E premte, 3 Korrik, 2020
26 C
Tirana

Fleckenstein këshilltar i Ruçit, Harasani rrëfen historinë me Hannes Swoboda-n

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

“Trupin ia lyenin me vaj për të ndalur dekompozimin”, 34 vjeçarja jep dëshminë shokuese

Me kalimin e orëve po bëhen me dije të dhëna të reja nga ngjarja në Kombinat, ku u gjetën pa jetë nënë e bijë,...

Avdullah Hoti nesër vizitë zyrtare në Tiranë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti do të vizitojë ditën e nesërme Shqipërinë. Bëhet me dije se Hoti do të pritet nga kryeministri Rama në orën...

749 të arrestuar, finalizohet operacioni i madh në Britani

Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) në Britani bëri me dije se një sistem i fshehtë komunikimi i përdorur nga kriminelët për të tregtuar drogë...

Ngjarja makabre në Kombinat/ Flasin Dëshmitarët e Jehovait

Lidhur me ngjarjen makabre në Kombinat, në media u raportua se të treja ishin ndjekëse të Dëshmitarëve të Jehovait, për shkak se në shtëpinë...

E rrallë/ Shqiponja mbërthen peshkaqenin dhe fluturon mbi plazh (VIDEO)

Kohë më parë u bë virale një video, ku shqiponja fluturonte ne ajër me prenë e saj, një qengj. Një fotograf arriti që të...

“Zhaneta më tha mos ta shoh bojën”, fqinjët rrëfejnë momentet e fundit me familjen Josifi

Dëshmi tronditëse vijnë për ngjarjen në Kombinat, ndërsa fqinjët tregojnë se kryefamiljarja i kishte larguar të gjithë. Zhaneta Josifi, 56 vjeçe dhe vajza Anisa...

Të shtëna në ajër pas një konflikti të çastit, policia në kërkim të autorit

Të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar pasditen e sotme në qytetin e Durrësit. Ngjarja ka ndodhur në lagjen nr 13, teksa pranë një...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

Vetë-flijimi/ Anisa Josifi mbahej e pajetë në banesë, e lyenin me vaj e uthull

Mbrëmjen e djeshme, një ngjarje e rëndë u shënua në kryeqytet, ku nënë e bijë u vetë-flijuan në banesë. Ndërsa vajza tjetër, ka dalë...

Ish-deputeti i Partisë Socialiste, Andis Harasani, ka reaguar me një postim thumbues pas lajmit se ish-eurodeputeti Knut Fleckenstein është bërë këshilltar i Gramoz Ruçit.

Pak ditë më parë, Kreu i Parlamentit, Gramoz Ruçi, emëroi këshilltar për integrimin pranë kabinetit të tij në Kuvendin e Shqipërisë, ish-raportuesin e Shqipërisë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein.

Harasani i uron suksese, dhe kujton një histori me një tjetër eurodeputet, Hannes Swoboda.

Statusi

Duke i uruar nga zemra Knutit ngritjen ne detyre, mu kujtua nje sivllai I tij. Nje gjigand tjeter po aq intelektual dhe parimor sa Knuti. Quhej Hannes Sëoboda.
Para shume vitesh, ne kohen e LMN patem disa takime ne BE me perfaqesuar te ndryshem. Takimi me Hannesin e Sëobodes ishte te enjten mbasdite. Ne takim me Hannesin I shprehem shqetesimin per mos hyrjen ne parlament, per femijet e niperit e ish anetareve te KQ te PPSH qe Rama kish future ne poste drejtuese ne PS dhe per ceshtje te tjera. Pasi na degjoi me vemendje reagoi shume I indinjuar se si mund te lejoheshin keto gjera ne familjen e internacionales socialiste. Si mund te lejohej nje parti qe nuk merrte pjese ne parlament. Etj. Etj.

Mbaj mend si sot nje fjali prej tij: Te fusesh sot ne PS djem, vajza, niper e mbesa te ish KQ te Enver Hoxhes eshte njesoj sikur e majta ne Gjermani te perfaqesohet me femijet e nazisteve.

Lexo edhe :   Tension në Kuvend, Murrizi bllokon foltoren pasi nuk iu dha fjala

Pas takimit se bashku me miqte (spo I permend se ndoshta u prish pune sot) u nisem per Tirane. Arritem ne Tirane te premten ne mengjes dhe e lame qe te takohemi po ate dite ne oren 3 ne nje kafe diku prane shtepise sime. U takuam ne oren e caktuar dhe e mbaj mend oren sepse sa u ulem kishim nje tv perballe dhe filluan lajmet e Topit. Lajmet u happen me z. Sëoboda qe nga dera e PS ne Tirane u shpreh se kishte ardhur te mbeshteste Ramen per reformimin e PS dhe marredheniet me parlamentin.
Pame njeri tjetrin ne sy dhe shijuam kafete. Cte benim tjeter…..
Per sa kohe BE do kete gigilera, hannesa, knuta e Romina – te kam dhjere ne Europe.

Lexo edhe :   Tension në Kuvend, Murrizi bllokon foltoren pasi nuk iu dha fjala

P.s. nese ndonje eshte I interesuar se pse Hannes Sëarovski Sëoboda ndryshoi qendrim, jam I gatshem tia them….

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Katër deputetë kosovarë rezultojnë pozitiv me koronavirus

Mediat kosovare raportojnë se katër deputetë të Kuvendit të Kosovës kanë rezultuar pozitiv me koronavirus. Sipas Gazetës Express, bëhet fjalë për 4 deputetë nga radhët...

A mund t’i shtyjë Rama zgjedhjet duke përdorur pandeminë? Përgjigjet Basha

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, shprehet i prerë se zgjedhjet e ardhshme nuk do të shtyhen. I ftuar në emisionin “Zonë e Lirë”, Basha...

Nuk dogjën mandatet/ Basha: Ja çfarë u ofroi Rama deputetëve të opozitës së re

Kreu i PD-së, Lulzim Basha shprehet se shumica prej deputetëve të opozitës së re kanë bërë pazare me kryeministrin Rama. I ftuar në emisionin “Zonë...

Një kryeministër që nuk mërziti askënd, pa llogaritur Albinin

Nga Mero Baze Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka rikthyer paqen politike mes Kosovës dhe Shqipërisë në Tiranë. Ai është pritur me tapet të kuq...

“Sëmundjen e babait e mësova ditën e dasmës”, rrëfehet djali i Moikom Zeqos

Djali i akademikut të njohur Moikom Zeqo, Epidamn Zeqo, tregon se sëmundjen e rëndë të të atit e ka marrë vesh ditën e dasmës...