E enjte, 20 Janar, 2022
-1.5 C
Tirana

FOTO/Nuk lidhej dot me femrat, detaje tronditëse nga vras*si në Angli

Jake Davidson shkaktoi një masakër në Angli, duke vrarë me armë 5 persona në Plymouth. I dyshuari për të shtënat në Plymouth rrëfente në kanalin e tij në Youtube se ishte refuzuar nga gratë. Jake Davison i mori jetën pesë persona me një armë gjahu, dhe më tej u vetëvra.

Tre femra dhe dy meshkuj u qëlluan në zonën Keyham të qytetit, tha policia, përfshirë një vajzë pesë-vjeçare. Abonimet e tij në kanalin Youtube përfshinin ‘Incel TV’, një platformë kushtuar lëvizjes ‘beqarie të pavullnetshme’.

Sipas mediave britanike, i riu ishte anëtar i një organizate të quajtur ‘Incel’, shkurtesë nga ‘Involuntary Celibacy’ (Beqaria Jovullnetare). Kjo organizatë është themeluar në fund të viteve 90 në internet, dhe funksionon si e tillë edhe sot. Bëhet fjalë për meshkujt, kryesisht djemë të rinj, që kanë mbetur beqar kundër dëshirës së tyre.

Lëvizja seksiste, e cila është lidhur me vrasjet e mëparshme dhe të së djathtës ekstreme, përbëhet nga burra që i urrejnë gratë, sepse mendojnë se nuk janë mjaft të mira për të tërhequr partnerë.

Ai gjithashtu u regjistrua në disa kanale të lidhura me armë, duke përfshirë një që ofron video ‘trajnuese’ për pronarët e armëve të zjarrit.

Davison postoi video përçarje në Youtube në tre javët e fundit, deri kur ndodhi ngjarja e rëndë.

Jake Davison: Gratë nuk kanë më nevojë për burra!

Atij i pëlqyen disa faqe të lidhura me armë në Youtube dhe postoi video ku stërvitej me pesha. Imazhi i kopertinës së Davison në Youtube shfaq një fotografi nga një video-lojë që tregon një personazh që mban një armë automatike. Ai gjithashtu postoi video ku stërvitej me pesha.

Në një video ku flet drejtpërdrejt në kamer, ai thotë se ‘shumica e grave janë shumë të thjeshta dhe nuk janë aq të ndritshme’.

Duke folur për gratë që nuk bëjnë seks me burra “mesatarë”, ai thotë: “Pse mendoni se sulmet seksuale dhe të gjitha këto gjëra vazhdojnë të rriten dhe gratë flasin për këtë? Sepse realiteti është se gratë nuk kanë më nevojë për burra”.

Në një video tjetër, ai i referohet ‘Chads’, një term zhargon për burrat seksualisht aktive. Davison flet për depresionin e tij dhe sulmon gratë. Ai thotë: “Le të themi që kam një grua në moshën time, ajo ka pasur një milion lidhje. Ajo ka të ngjarë të jetë shkatërruar dhe copëtuar dhe copëtuar nga fisi Çad … ajo është ndoshta e paaftë për të dashur dikë si ajo kur ishte 16, 17, 15, kur u takua me atë djalin e parë”.

Personi i dyshuar i armatosur vajtoi për humbjen e fuqisë së tij të vullnetit, dhe foli për të qenit në depresion, si dhe referimin e autizmit. Në një klip, ai flet para kamerës dhe thotë: “Ka diçka të veçantë në të qenit i ri, nuk e di se çfarë është, ju thjesht keni atë makinë, ju keni atë kërcim të freskët për ju e dini … ndoshta është vetëm depresion, mbase po kaloj vetëm disa çështje shëndetësore, nuk e di”.

Një hetues policie mban një çantë dëshmish në Royal Navy Avenue në zonën Keyham të Plymouth, ku gjashtë persona, përfshirë autorin e krimit, vdiqën nga plagët e marra me armë zjarri në një incident me armë zjarri të enjten në mbrëmje.

Një hetim i madh është duke u zhvilluar për të zgjedhur ngjarjet që çuan në të shtënat masive më të këqija në Angli që nga viti 2010.

Disa javë para ngjarjes së rëndë ai tha se po përpiqej të tejkalonte problemet e tij. “Unë thjesht nuk mund ta bëj më atë. Më quaj një b *** h, më quaj i dobët, më quaj çfarëdo. Unë thjesht nuk mund ta bëj më”.

Ai gjithashtu diskuton kërkimin e “seksit të ushqyer me kokainë” për të kompensuar “përvojat e humbura të adoleshencës”.

Davison ankohej vazhdimisht për t’u plakur, duke thënë: “Çfarë ka për të pritur? Duke u bërë më të shëmtuar çdo vit që kalon. Nuk ka asgjë për të pritur me të vërtetë si i rritur, përveç pasurimit”.

Burimi i lajmit: METRO. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...