E diel, 1 Gusht, 2021
23.5 C
Tirana

Ekzekutohen 6 ushtarë afganë

Të paktën gjashtë ushtarë afganë u vranë nga një sulm me makinë bombë që shënjestroi një kompleks ushtarak në provincën veriore Balkh.

Pasi bomba shpërtheu, një grup militantësh sulmuan kompleksin, tha ministria e Mbrojtjes përmes një deklarate, duke e quajtur incidentin si “sulm terrorist”.

Të paktën tre ushtarë u plagosën, gjatë luftimeve pasuese midis militantëve dhe forcave të sigurisë afgane.

Ende askush nuk e ka marrë përgjegjësinë për sulmin, por ministria dhe zyrtarët afganë fajësuan militantët talibanë, shkruan “Rel”.

Grupi i talibanëve vazhdojnë të organizojnë sulme pothuajse na baza ditore, duke shënjestruar forcat afgane dhe amerikane, si dhe zyrtarët qeveritarë.

Në të njëjtën kohë grupi militant zhvillon bisedime paqeje me një të dërguar të SHBA-së, i ngarkuar me negociatat për t’i dhënë fund konfliktit ushtarak në Afganistan.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA sanksionon më shumë zyrtarë kubanë për shtypjen e protestave

Administrata e Presidentit Biden ka vendosur sanksione ndaj forcave policore të Kubës dhe dy udhëheqësve të saj pas protestave të fundit në vendin ishull...

Maqedonia e Veriut mund të rekomandojë dozën e tretë të vaksinës

Maqedonia e Veriut nuk e përjashton mundësinë e aplikimit të dozës së tretë të vaksinës kundër koronavirusit pasi, siç tha ministri i Shëndetësisë, Venko...

Izraeli akuzon Iranin për sulmin vdekjeprurës në cisternat e naftës

Izraeli ka akuzuar Iranin se qëndron pas një sulmi ndaj një cisternë nafte në të cilën u vranë dy anëtarë të ekuipazhit, një shtetas...

Pranoi plagjiaturën, bie popullariteti i kandidatit për kancelar në Gjermani

Kandidati potencial për të zvendësuar Kancelaren Angela Merkel, në Gjermani Armin Laschet ka kërkuar falje pasi ka përdorur plagjaturë në librin e tij. Laschet, në...

Manaj i pafat, portieri i Shtutgartit i mohon golin e radhës me Barçën (Video)

Rei Manaj e nisi nga stoli miqësoren e sotme që Barcelona luajti në Gjermani kundër rivalëve të Shtutgartit. Sulmuesi shqiptar u aktivizuar vetëm në minutën...