Aktualitet

‘Fati’ i tërmeteve në Shqipëri/Ja çfarë thotë sizmologu Rrapo Ormeni


               Publikuar në : 22:57 - 28/01/20 M S

Sizmologu Rrapo Ormeni ka apeluar ndaj qytetarëve që të mos panikosen pas tërmetit që shkundi Shqipërinë mbrëmjen e sotme. Në një lidhje direkte në “Opinion”, ai ka thënë se tërmeti ka qenë me magnitudë 4.9 Rihter, me thellësi 7 km me epiqendër 3 km në veri të fshatit Bubq.

Pas kësaj goditje, është regjistruar një tjetër e cila ka qenë me magnitudë 4.1. Ai ka deklaruar se tërmetet e forta kanë veçoritë e tyre. Në momente të caktuara duket se vjen në shuarje, por do ketë dhe të tilla, që janë më të dallueshme se të tjerat.

“Tërmeti ka qenë me një magnitudë 4.9 Rihter. Është lëkundje që ndihet, e atij niveli që kanë rënë pas 16 nëntorit. Është magnitudë që ndihet. Tërmetet e forta kanë veçoritë e tyre, në momente të caktuara duket se vjen në shuarje, por do ketë dhe të tilla, që janë më të dallueshme se të tjerat. Nuk mund të parashikosh në mënyrë të saktë se si do të jenë pasgoditjet. Në mënyrë statistikore ato (pasgoditjet) kanë ardhur duke u ulur”, tha sizmologu Rrapo Ormeni.

 


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT