E premte, 28 Janar, 2022
9.5 C
Tirana

Franca shtrëngon kufizimet, pas rritjes së shifrave nga Omicron

Franca ka njoftuar kufizime më të rrepta për Covid-in, mes shqetësimeve për variantin Omicron. Nga 3 janari, puna në distancë do të bëhet e detyrueshme për ata që munden dhe tubimet publike do të kufizohen në 2.000 persona për ngjarje të brendshme.

Këto masa vijnë pasi Franca regjistroi më shumë se 100.000 infeksione të reja të shtunën – numri më i lartë i raportuar në vend që nga fillimi i pandemisë.

Por kryeministri i Francës nuk foli për një shtetrrethim natën e Vitit të Ri. Vendet në të gjithë Evropën po shtrëngojnë kufizimet, ndërsa infeksionet rriten dhe varianti i ri Omicron përhapet në kontinent. Kryeministri francez Jean Castex u tha gazetarëve se pandemia ndihej “si një film pa fund”, ndërsa ai zbuloi masat e reja në një konferencë shtypi pas një takimi të kabinetit.

Ministri i Shëndetësisë Olivier Véran tha se infeksionet e koronavirusit po dyfishoheshin çdo dy ditë, duke paralajmëruar një “megavalë” të rasteve të reja.

Rregullat e reja përfshijnë gjithashtu kufizime në tubimet publike në natyrë – të cilat do të kufizohen në 5.000 njerëz – dhe një ndalim për të ngrënë dhe pirë në transportin në distanca të gjata.

Klubet e natës do të qëndrojnë të mbyllura deri në një njoftim të dytë, dhe kafenetë dhe baret do të mund të ofrojnë vetëm shërbim tavoline. Punonjësit që punojnë nga shtëpia, do të duhet ta bëjnë këtë të paktën tre ditë në javë. Mbajtja e maskave do të bëhet e detyrueshme në qendrat e qyteteve.

Qeveria po shkurton gjithashtu kohëzgjatjen midis vaksinave përforcuese nga katër muaj pas vaksinimit të fundit në tre muaj.

Leja e planifikuar e vaksinës së Francës – e cila do të kërkojë prova të vaksinimit, jo vetëm një test negativ, për të hyrë në hapësirat publike – do të hyjë në fuqi nga 15 janari, nëse parlamenti miraton një projekt-ligj.

Por zoti Castex nuk prezantoi një bllokim të plotë ose shtetrrethim të Vitit të Ri. Shkollat ​​gjithashtu do të rihapen siç është planifikuar më 3 janar.

Franca aktualisht ka mesatarisht më shumë se 70.000 infeksione të reja ditore. Të hënën, u regjistruan më shumë se 1.600 shtrime të reja në spital, duke e çuar numrin e përgjithshëm të njerëzve në spital si rezultat i Covid-19 në 17.000, sipas të dhënave nga autoriteti i shëndetit publik të Francës.

Lexo edhe :   Sputnik V më efektive se Pfizer ndaj Omicron, ja gjetjet e shkencëtarëve

Omicron: Lajme të mira, lajme të këqija dhe çfarë do të thotë kjo

Diku tjetër në Evropë, kufizime shtesë u njoftuan në Gjermani dhe Greqi, ndërsa qeveritë kërkojnë të frenojnë valën e rasteve pozitive.

Tubimet në Gjermani janë kufizuar dhe palestrat, pishinat, klubet e natës dhe kinematë do të jenë të mbyllura për publikun në disa shtete. Mbledhjet private të personave të vaksinuar gjithashtu do të kufizohen në maksimum 10.

Lexo edhe :   Sputnik V më efektive se Pfizer ndaj Omicron, ja gjetjet e shkencëtarëve

Mediat lokale raportojnë se të paktën 10 oficerë policie u plagosën dhe rreth 100 protestues u arrestuan në qytetin gjerman të Bautzen të hënën, ndërsa njerëzit dolën në rrugë për të protestuar kundër masave të reja.

Nga 3 janari, qeveria greke do të kërkojë që baret dhe restorantet të mbyllen deri në mesnatë, dhe tavolinat do të kufizohen në gjashtë klientë.

Danimarka – një vend me 5.8 milionë banorë – aktualisht ka shkallën më të lartë të infeksionit në botë, me 1.612 raste për 100.000 njerëz. Shtatë vdekje janë regjistruar në 24 orët e fundit. Ajo ka mbyllur atraksionet kulturore dhe orët e kufizuara të hapjes në bare dhe restorante në një përpjekje për të frenuar infeksionet e reja.

Dhe para Krishtlindjeve, Islanda shkurtoi numrin e njerëzve të lejuar në tubime mes numrit në rritje të rasteve. Deri në mes të dhjetorit, kombi ishull nuk kishte raportuar kurrë më shumë se 200 raste ditore, por në 24 orët e fundit ka regjistruar një rekord 672 infeksionesh.

Në Mbretërinë e Bashkuar, Sekretari i Shëndetësisë Sajid Javid ka thënë se asnjë kufizim i mëtejshëm Covid nuk do të zbatohet në Angli përpara Vitit të Ri. Por ai shtoi se njerëzit duhet të “jenë të kujdesshëm” dhe të festojnë jashtë natën e Vitit të Ri nëse është e mundur.

Si Anglia ashtu edhe Skocia raportuan raste rekord gjatë Krishtlindjeve.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fakte të panjohura mbi shkencëtarët më të famshëm të të gjitha kohërave

Ju ndoshta mund t’i njihni emrat e këtyre figurave historike të shkencës, si dhe zbulimet e tyre më të famshme. Por ndoshta mund të...

Pas acarit, rikthehen reshjet e shiut. Si do të jetë moti për këtë fundjavë

Reshjet e shiut pritet të jenë prezente që në orët e para të 24-orëshit të ditës së shtunë, në pjesën më të madhe të...

Shp*rthimi në banesën e Dukës, 34-vjeçari i arrestuar me shenja dj*gie në dorë

34-vjeçari i arrestuar për vendosjen e tritolit në banesën e kreut të Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, rezulton me shenja djegie në dorë....

Pa të dashurën me shokun e tij, detaje nga sherri me th*ka në Berat

Detaje të reja janë hedhur në dritë sa i takon sherrit me thika në Berat, ku dy persona përfunduan me plagë të shumta në...

Faza e fundit e konfliktit dhe fati i “Foltores”

Nga: Ergys Mërtiri Pas muajsh tensione që degjeneruan deri në konfrontim fizik, përplasja Basha-Berisha po fillon të zbehet, ndërsa revolucioni i organizuar nga foltorja shkon...