E mërkurë, 28 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

Eksperimeti i suksesshëm në Islandë, 4 ditë pune në javë, pa ndryshim rroge

Eksperimenti i Islandës  për zbatimin e planit të punës 4-ditore në javë ka rezultuar me suksese. Më shumë se 1% e fuqisë punëtore të vendit morën pjesë në programin eksperimentues, i cili uli orët e punës në javë (në 35-36 orë),  pa ndryshuar rrogën e punonjësve.

Analiza e përbashkët nga grupet e studimit në Islandës dhe Britaninë e Madhe, zbuloi se provat, të cilat filluan nga viti 2015 deri në 2019 përfshinë më shumë se 2,500 pjesëmarrës, rritën produktivitetin në punë, shkruan Independent.

Nivelet e stresit, gjendja shëndetësore dhe rrjedhshmëria punës u përmirësuan ndjeshëm, në pothuajse të gjitha grupet. Produktiviteti dhe ofrimi i shërbimeve kanë mbetur të njëjta ose janë përmirësuar në shumicën e vendeve të punës.

Sindikatat e Islandës, të cilat negociojnë pagat dhe kushtet e punës me punëdhënësit, kanë filluar negociatat për të ulur orët e punës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...