E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Ekspertja britanike: Koronavirusi nuk doli nga laboratori në Wuhan

Profesoresha e Biologjisë në Universitetit të Anglisë Lindore në Britani, Diana Bell, beson se virusi i zbuluar së fundmi ka qenë present te lakuriqët e natës prej shumë kohësh. Ajo pretendon se ka kaluar tek njerëzit përmes një kafshe tjetër ndërmjetëse.

Diana Bell, profesoreshë e Biologjisë në universitetin e Anglisë Lindore: “Kam punuar mbi SARS në vitin 2003 dhe 2004, kur analizoja tregtinë e kafshëve të egra. Shumica nga ne di shumë për këtë virus dhe jemi të bindur se nuk doli nga laboratoridhe se nuk është krijuar në një të tillë”.

Sipas raportimeve të mediave, një grup kërkimor nga Universiteti i Anglisë Lindore në Britani ka zbuluar një koronavirus të ri të quajtur “RhGB01” në kampionet e tyre studimore.

Ndërkohë, sa i përket origjinës së Covid-19, Kina po mendon të zhvillojë fazën e dytë të një studimi të saj, pasi refuzoi planet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë për diçka të tillë. Në investigimin e ri të OBSH-së, do të shqyrtohej teoria që virusi mund të ketë dalë nga një laborator kinez.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reciprociteti i targave/Kurti: S’ka për qëllim destabilizimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur nga Kuvendi për reciprocitetin e vendosur për targat e automjeteve. Gjatë seancës së sotme parlamentare, Kurti theksoi...

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...

VIDEO/Drogë, armë e vjedhje energjie, momenti i arrestimit të volejbollistit

Një volejbollist ka rënë në prangat e policisë, pasi është kapur me armë zjarri, municion luftarak dhe kokainë. Volejbollisti 26-vjeçar i identifikuar si Eraldo...