E enjte, 28 Maj, 2020
24 C
Tirana

Sarandë/“Se duam më veten, jemi bërë të shesim shtëpitë”

Më të lexuarat

“Ndjesë për ofendimet”, Rama: Çdo gjë është vendosur në mënyrë zyrtare

Kryeministri Rama u tregua mjaft i drejtëpërdrejtë, ndërsa u ktheu një përgjigje të gjithë atyre qytetarëve të cilët janë ndjerë të ofenduar. Kjo ka...

Klosi jep arsyen pse ndalohet ende plazhi në Shqipëri

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, ka folur mbrëmjen e sotme për masat lehtësuese të qeverisë. Në një intervistë për emisionin “Open” në Top...

Meta vlerëson me dekoratë Heroin e Popullit, Vasil Laçi

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar sot Heroin e Popullit, Vasil Laçi (pas vdekjes) me “Dekoratën e Flamurit Kombëtar”. Motivacioni i dekorimit ishte: “Atdhetarit antifashist, që...

“Do ta ndërtojmë me forcat tona”/ Rama premton realizimin e një tjetër projekti

Kryeministri Edi Rama ka premtuar se do të ndërtohet shumë shpejt edhe HEC-i i Skavicës. Sipas kryeministrit, Skavica do jetë një vepër e vështirë, por...

Pagat e luftës/ Rama ultimatum punëdhënësve: Keni kohë deri më 5 qershor

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me shpërndarjen e pagave të luftës, duke paralajmëruar punëdhënësit që të aplikojnë ose përndryshe do të gjobiten. Përmes një...

Rama jep lajmin e shumëpritur: Kjo është java e fundit me masat shtrënguese

Kryeministri Rama zbuloi se kjo do të jetë java e fundit e masave strikte të mbylljes prej pandemisë. Lidhur me shqetësimin e qytetarëve, ai tha...

Koronavirusi/ “Bëni kujdes o njerëz”, Rama thirrje qytetarëve

Kryeministri Edi Rama deklaroi së fundmi se është shumë në merak, lidhur me situatën e krijuar nga koronavirusi në vend. Kreu i Qeverisë iu bëri...

‘Qytetari dixhital’ zbardh skemën e mashtrimit në Korçë/ Berisha: Në lojë 100 milionë

Ish-kryeministri Sali Berisha nuk ndalet me mesazhet denoncuese nga “qytetari dixhital”. Këtë herë bëhet fjalë për një denoncim në Bashkinë e Korçës, që nëse...

“Do të vras”, Brataj tregon publikisht kërcënimet me jetë

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, është treguar mjaft i hapur, ndërsa ka rrëfyer se gjatë punës ë tij ka pasur plot të papritura....

Sërish numër i lartë i rasteve të reja, bilanci për 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se janë konfirmuar 21 raste të reja me koronavirus në vend. Sipas njoftimit, 13 prej rasteve të reja janë...

“Stop” ka udhëtuar drejt Sarandës në lagjen e Baba Rexhepit, pikërisht në vendin e njohur si “Gropa e Patates”, ku 3 vjet më parë ishte ndërtuar depoja e ujit.  Banorët tregojnë se asokohe u gëzuan, pasi shpresuan, që problemi i ujit u zgjidh njëherë e përgjithmonë, por sot kriza e ujit ka arritur kulmin.

“U gëzuam shumë në fillim se thanë është një projekt i cili do të ishte shpëtimtar për ne, sepse jemi në viktima. Uji më përpara na vinte në mesnatë, sepse me ujin e pijshëm furnizohen hotelet, mbushen pishinat dhe kur u pezulluan punimet na thanë që nuk ua morën në dorëzim. Jemi bërë që se duam më veten, të gjithë në lagje jemi bërë të shesim shtëpitë dhe ta braktisim. Të shumtët madje kanë ikur në emigrim. Uji aktualisht vjen me orar, por vjen mbi varreza. Për shtëpitë lart përdoren 2-3 motorpomapa, biles unë personalisht nuk kam kontratë uji sepse nuk mund të dal në mes të natës vër një pompë e hiq një tjetër. Kam bërë një depozitë betoni vetë tek shtëpia dhe ujin e blej, na shkoi jeta duke mbushur bidona”.

Gjithçka ka mbetur e braktisur për këtë depo uji, e cila nuk u vu në punë asnjëherë dhe të paktën 30 familje të lagjes Baba Rexhepi vazhdojnë të vuajnë mungesën e ujit të pijshëm në qytetin e Sarandës.

Një banor thotë se “tani për tani furnizohemi një orë në 48 orë, ndoshta kjo punë do të ndreqet më mbrapa, por faktikisht kjo është. Edhe atë e marrim me pompat tona.”

