E diel, 31 Maj, 2020
18 C
Tirana

“Flamuri më i bukur”/ E reja nga Fieri: 36,000 gozhdë për të motivuar të rinjtë

Më të lexuarat

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

Ardi Veliu nxori videon, e ëma e 15-vjeçarit zbulon vendimin që ka marrë

Nëna e djalit të dhunuar nga disa policë në zonën e Liqenit Artificial, Zaida Çobo, ka thënë se është ndjerë e tmerruar. Në një...

“Asnjë lëshim”, përfaqësuesi i opozitës jep sinjalet para mbledhjes së Këshillit Politik

Teksa pritet që për pak orë të mblidhet Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore, përfaqësuesi i LSI në këtë tryezë, Petrit Vasili, ka dhënë mesazhe...

Ambasada Amerikane prezanton projektin për Shqipërinë, Manjani nxjerr prapaskenat

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka hedhur thumbin e radhës, pas publikimit nga Ambasada Amerikane në Tiranë të disa pamjeve për të ngritur sallën...

Si paraqitet situata nga COVID-19 në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Në Itali, gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 111 persona si pasojë e koronavirusit. Kësisoj, numri total i viktimave shkon në 33,340. Autoritetet përkatëse...

COVID-19/ “Vendi jashtë kontrollit”, ish-deputeti shpalos 8 propozime

Ish-deputeti i PD-së, njëherësh mjeku reanimator, Tritan Shehu ka reaguar së fundmi lidhur me situatën e krijuar nga COVID-19 në Shqipëri. Shehu, në një postim...

PD: Të gjithë kërkojnë shkarkimin e Ardi Veliut

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Albana Vokshi deklaroi se një kryeministër normal do ta kishte shkarkuar menjëherë një drejtor policie që justifikon me prova të...

Tiranë/ Abuzonin me një të mitur, arrestohen 4 persona

Policia e Tiranës ka vënë në pranga 4 shtetas, për marrëdhënie seksuale me dhunë me të mitur. Specialistët për Hetimin e Krimit pas informacionit të...

Lëkundje tërmeti në Korçë

Një lëkundje tërmeti është ndjerë në Korçë së fundmi. Raportohet se tërmeti me magnitudë 4.05 ballë i shkallës Rihter, ka pasur si epiqendër Libonikun e...

E diela me apo pa makina? Policia e Shtetit dhe Rama japin versione të ndryshme

Kryeministri Rama dhe Policia e Shtetit kanë një përplasje lidhur me vendimet që kanë ndërmarrë, referuar masave ndaj pandemisë. Policia bie ndesh me atë çfarë...

Nga: Anxhela Ferra

Në një kohë kur pjesa më e madhe e të rinjve gjejnë arsye për tu larguar nga Shqipëria, një vajzë e re nga Fieri kërkon t’i kujtojë të gjithëve se sa i bukur është vendi ynë.

Duke e treguar këtë gjë nëpërmjetë artit. Njihuni me Ledianën, 21-vjeçarja studente për menaxhim-biznesi.

Ajo ka kombinuar talentin e saj me dashurinë për atdheun dhe ka krijuar simbolin e flamurit kombëtar me më shumë se 36 mijë gozhdë.

“Gjatë gjithë kohës, që kur isha e vogël e kam pasur qejf dizajnin. Gjithmona isha duke luajtur me plastelinë ose duke bërë punime artistike të ndryshme. Unë kam studiuar për një vit arkitekturë dhe gjatë asaj kohe ne bënim disa punime me gozhdë e fije njëkohësisht. Instiktivisht më lindi ideja që për detaje siç është shqiponja është pak e vështirë ta bësh me fije. Ndaj mendova që mbushja do të bëhej më mirë me gozhdë. Prej aty u shndërrua në idenë e flamurit.

Dy muaj ka qenë puna intensive, por e gjeja veten edhe më shumë se 14 orë duke punuar pa ndalim. Por, besoj se ia ka vlejtur i gjithë mundimi. Për të gjithë personat që mund të jenë të interesuar, punimi është në shitje dhe çmimi është 1 mijë e 960 euro.

Unë zgjodha të bëja flamurin sepse prindërit e mi dhe gjyshërit vijnë nga Çamëria. Ndaj kam një lidhje shumë të fortë me Shqipërinë sepse e di se çfarë do të thotë të kesh një nënshtetësi tjetër dhe të kesh një kombësi tjetër. Por, të thuash atë që është ne kemi flamurin më të bukur në botë.”

Lediana zbulon për Tirana Today se së shpejti do tësjellë edhe punime të tjera, përsëri duke përdorur gozhdën. Tashmë edhe si një element identifikues.

“Një punim sigurisht do të jetë për origjinën time, për Çamërinë. Por, është duke ardhur edhe Pavarësia e Kosovës, ndaj patjetër që do të bëj edhe vepër artistike për të.”

Edhe pse për të rinjtë Shqipëria nuk ofron shumë mundësi për tu zhvilluar dhe formuar profesionalisht, Lediana ka një këshilllë për të gjithë ata.

“Unë mendoj që shqiptarët e duan Shqipërinë, por historia jonë nuk na ka lejuar që ta tregojmë këtë atdhedashurinë. Edhe këtu ka mundësi shumë të mira për tu rritur profesionalisht. Edhe kjo nisja e të bërit një punim me gozhdë apo të ndërtuarit të një sipërmarrje të lirë. Gjithë ideja e kësaj është që të ndërtosh diçka dhe për këtë gjë, Shqipëria ka shumë hapësirë.” TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kriza ekonomike pas pandemisë/ Basha takim me Dhomën e Tregtisë

Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka zhvilluar sot një takim me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë për të folur për krizën ekonomike pas koronavirusit...

Nuk i tremb as koronavirusi, britanikët “pushtojnë” plazhet

Edhe pse është një ndër vendet më të prekur nga koronavirusi në Evropë, shtetasit e Britanisë vijojnë të thyejnë rregullat e vendosura nga qeveria. Temperaturat...

Përfshihet nga flakët banesa në Patos, digjet depoja me sendet e punës dhe makina

Një depo në fshatin Kuqar të bashkisë Patos është përfshirë nga flakët në orën 4:30 të mëngjesit të sotëm. Bëhet me dije se zjarri ka...

Kosova vendos masa të reja reciprociteti ndaj Serbisë

Qeveria në detyrë e Republikës së Kosovës ka vendosur masa të reja të zbatimit gradual të reciprocitetit ndaj Serbisë. Sipas vendimit masat e vjetra...

Futbolli shqiptar në zi, humb jetën në moshën 18-vjeçare talenti i Skënderbeut

Ish-lojtari i të rinjve të Skënderbeut, Dorian Tahirllari, ka ndërruar jetë mbrëmjen e djeshme në moshën 18-vjeçare. Futbollisti zbuloi se vuante nga tumori malinj në...
WhatsApp KONTAKTO TT