E mërkurë, 27 Janar, 2021
2 C
Tirana

Ekspertët: Fëmijët janë më të rrezikuar nga mutacioni i ri i koronavirusit

Ekspertët britanik kanë deklaruar se fëmijët janë më të rrezikuar nga mutacioni i ri i Covid. Lajmin e kanë bërë të ditur mediat e huaja, të cilat kanë thënë se fëmijët janë më të ndjeshem nga mutacioni se sa nga virusi i mëparshëm.

Profesor Neil Ferguson deklaroi se mutacioni i Covid i quajtur B.1.1.7, mund të cilësohet si varianti më i fortë në infektimin e fëmijëve.

Të tjerë studues kanë thënë se mutacioni me efikasitet ngjitje deri në 70% më shumë mund të lërë pas ndonjë sëmundje të rëndë tek personat që e kanë marrë atë.

Pak ditë më parë, në Britani u shfaq një mutacion i ri i Covid-19. Për pasojë, vendi është izoluar, ndërkohë që shtetet e Evropës dhe të botës kanë anulluar të gjitha fluturimet me Britaninë e Madhe.

Nga studimet paraprake, tregohet se vaksina anti-Covid ka të njëjtin rezultat edhe me mutacionin e virusit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...