Formula 1/ Makina e Kimi Raikonen mbulohet nga flakët

Një tjetër makinë nën flakë në Formulën 1, bëhet fjalër për atë të pilotit finlandez Kimi Raikonen, në sesionin e dytë të Provave të Lira në Abu Dhab.

41-vjecari po ngiste makinën e tij Alfa Romeo qetësisht, kur papritur u shfaq flakë nga motori.

Zjarri u shtua duke krijuar momente paniku në pistë dhe pilotit ju desh të nitonte për të dalë sa më shpejt nga makina, duke marrë edhe një urdhër nga drejtuesit e skuadrës nga radio. “Zjarr në makinë, nxito të largohesh nga makina,” – dëgjohet në radion e Raikonen në ato momente.

Menjëherë ndërhyn komisarët e pistës me fikëset e zjarrit, të ndihmuar edhe nga vetë Raikonen për të normalizuar situatën. Gjithësesi sa i përket aspektit sportiv finlandezi mudn të marrë një penalitet sa përket startit të garës ditën e diel.