E shtunë, 24 Tetor, 2020
15 C
Tirana

Fiks Fare/Përgjegjësi i shërbimeve Vithkuq ndërtoi shtëpinë dhe mbetjet i hodhi buzë lumit Osum

Më të lexuarat

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Foto/ Lefter Koka me Fatos Nanon, ndryshim drastik i ish-kryeministrit

Deputeti Lefter Koka ka publikuar në rrjetin social, Facebook një foto krahë për krahë me ish-kryeministrin socialist Fatos Nano. Në mbishkrimin e fotos, Koka shprehet...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Produksioni i ‘Përputhen’ e përjashton nga emisioni, reagon Shqipja (FOTO)

Produksioni i emisionit “Përputhen” në Top Channel, dje vendosi të përjashtonte konkurrenten Shqipe Hysenaj nga programacioni, për një afat kohor të papërcaktuar. Në nisje të...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

Vritet ish-sportisti, babë e bir e ekzekutojnë në mes të restorantit

Një atentat i mori jetën ish-sportistit të arteve marciale të përziera (MMA) Shamil Abdulmuslimov në qytetin e Kasaviurtit në Dagestan. Kamerat regjistruan të gjithë ngjarjen...

“Mos më prekni me dorë, jam i sëmurë”, zbardhet incidenti i Ndocajt me policinë

Ish-deputeti Eduart Ndocaj është shoqëruar sot në komisariat, pas incidentit në përurimin e shtëpisë së Gjergj Fishtës. Forcat e policisë kanë shoqëruar ish-deputetin, i...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

Të gjithë banorët e fshatit Leshnjë e hedhin plehun organik nëpër fshat, pranë shtëpive, përgjatë lumit Osum apo pranë stallave. Por, pas një ankese të një banori, vetëm njërit i vendoset gjobë. Ankesa për të shkoi deri në Inspektoratin e Mjedisit. Ndërkohë që të tjerët, përfshi edhe përgjegjësin e shërbimeve Vithkuq, Aleksandër Ropi, i hedhin përgjatë lumit Osum. Aleksandër Ropi është njëkohësisht edhe kryetari i Partisë Socialiste për zonën. Pasi ndërtoi shtëpinë e re, dherat e mbetura ai i hodhi pas oborrit të shkollës, shumë pranë me lumin. Për kamerën e Fiksit ai shprehet: “Me të vërtetë hoqa mbetjet e shtëpisë e i hodha atje, por e bëra për të mirën e fshatit se mbytej nga lumi”.

Me të mbërritur në fshatin Leshnjë, vetëm 3 km nga njësia e Vithkuqit, gazetarët e Fiksit kontaktuan me të vetmin banor që i ishte vendosur 10 mijë lekë gjobë për plehun organik të hedhur në një vend të papërshtatshëm. Sipas tij, kishte 30 vite që e hidhte aty. Ai ishte i ndërgjegjshëm që e kishte shkelur ligjin, por, sipas tij, nuk ishte i vetmi. Të gjithë banorët e fshatit i hedhin mbetjet inerte dhe ato organike ku të munden, pasi një vend të përcaktuar nuk ka. Sipas kryeplakut të fshatit, kur erdhën punonjësit e mjedisit nuk panë se ishte hedhur pleh gjithandej edhe mbetje inerte. Ata i vendosën gjobë vetëm atij për të cilin kishte një ankesë nga një qytetar tjetër. Ai gjithashtu pretendon se mbetjet inerte buzë lumit dhe pas shkollës janë hedhur nga Aleksandër Ropi, që është edhe përgjegjësi i shërbimeve.

Lexo edhe :   Rama nga shtëpia e Gjergj Fishtës: Dallimi mes asaj që kishim dhe që duam

Fiksi kontaktoi edhe me Aleksandër Ropin i cili e pranon që i ka hedhur inertet aty, por thotë se e ka bërë për mirë pasi dilte lumi nga shtrati dhe mbytej fshati. Ai thotë se gurët do t’i përdorin për argjinaturë por s’kanë pasur kohë ta bëjnë dhe se për këto kishte dijeni edhe administratori. Ky i fundit prezent gjatë intervistës thotë se nuk kishte dijeni dhe nuk ka dhënë urdhër që mbetjet të hidhen aty. Ai e urdhëron punonjësin që t’i sistemoj sa më shpejt dherat e hedhura pas shkollës, brenda javës. Për plehun organik ai thotë se është e vërtete që të gjithë banorët janë abuzues dhe ne nuk kemi një vend grumbullimi, por kur erdhën inspektorët e mjedisit vetëm njërit i vendosën gjobë./Top Channel

Lexo edhe :   Rama nga shtëpia e Gjergj Fishtës: Dallimi mes asaj që kishim dhe që duam

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Nga jetesa në Zvicër, tek flirti me djalin që shpenzon 10 mijë euro nata”

Shqipe Hysenaj është vajza e cila ka marrë shumë vemendje në emisionin “Përputhen” dhe në rrjetet sociale, për shkak të sjelljes së saj. 28-vjeçarja...

Ndërpritet Vettingu/ Një anëtar i KPK me koronavirus

Koronavirusi ka marrë një shtrirje të madhe në tërë territorin shqiptar. Numrat e të infektuarve gjatë tre ditëve të fundit, kanë shtuar frikën për...

2 vite nga vrasja në Bularat/Kunati: Do ta çojmë çështjen në Gjykatën Evropiane

Sot në ceremoninë përkujtimore të Kostandinos Kacifas, përpos familjarëve merrnin pjesë dhe përfaqësues të Omonia-s, ndërsa ai që ka folur ishte kunati i Kacifas,...

Macron: Franca do përballet me koronavirusin deri verën e ardhshme

Me ardhjen e vjeshtës dhe virozave të stinës, u vu re një shtim edhe të infektuarve. Ulja e temperaturave ka ndikuar drejtëpërdrejtë në fluksin...

“Situata e pandemisë është ashpërsuar”, Merkel lëshon ultimatumin e fundit

Gjermania ka shënuar sërish rritje masive të infektimeve. Në video-mesazhin javor, kancelarja Merkel kërkoi nga qytetarët që të reduktojnë sa të mundin kontaktet personale,...