E shtunë, 18 Shtator, 2021
21.5 C
Tirana

Fajtor për gjenocid dhe krime lufte, burg përjetë për Radovan Karaxhiç

Ish-lideri serb i Bosnjës, Radovan Karaxhiç është dënuar me burgim të përjetshëm, pasi u shpall fajtor për krime lufte në Bosnjë Hercegovinë.

73-vjeçari Karaxhiç u dënua me 40 vite burg në vitin 2016 nga tribunalja e Hagës, por ai e apeloi vendimin, duke pretenduar se ishte i bazuar në “thashetheme”.

Karaxhiç u shpall fajtor për 10 akuza te gjenocidit, krime lufte dhe mizori të tjera, përfshirë planifikimin e masakrës së Srebrenicës në korrik të vitit 1995, ku u vranë rreth 8000 myslimanë, një nga barbarizmat më të mëdha që nga Lufta e Dytë Botërore.

Ai gjithashtu u shpall fajtor për udhëheqjen e një fushate spastrimi etnik që detyroi kroatët dhe myslimanët të largoheshin nga zona serbe të Bosnjës gjatë luftës së Bosnjës 1992-1995 – duke përfshirë rrethimin e Sarajevës që rezultoi me vdekjen e më shumë se 10,000 njerëzve, rreth gjysma e të cilëve ishin civilë./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Miliarderi amerikan shpallet fajtor për vrasje

Trashëgimtari amerikan i pasurive të paluajtshme Robert Durst, subjekt i dokumentarit të krimit HBO The Jinx, është dënuar për vrasjen e mikes së tij...

Kurti lë pas inatet me Ramën dhe e uron për mandatin e tretë

Dje kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i ka dërguar një letër të hapur homologut të tij shqiptar, Edi Rama, duke e uruar për mandatin...

Meta merr në mbrojtje Berishën, akuzon Kim se po shkel sovranitetin e vendit

Pas një periudhe të gjatë heshtje, një ditë më parë kreu i shtetit, Ilir Meta, u prononcua për mediat duke u rreshtuar krah aleatit...

Dështimin e “Lëvizjes Berisha”, nuk e ndal dot as Sali Berisha

Nga: Mero Baze Lulzim Basha ka filluar të ketë fat pa bërë asgjë. Si në shumicën e karrierës së tij politike. Beteja e rrugës që...