referimit nga KPK, prokuroria konstatoi se Thanza nuk e kishte pasqyruar këtë fakt në formular, dhe ngriti ndaj tij akuzën e falsififikimit të formularit dhe kërkoi dënimin me 1 vit e 6 muaj.

Në konkluzionet përfundimtare të prokurorisë sqarohet se Thanza nuk e kishte pranuar akuzën e ngritur, dhe se ka pretenduar se kishte dëshmi penaliteti të pastër. Prokurori sqaroi gjatë pretencës se në dëshminë e penalitetit të lëshuar nga Italia pas një letër-porosie është shënuar dënimi i Thanzës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mungonin avokatët, GJKKO shtyn seancën ndaj Fatos Tushes

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka shtyrë në datën 2 shkurt seancën në ngarkim të Fatos Tushes, ish-kryetarit të Bashkisë Lushnje dhe...

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...