Banorët e kësaj lagje prej 20 vitesh furnizohen në mënyrë alternative.

Administratori i ujësjellës-kanalizimeve Shemo Lulo, shprehet se ky është një projekt i qeverisë, Fondit Shqiptar të Zhvillimit dhe Bashkisë Sarandë. Sipas Lulos, këtë verë pritet që Odiseja e ujit të marrë fund.

“Investimi për të cilin flisni ju është një investim i qeverisë Shqiptare, Fondi Shqiptar i Zhvillimit dhe SH.A. Ujësjellës Sarandë është përfituesi. Sivjet është fondi përfundimtar, i cili bën të mundur vënien në funksion të kësaj depoje. Ky investim, i cili kryhet nga Bashkia e Sarandës me mbështetjen e qeverisë Shqiptare dhe Fondit Shqiptar të Zhvillimit konsiston në përmirësimin dhe mundësinë e furnizimit pa ndërprerje të kësaj pjesë të qytetit, e cila është pjesë që është rritur ndjeshëm në vitet e fundit. Me përfundimin e këtij investimi do të bëhet i mundur garantimi i furnizimit me ujë edhe i pjesës që nuk kapet, sepse janë disa pjesë që duan ngritje mekanike.”

Në bashkinë e Sarandës, shefi i kabinetit Thoma Nika, të drejton tek Fondi Shqiptar i Zhvillimit.

Shefi i Kabinetit Bashkia Sarandë:  Ky investim, faza e dytë, që po thoshim, përfundon në Maj të këtij viti. Përfundon kapaciteti 200m3 është drejt fundit pra, sepse po i afrohemi majit. Faza e dytë parashikon këto gjëra linjën e furnizimit me energji, të dyja edhe të depos edhe të stacionit të pompimit, nga ku merret uji, vetë stacionin e pompimit, klorinimin e ujit.

Shefi i Kabinetit Bashkia Sarandë: Këto janë dhe është investim i FSHZH, s’është i bashkisë, domethënë në kllapa është i qeverisë.

Gazetarja e Stop iu drejtua edhe Fondit Shqiptar të Zhvillimit, i cili në një përgjigje zyrtare thotë: “FSHZH është kontraktuar për projektin Ujësjellësi i Sarandës, rikonstruksion i brendshëm i ujësjellësit në lagjen 4, Baba Rexhepi dhe Lugu i Dardhës, faza e parë e të cilit përfundoi në datë 20 Korrik 2015. Kolaudimi i veprës përfundoi pak muaj më vonë, pas disa riparimeve në punimet e kryera. Me çeljen e fondit prej 19 milionë lekësh me TVSH, në Korrik të vitit 2018, filloi faza e dytë e projektit “Ndërtimi i stacionit të pompimit, Depos 50m3 dhe rrjetit elektrik TU dhe Tm për furnizimin e depos 2000 m3 të Lugut të Dardhës, Sarandë…” Jemi të angazhuar që punimet të mbyllen brenda afatit të parashikuar në kontratë, në Maj 2019.”/tvklan.al

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nxorën konkluzionin se Teatri duhej shembur, Prokuroria thërret në pyetje 3 specialistët

Prokuroria e Tiranës ka thirrur sot në pyetje 3 specialistët të Institutit të Ndërtimi, të cilët përpiluan akt-ekspertizën se godina e Teatrit Kombëtar duhej...

Shkarkonte mbetjet në rrjetin e kanalizimeve të ujësjellësit, gjobitet 37-vjeçari

Policia e Lezhës dhe IKMT kanë kryer sot një aksion përgjatë shtratit të Lumit Mat, duke goditur krimet mjedisore. Gjatë aksionit, është zbuluar një 56-vjeçar...

Pagat e luftës/ Rama ultimatum punëdhënësve: Keni kohë deri më 5 qershor

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me shpërndarjen e pagave të luftës, duke paralajmëruar punëdhënësit që të aplikojnë ose përndryshe do të gjobiten. Përmes një...

Murrizi replikon Ballën në Kuvend, i lexon SMS-në e qytetarit

Deputeti Myslym Murrizi ka reaguar menjëherë pas fjalës së kreut të grupit të PS, Taulant Balla, duke i lexuar mesazhin e një qytetari. Gjatë fjalës...

Balla nga Parlamenti: Basha është klienti më i madh i oligarkëve

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla ka sulmuar kreun e PD-së, Lulzim Bashën nga Parlamenti. Gjatë fjalës së tij në Kuvend, Balla tha...
WhatsApp KONTAKTO TT