E mërkurë, 30 Shtator, 2020
13 C
Tirana

Fashat orare dhe lëvizja me mjete/ Drejtuesi i lartë i Policisë: Nuk do të tolerohet askush

Më të lexuarat

Rindizet ashpër konflikti ushtarak Armeni-Azerbajxhan, shpallin gjendjen e luftës

Një nga konfliktet më të vjetër në botë, mosmarrëveshja territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer sërish. Përleshjet kufitare shpërthyen të dielën në mëngjes,...

“Nxore në pritë Azem Hajdarin”/ Fatos Klosi reagon pas akuzave të Berishës

Ish-kreu i SHIK, Fatos Klosi ka reaguar pas deklaratave të mbrëmshme të ish-kryeministrit Berisha lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit. Berisha akuzoi Klosin se ai...

Artan Hoxha i publikon videon e rëndë Berishës, e nxjerr ‘blof’ për ekzekutimin e Azem Hajdarit (VIDEO)

Gazetari Artan Hoxha i ka publikuar një video ish-kryeministrit Berisha, duke e nxjerrë ‘blof’ për deklaratat që bëri mbrëmjen e djeshme në emisionin "Opinion",...

Turqia rrëzon avionin armen në Azerbajxhan

Armenia akuzon Turqinë se ka rrëzuar një prej avionëve të saj, gjatë konfliktit me Azerbajxhanin. Ministria e Mbrojtjes e Armenisë pretendon se avioni i tyre...

“Ku i çuat paratë që iu dha bota?”, Rama i kërkon ndjesë ndërkombëtarëve, sqaron kush i administron fondet

Kryeministri Edi Rama ka folur në programin e financimit të BE-së për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i...

“I thashë të zhdukej për 6 muaj”, Berisha rrëfen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar detaje të tjera lidhur me ngjarjet që kanë ndodhur para ekzekutimit të liderit të lëvizjes studentore, Azem Hajdari. Në një...

Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin? Berisha jep emrin

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha në 'Opinion' se Azem Hajdari u nxor në pritë nga Fatos Klosi, në atë kohë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. Sipas...

Konflikti në Kaukaz/ Berisha në kah të Azerbajxhanit: Po çliron tokat e pushtuara nga Armenia

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur rreth luftës që ka nisur mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, ku deri më tani janë shënuar dhjetëra viktima. Përmes një postimi...

Sondazhi për djemtë e preferuar në “PërPuthen”, fituesi i surprizon të gjithë

Një sondazh i produksionit “PërPuthen” ka nxjerrë Armand Ferhatin si djalin më të pëlqyer nga pjesëmarrësit në spektakël. Edhe pse ai nuk ka qenë një...

“Ndaloni sulmet”, Putin telefonon kryeministrin armen

Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka kërkuar kryeministrit armen, Nikolla Pashinyan, që të ndalojë sulmet ndaj Azerbajxhanit. Putini theksoi nevojën urgjente për një armëpushim dhe...

Përfaqësuesi i Policisë Rrugore, Albert Dervishaj ka shpjeguar në mënyrë të detajuar oraret e lëvizjeve, mënyrat e qarkullimit me automjet dhe ndëshkimet për shkelësit.

Në një lidhje të drejtpërdrejtë me emisionin “Opinion”, Dervishaj tha se fasha e re orare 05:00-17:30 është edhe për automjetet, edhe për këmbësorët.

Por kjo fashë orare thekson ai është vetëm për ata që kanë siguruar një leje për qarkullim. Sa i përket qarkullimit me automjet, Dervishaj tha se ata që duan të lëvizin për punë mund të marrin një vetëdeklarim në portalin e-Albania.

“Sikurse jemi në dijeni, në bazë të vendimeve të komitetit të emergjencave civile, nga dita e hënë ka filluar të zbatohet një fashë e re orare, për lëvizjen e automjeteve edhe të këmbësorëve.

Sipas të cilës, fasha orare do të jetë nga ora 5 e mëngjesit deri në 17 e 30 për lëvizje të qytetarëve të cilët brenda kësaj fashe do të kryejnë nevoja të furnizimit, pazarit, blerje medikamentesh apo shërbime të tjera. Gjithmonë këta janë me leje duke bërë aplikimin në aplikacionin e-Albania.

Për çdo familje një person do të dali për të bërë pazar. Moshat e treta, që kanë një brez të caktuar dhe sistemi nuk ua lejon, automatikisht nuk do lejohen. E veçanta është tek automjetet. Automjetet do të lejohen të lëvizin për nevoja pune përmes autorizimeve apo vetëdeklarimeve që kanë marr për momentin. Autorizimet janë të vlefshme, me një kusht që askush nuk ta të drejtë të abuzojë me autorizimin. Çdo qytetar që është në punë të shkojë dhe të kthehet nga puna, por jo të dalë për xhiro”, tha ai.

Lexo edhe :   7 muaj me patentë, 21-vjeçari kapet nga policia duke qarkulluar me shpejtësi të frikshme
Lexo edhe :   7 muaj me patentë, 21-vjeçari kapet nga policia duke qarkulluar me shpejtësi të frikshme

Sa i përket automjeteve që iu duhet të lëvizin përtej fashës së vendosur nga qeveria, Dervishaj tha se:

“Ne kemi një listë të miratuar nga Ministria e Shëndetësisë, sipas të cilës të gjitha bizneset e lejuara do të vazhdojnë aktivitetin brenda të gjitha kondicioneve që kanë deri tani. Një pjesë e veprimtarisë që kanë të bëjnë me furnizimin e qytetarëve shqiptarë me ushqime apo aktivitete të tjera, sigurisht që këto do të lejohen brenda fashave orare”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dojna Mema bën lëvizjen e papritur, publikon foton me Erion Veliajn dhe paralajmëron surpriza

Tashmë është bërë publike se moderatorja Dojna Mema se nuk është autore dhe moderatore e "Pop Culture". Së fundmi, ajo ka ngacmuar ndjekësit duke publikuar...

Sherr në Kamëz, plagosen me thikë 3 të mitur

Tre 17-vjeçarë janë plagosur me thikë në Kamëz, pas një konflikti. Mësohet se konflikti ka ndodhur për motive të dobëta jashtë një marketi. Të plagosur kanë...

Gjendet i pajetë 66-vjeçari në Durrës

Një 66-vjecar është gjetur i vdekur në rrugë nga banorët e zonës Arapaj në Durrës. Viktima është shtetasi me iniciale V.Dh., banues në lagjen nr....

”Betonizuan Tiranën”, Demalia: Largimi i Ramës nevojë urgjente, Veliaj i kapur nga paratë e krimit

Qeveria ka vendosur që të kalojë në pronësi të një kompanie private 1,470 metra katror tokë të Gardës së Republikës, pranë Parkut të Liqenit...

Rama bën publike të dhënat e rëndësishme për situatën e krijuar nga pandemia

Kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën duke publikuar disa të dhëna të nxjerra nga thesari i shtetit, për shumat e paguara për t’iu...