Ekzekutimi i Behar Sofisë, zbardhet itinerari i lëvizjes së vrasësit

Vrasësi që ekzekutoi me dy plumba pistolete Behar Sofinë, të skeduar për trafik heroinë, ka dalë i qetë nga Tirana jo me makinë por me një biçikletë.

Askush nuk ka dyshuar tek vrasësi, pasi pas goditjes me dy plumba, autori është larguar i qetë, pa vrapuar dhe shfaqur panik.

Njeriu që tronditi qëndrën e Tiranës është larguar me një biçikletë, në drejtim të kodrave të liqenit artificial në Tiranë, dhe itinerari i tij, është zbuluar duke analizuar pamjet filmike të sekuestruar në bizneset dhe objektet e rëndësisë së veçantë siç është presidenca dhe kamerat e bashkisë së Tiranës.

“Ora News” ka zbardhur të plotë itnerarin e lëvizjeve të autorit dhe bashkëpuntorëve të tij, pasi besohen se kanë qënë dy persona që kanë shërbyer si vëzhgues, njëri i pozicionuar në një kafene që ndodhet pranë hyrjes së pallatit të Behar Sofisë dhe tjetri tek trotuari ngjitur me hyrjen tek piramida.

I veshur sportiv, me kapele, syze dhe një maskë anti-COVID-19, qitësi në këtë besohet se mund të ketë qëndruar në këto dy pozicione duke mos u kapur nga kamerat, në pritje të sinjalizimit nga dy vëzhguesit që ishin ngarkuar të monitoronin, Behar Sofinë.

Ndërsa një biçikletë ishte lidhur tek një pemë, pikërisht në këtë zonë, që shihet këtu dhe që ndodhet shumë pranë vendit më të frekuentuar të Tiranës. Sapo dy vëzhguesit kanë njoftuar qitësin se Behar Sofia, ka dalë nga banesa, duke marë drejtimin në këmbë, drejt trotuarit buzë Lumit Lana, qitësi është afruar në kryqëzimin këtu, duke ndjekur nga pas Behar Sofinë.

Ai është afruar në një distancë shumë të afërt dhe e ka qëlluar dy herë me një pistoletë me silenciator, duke bërë që Behar Sofia, të shembet në tokë. Askush nga kalimtarët nuk ka dëgjuar të shtëna. Killeri nuk ka humbur qetësinë, por pa u panikosur fare ka vijuar i qetë ecjen në trotuar.

Lexo edhe :   Protesta në Minesota pas vr*sjes së një 20 vjeçari

Ka shkuar tek vijat e bardha pranë urrës tek Bulevardi Dëshmorët e Kombit, duke kaluar në krahun tjetrër, mes disa personave kalimtarë të rastit.

Pikërisht në këtë vendin këtu ka marë biçikletën që ishte lidhur nga dikush tjetër ose vetë ai dhe më pas, ka filluar të lëvizë në korsinë e biçikletave, drejt zonës së Kuvendit, Presidencës, dhe më tej ka dalë në rrugicat e parkut kombëtar, duke mos u shqetësuar nga asnjë patrullë policisë që ndodhej në këtë itinerar mjaft të monitoruar nga Policia e Shtetit dhe Garda e Republikës.