E enjte, 9 Korrik, 2020
19 C
Tirana

Masat e reja anti COVID/Sugjerime për prindërit që do dërgojnë fëmijët në kopsht

Më të lexuarat

Merret vendimi/ Ja me sa vite burg dënohet Dritan Dajti

Gjykata e Elbasanit i ka bashkuar dy dënime në një ndaj Dritan Dajtit duke e dënuar përfundimisht me 25 vite burgim. Dritan Dajtit i kanë...

Aktori i serialit ‘Sulejmani i madhërishëm’ dhunon partneren e tij (FOTO)

Edhe aktorët e serialeve kanë një jetë të trazuar, me plot të papritura. Angazhimet e tyre profesionale dhe produkti i tyre, i nxjerr më...

Gent Cakaj shkarkon të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, i dërgon Metës emrin e ri

Ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka shkarkuar të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, përfshi edhe ambasadoren. Një...

Ekzekutimi i dy personave në Laç, Gjykata liron nga burgu Kreshnik Tushën

Kreshnik Tusha së fundmi është liruar nga burgu. 21-vjeçari, u ndalua nga policia për ngjarjen e 30 majit në Laç, ku mbetën të vrarë biznesmenët...

“Jep dorëheqjen, nuk izolohemi”, protesta në Beograd kundër shtetrrethimit (FOTO)

Pas masave të shtetrrethimit që lajmëroi presidenti Vuçiç, për shkak të përhapjes së koronavirusit, mbrëmjen e djeshme në Beograd nisën protestat. Mijëra qytetarë zbarkuan në...

I sekuestrohen tri llogari bankare me vlera marramendëse, policia i nxjerr emrin ‘bosit’ nga Fieri

Pas një hetimi disamujor është bërë ekzekutimi i vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, për vendosjen e konfiskimit të tri llogarive bankare...

Shqiptari që vuri gurin më të madh në themelet e kulturës islame

Frank Llojd Wright, një nga arkitektët më të mirë të kohës sonë shkroi në librin e tij: ‘Dy arkitektë kanë ardhur në tokë. I...

Kush është vajza e ish-ministrit të Mbrojtjes që propozon Cakaj për të zëvendësuar Hobdarin

Luela Hajdaraga është propozuar nga ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj, për të marrë postin e ambasadores shqiptare në Greqi. Luela është vajza e...

Lista e plotë/ Ja vendet ku shqiptarët udhëtojnë pa viza, por edhe ato ku viza duhet

Jemi në vigjilje të Krishtlindjeve dhe shumë pranë Vitit të Ri. Një pjesë e shqiptarëve duan që t’i kalojnë këto festa jashtë vendit. Por...

Raportuesja për Kosovën akuzon Vuçiç: Fshehu rastet e infektimit për shkak të zgjedhjeve

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, akuzon presidentin Vuçiç se ka manipuluar shifrat rreth koronavirusit. Përmes një postimi në Twitter, Von Cramon...

Nga: Marsida Simo

Pas tre muajsh izolimi në shtëpi, fëmijët e vegjël do të kenë mundësi të shkojnë në çerdhe dhe kopsht. Kryesisht një pjesë e mirë e fëmijëve mbi 3 vjeç e kanë më të shprehur dëshirën për këtë rikthim, sepse patjetër që janë më të pavarur dhe duan ndërveprimin social.

Megjithatë, kthimi në çerdhe dhe kopsht do jetë shumë e mirë për ta si dhe për prindërit të cilët sado kanë qenë të përkushtuar, nuk janë mësues të vërtetë, dhe ndër të tjera janë rikthyer në punë duke e pasur një tjetër shqetësim kujdesin e të vegjëlve. Për ta lehtësuar këtë proces rikthimi, po listojmë disa këshilla të cilat duhen ndjekur këto ditë.

Bashkëpunim

Së pari prindërit duhet të mbajnë kontakt me edukatoret ku të lidhin një marrëveshje mbi rregullat që do merren në vijim në kopsht. Të diskutohen masat e reja anti Covid, dhe të gjendet një rrugë e mesme për tu përshtatur kërkesave të fëmijëve.

Të paktën për një javë të ketë aktivitete argëtuese sesa program mësimor strikt.

Bisedë

Pothuaj çdo ditë prindërit duhet të flisin me fëmijën për vajtjen në kopsht, si diçka që është e bukur dhe e shumë pritur. Krahasoni veprimet që bëni në shtëpi duke e lidhur me kopshtin.

P.sh: Ja si tani do jesh te kopshti dhe do hash mëngjesin, pastaj do dilni te oborri për të luajtur. Sa qejf, do jeni të gjithë bashkë.

Theksoni rregullat e reja në kopsht mbi pastërtinë dhe edukatoret që do mbajnë maska.

Përshtatni oraret

Këtë javë duhet të punoni me afrimin e orarit të veprimtarive të caktuara të fëmijës tuaj. Shumë fëmijë zgjohen vonë dhe flenë po ashtu shumë vonë. Nisni pak e nga pak çdo ditë duke e afruar nga çerek ore drejt orarit të duhur. Po ashtu mundohuni të zgjoheni herët si familje, dhe të mbani një orar afër orarit të kopshtit në lidhje dhe me vaktet e të ushqyerit.

Shpjegimi vizual

Nxisni fëmijën të vizatojë shoqet dhe shokët e kopshtit. Tregoni emrat dhe veçorit për secilin.

Flisni duke rikujtuar rregullat që ka kopshti. Flisni për mësuesen dhe mezi pritjen që ka ajo ndaj fëmijëve dhe anasjelltas.

Tregime me tematik kopshtin

Në mbrëmje krijoni tregime ku një fëmijë me emrin X, mezi pret të shkojë në kopsht dhe atje nisi të përshtatet me rregulla të reja të pastërtisë. Madje X si një hero i vogël, ai lan duart shpesh dhe kujdeset për pastërtinë.

Marsida Simo, Sociologe

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Babi është në koma!” Mesazhi prekës i gazetarit të infektuar nga pandemia

Gazetari i njohur Berat Buzhala i cili është infektuar me koronavirus, së fundmi ka publikuar një mesazh mjaft prekës në rrjetin social Facebook. Ai bën...

Barcelona heq dorë nga negociatat për Lautaron, kalon tek “Plani B”

Sulmuesi i Inter, Lautaro Martinez, nuk do të luajë përkrah Messi-t sezonin e ardhshëm. Sipas Don Balon, drejtuesit e Barcelonës nuk do të negociojnë më...

A do bëhet e detyrueshme mbajtja e maskës në Shqipëri? Çfarë ka vendosur Komiteti i Ekspertëve

A do bëhet e detyrueshme mbajtja e maskës në Shqipëri? Përgjigja është “PO”. Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur mbajtjen me detyrim të maskave në ambiente...

“Kufizimet në veri të Kosovës u vendosën nga Serbia”, Zemaj hedh poshtë pretendimet e Vuçiç

Ministri kosovar i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka hedhur poshtë pretendimet e presidentit Vuçiç se masat në veri të Kosovës ishin marrë me vendim të...

Protesta të dhunshme në Beograd dhe Novi Sad

Policia serbe ka përdorur gaz llotsjellës për të shpërndarë protestuesit para Kuvendit të Serbisë, të cilët po kundërshtojnë shtrëngimin e masave kundër përhapjes së...