E enjte, 2 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

‘Fati’ i tërmeteve në Shqipëri/Ja çfarë thotë sizmologu Rrapo Ormeni

Sizmologu Rrapo Ormeni ka apeluar ndaj qytetarëve që të mos panikosen pas tërmetit që shkundi Shqipërinë mbrëmjen e sotme. Në një lidhje direkte në “Opinion”, ai ka thënë se tërmeti ka qenë me magnitudë 4.9 Rihter, me thellësi 7 km me epiqendër 3 km në veri të fshatit Bubq.

Pas kësaj goditje, është regjistruar një tjetër e cila ka qenë me magnitudë 4.1. Ai ka deklaruar se tërmetet e forta kanë veçoritë e tyre. Në momente të caktuara duket se vjen në shuarje, por do ketë dhe të tilla, që janë më të dallueshme se të tjerat.

“Tërmeti ka qenë me një magnitudë 4.9 Rihter. Është lëkundje që ndihet, e atij niveli që kanë rënë pas 16 nëntorit. Është magnitudë që ndihet. Tërmetet e forta kanë veçoritë e tyre, në momente të caktuara duket se vjen në shuarje, por do ketë dhe të tilla, që janë më të dallueshme se të tjerat. Nuk mund të parashikosh në mënyrë të saktë se si do të jenë pasgoditjet. Në mënyrë statistikore ato (pasgoditjet) kanë ardhur duke u ulur”, tha sizmologu Rrapo Ormeni.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zbardhet ekspertiza mjekoligjore për vd*kjen e katër rusëve në Qerret

Afro 45 ditë nga humbja e jetës së katër turistëve rusë, Instituti i Mjekësisë Ligjore ka mundur të përcaktojë shkakun fillestar. Katër turistët rusë u...

“Do të të vras, mbys fare”, banori me skizofreni kërcënon fëmijët

Disa banorë në një lagje të Bashkisë Dimal, ose Urës Vajgurore, iu drejtuan emisionit “Stop” në Tv Klan për ndihmë, pasi fqinji i tyre...

“Si jemi gjallë pas xhirimeve në ato kushte”, Reshat Arbana nxjerr të pathënat

Reshat Arbana është pa dyshim një nga aktorët më të mëdhenj shqiptarë. Ka realizuar rreth 40 role, shumë syresh të paharrueshëm. Kur ishte fëmijë,...

1000 kurthe dhe teli me gjemba

Nga: Frrok Çupi Foltoret e këtij po duken e po zhduken ‘gëmushave’ në një marshim si iriqi. Sot ndodhet në Tropojë. 24 vjet më parë...

12 milionë gjermanë të pa vaksinuar/Spahn: Sistemi shëndetësor do mbingarkohet

Numri i njerëzve të pa vaksinuar në Gjermani është ende aq i madh, sa rrezikon të mbizotërojë sistemin shëndetësor të vendit. Ky paralajmërim ka...