E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

FOTO/Protesta kundër vaksinimit, gurë e shishe uji në drejtim të kryeministrit

Kryeministri i Karaibeve, Ralph Gonsalves, është goditur me një gur në kokë në protestat që po zhvillohen kundër vaksinimit për Covid-19. “Reuters” shkruan se Gonsalves po kalonte nëpër një turmë jashtë Parlamentit, në momentin që është goditur në kokë nga një gur. Ky incident ka ndodhur të enjten, gjatë protestave të lidhura me Covid-19.

Kryeministri Ralph Gonsalves kishte kaluar nëpër një grup prej rreth 200 protestuesish, për të arritur në hyrje të Parlamentit kur ai u godit, tha zyra e tij në një deklaratë të enjten.

Një dëshmitar i “Reuters”, i cili kishte parë protestuesit duke hedhur shishe uji dhe gurë dëgjoi një person në turmë të bërtiste: “Dikush e ka goditur në kokë kryeministrin!”

Imazhet e “Reuters” tregojnë se gjaku nga plaga e kokës së Gonsalves kishte njollosur këmishën e tij të bardhë të purpurt, ndërsa një ndihmës i mbante një tufë me letra në kokë.

Zyra e Gonsalves tha se ai kishte “gjakderdhje të madhe” dhe u dërgua në spital. “Ai ka informuar kolegët e tij se po shërohet”, tha zyra e tij.

Gjatë një sesioni të Parlamentit në mbrëmje, Ministri i Financave Camillo Gonsalves tha se stafi mjekësor kishte rekomanduar që kryeministri të fluturonte në Barbados për një skanim MRI. Incidenti ndodhi ndërsa Gonsalves, 74-vjeç, po kthehej në një seancë të Parlamentit ku ligjvënësit po diskutonin një reformë të shëndetit publik, që do të kërkonte që shumica e punonjësve të vijës së parë të vaksinoheshin kundër koronavirusit.

Shën Vincenti dhe Grenadinet, i cili përfshin një zinxhir ishujsh të vegjël në Karaibet jugore, është shtëpia e më shumë se 110.000 banorëve dhe i njohur për portet e tij piktoreske dhe plazhet me rërë të bardhë.

Lexo edhe :   Viti i ri akademik nis me tensione, studentët përplasen me policinë në Tiranë
Lexo edhe :   Viti i ri akademik nis me tensione, studentët përplasen me policinë në Tiranë

Industria e turizmit në vend u godit rëndë nga pandemia e koronavirusit dhe rreth 15.000 njerëz u zhvendosën nga një vullkan që shpërtheu në prill pas dekadash pasiviteti.

Burimi i lajmit: Reuters. Përshtati: Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...