Aktualitet

Fotot trishtuese, BBC për tëmetin: Zhduket shpresa për gjetjen e të mbijetuarve


               Publikuar në : 15:13 - 28/11/19 A F

Familjarët e personave të prekur nga tërmeti më i fuqishëm; i ndodhur gjatë dekadave të fundit në Shqipëri; ende janë duke pritur. Teksa numri i viktimave deri më tani ka shkuar në 40 persona.

“10 viktima të tjera u gjetën gjatë natës,” tha gjatë deklaratës për shtyp ministrja e Mbrojtjtes.

Ndër viktimat e shkaktuara nga tërmeti i magnitudës 6.4 ballë ishin edhe fëmijë.

Për të ndihmuar me kërkimin në Shqipëri kanë arritur edhe froca shpëtimi nga Serbia, Italia, Franca , Greqia, Zvicra, Turqia dhe Kroacia.

“Forcat tona janë duke punuar pa ndërprerë që prej natës së shkuar. Por është një situatë shumë, shumë e vështirë,” tha zëdhënësi italian i shërbimit të zjarrfikësve Luca Cari.

Ndër shtetet e shumta që kanë ofruar mbështetje, numri më i madh i forcave të emergjencës ka ardhur nga Kosova. Të cilët janë të trajnuar për fatkeqësi natyrore.

Nga Kosova kanë ardhur po ashtu në Shqipëri edhe forca policie.

Kryeministri i Shqipërisë ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme. Duke mundësuar më shumë fonde dhe siguri; në Durrës dhe Thumanë. Dy zonat më shumë të prekura.

Për të gjetur njerëzit të cilët ndodhen nën rrënoja, janë duke u përdorur edhe qentë. Deri më tani 45 persona janë nxjerrë të gjallë në lokacione të ndryshme. Dhe janë duke marr ndihmë mjekësore. Por, një nga të shpëtuarit në Thumanë ndërroi jetë nga plagët që kishte marr.

Ndërkohë numri i të lënduarve nga goditjet fatale si dhe pas goditjet e fuqishme është shumë i lartë.

Flamurët janë ulur në gjysëm shtizë në ndërtesat publike në të gjithë Shqipërinë, pasi vendi e shpalli ditën e djeshme, ditë zie.

Gregor Rama, djali i kryeministrit, postoi në rrjete sociale se si pasojë e tërmetit kishte humbur jetën e dashura e dhe pjesëtarë të familjes së saj.

Veç atyre që u varrosën në shtëpitë e tyre kur ra tërmeti, një burrë vdiq si pasojë e një aksidenti kur toka u lëkund pasi u prek nga një tjetër tërmet. Ndërsa, një tjetër nuk i mbijetoi dot plagëve pasi u hodh nga ballkoni.

Në prill të vitit 1979, një tërmet me magnitudë 6.9 goditi Shqipërinë dhe Malin e Zi, duke lënë 136 njerëz të vdekur dhe më shumë se 1.000 të plagosur./ Burimi: BBC, Përshtati: TIRANA TODAY

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT