E enjte, 28 Maj, 2020
21 C
Tirana

Fotot trishtuese, BBC për tëmetin: Zhduket shpresa për gjetjen e të mbijetuarve

Më të lexuarat

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

“Ndjesë për ofendimet”, Rama: Çdo gjë është vendosur në mënyrë zyrtare

Kryeministri Rama u tregua mjaft i drejtëpërdrejtë, ndërsa u ktheu një përgjigje të gjithë atyre qytetarëve të cilët janë ndjerë të ofenduar. Kjo ka...

Meta vlerëson me dekoratë Heroin e Popullit, Vasil Laçi

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar sot Heroin e Popullit, Vasil Laçi (pas vdekjes) me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”. Motivacioni i dekorimit ishte: “Atdhetarit antifashist, që...

“Do ta ndërtojmë me forcat tona”/ Rama premton realizimin e një tjetër projekti

Kryeministri Edi Rama ka premtuar se do të ndërtohet shumë shpejt edhe HEC-i i Skavicës. Sipas kryeministrit, Skavica do jetë një vepër e vështirë, por...

Rama jep lajmin e shumëpritur: Kjo është java e fundit me masat shtrënguese

Kryeministri Rama zbuloi se kjo do të jetë java e fundit e masave strikte të mbylljes prej pandemisë. Lidhur me shqetësimin e qytetarëve, ai tha...

Koronavirusi/ “Bëni kujdes o njerëz”, Rama thirrje qytetarëve

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se është shumë në merak, lidhur me situatën e krijuar nga koronavirusi në vend. Kreu i Qeverisë iu bëri...

‘Qytetari dixhital’ zbardh skemën e mashtrimit në Korçë/ Berisha: Në lojë 100 milionë

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk ndalet me mesazhet denoncuese nga “qytetari dixhital”. Këtë herë bëhet fjalë për një denoncim në Bashkinë e Korçës, që nëse...

“Do të vras”, Brataj tregon publikisht kërcënimet me jetë

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, është treguar mjaft i hapur, ndërsa ka rrëfyer se gjatë punës ë tij ka pasur plot të papritura....

Sërish numër i lartë i rasteve të reja, bilanci për 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se janë konfirmuar 21 raste të reja me koronavirus në vend. Sipas njoftimit, 13 prej rasteve të reja janë...

“Më i madhi në rajon”/ Rama tregon projektin që do të ndërtojë kompania franceze

Kryeministri Edi Rama bën me dije se kompania franceze “Voltalia as” është fituese e ankandit ndërkombëtar për parkun fotovoltaik të Karavastasë. Kreu i qeverisë e...

Familjarët e personave të prekur nga tërmeti më i fuqishëm; i ndodhur gjatë dekadave të fundit në Shqipëri; ende janë duke pritur. Teksa numri i viktimave deri më tani ka shkuar në 40 persona.

“10 viktima të tjera u gjetën gjatë natës,” tha gjatë deklaratës për shtyp ministrja e Mbrojtjtes.

Ndër viktimat e shkaktuara nga tërmeti i magnitudës 6.4 ballë ishin edhe fëmijë.

Për të ndihmuar me kërkimin në Shqipëri kanë arritur edhe froca shpëtimi nga Serbia, Italia, Franca , Greqia, Zvicra, Turqia dhe Kroacia.

“Forcat tona janë duke punuar pa ndërprerë që prej natës së shkuar. Por është një situatë shumë, shumë e vështirë,” tha zëdhënësi italian i shërbimit të zjarrfikësve Luca Cari.

Ndër shtetet e shumta që kanë ofruar mbështetje, numri më i madh i forcave të emergjencës ka ardhur nga Kosova. Të cilët janë të trajnuar për fatkeqësi natyrore.

Nga Kosova kanë ardhur po ashtu në Shqipëri edhe forca policie.

Kryeministri i Shqipërisë ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme. Duke mundësuar më shumë fonde dhe siguri; në Durrës dhe Thumanë. Dy zonat më shumë të prekura.

Për të gjetur njerëzit të cilët ndodhen nën rrënoja, janë duke u përdorur edhe qentë. Deri më tani 45 persona janë nxjerrë të gjallë në lokacione të ndryshme. Dhe janë duke marr ndihmë mjekësore. Por, një nga të shpëtuarit në Thumanë ndërroi jetë nga plagët që kishte marr.

Ndërkohë numri i të lënduarve nga goditjet fatale si dhe pas goditjet e fuqishme është shumë i lartë.

Flamurët janë ulur në gjysëm shtizë në ndërtesat publike në të gjithë Shqipërinë, pasi vendi e shpalli ditën e djeshme, ditë zie.

Gregor Rama, djali i kryeministrit, postoi në rrjete sociale se si pasojë e tërmetit kishte humbur jetën e dashura e dhe pjesëtarë të familjes së saj.

Veç atyre që u varrosën në shtëpitë e tyre kur ra tërmeti, një burrë vdiq si pasojë e një aksidenti kur toka u lëkund pasi u prek nga një tjetër tërmet. Ndërsa, një tjetër nuk i mbijetoi dot plagëve pasi u hodh nga ballkoni.

Në prill të vitit 1979, një tërmet me magnitudë 6.9 goditi Shqipërinë dhe Malin e Zi, duke lënë 136 njerëz të vdekur dhe më shumë se 1.000 të plagosur./ Burimi: BBC, Përshtati: TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Surpriza emocionuese e “Fundjavë Ndryshe” për tre fëmijët jetimë

Pak ditë më parë “Fundjavë Ndryshe” publikoi rastin e familjes Alushaj në Fier, ku tre fëmijët jetim më zërin e mekur kërkonin ndihmë. Pas...

Buxheti rekord i BE për të kapërcyer pasojat e pandemisë, ja sa përfitojnë Italia, Spanja, Franca

Komisioni i BE-së dëshiron ta përballojë krizën e pashembullt ekonomike me një projekt-buxhet të paparë. Shpëtimi i përbashkët shihet tek kreditë. "Ky është momenti thelbësor...

Shtyhet sërish gjyqi për Saimir Tahirin në Gjykatën e Apelit

Është shtyrë sërish gjyqi për ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri në Gjykatën e Apelit. Bëhet me dije se shkak për shtyrjen është bërë mos njoftimi...

Britania e Madhe merr vendimin drastik, mbyll ambasadën në Korenë e Veriut

Britania e Madhe ka vendosur të mbyllë ambasadën e saj në kryeqytetin e Koresë së Veriut, duke urdhëruar stafin të largohet nga vendi. Mediat e...

Mbledhja e sotme për “Zgjedhoren”/ Yuri Kim takon katër anëtarët e Këshillit Politik

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim pritet të zhvillojë një takim me anëtarët e Këshillit Politik të Reformës Zgjedhore. Bëhet me dije se ambasadorja do të...
WhatsApp KONTAKTO TT