E mërkurë, 23 Shtator, 2020
20 C
Tirana

“Efekti Moxart”: A ekziston vërtet dhe a mund të shërojë epilepsinë tek njerëzit

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Londër/ Arrestohen tre shqiptarë, kishin disa shtëpi hashashi

Policia britanike ka arrestuar tre shqiptarë. Ata merreshin me kultivimin e hashashit dhe janë kapur duke kultivuar bimën narkotike në disa shtëpi. Personat e...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Vrau shoferin e fugonit me thikë në zemër, Arbër Kote nuk pranohet në burgun e Durrësit

Arbër Kote, i cili u arrestua pasi vrau me thikë në zemër shoferin e një fugoni, nuk është pranuar në paraburgimin e Durrësit. 26-vjeçari i...

Ideja se dëgjimi i muzikës së kompozuar nga kompozitori austriak Volfgang Amadeus Moxart, mund t’i ndihmojë të ndihen më mirë njerëzit e sëmurë nga epilepsia, ka qarkulluar dendur që nga vitet 1990.

Ajo është trajtuar me jo pak mosbesim, por nga ana tjetër nuk është injoruar. Ka pasur studime (si studimi në fjalë) dhe madje përmbledhje studimesh (njëri ka shqyrtuar studimet që nga fillimi i vitit 1999).

Në fakt, sipas Xhianluka Seso nga Universiteti i Pizës në Itali, ka pasur një “fluks hulumtimesh të reja në vitet e fundit”, saqë ka ardhur sërish koha “për të qenë më pak të rezervuar, dhe për të parë panoramën e përgjithshme”.

Dhe kjo është ajo që bëri ai dhe kolegu i tij Federiko Sika. Në një botim të publikuar në revistën “Clinical Neurophysiology”, dhe i paraqitur ditët e fundit në një takim virtual të Kolegjit Evropian të Neuropsikofarmakologjisë, ata paraqesin disa gjetje të cilat thonë ata “mund të përmbysin skepticizmin aktual në lidhje me Efektin Moxart”.

Ata shqyrtuan 147 artikuj studimorë të botuar në kohë të ndryshme, i vlerësuan ato sipas rëndësisë dhe cilësisë. Pastaj zgjodhën 12 artikujt që ata menduan se përfaqësonin të dhënat shkencore më të mirë të disponueshme mbi këtë çështje.

Ata zbuluan se dëgjimi i muzikës së Moxartit, sidomos nëse kjo bëhet çdo ditë, sillte një ulje të konsiderueshme të krizave epileptike, dhe gjithashtu edhe në një frekuencë të zvogëluar të shkarkesave epileptiforme interiktale, aktivitete këto anormale të trurit që zakonisht vërehen tek pacientët epileptikë.

Këto efekte u vunë re pas një seance të vetme të dëgjimit të muzikës së kompozitorit të famshëm, dhe u ruajtën pas një periudhe të zgjatur kurimi me këtë metodë.

Përmbledhja e analizave, tregoi se një periudhë e caktuar e dëgjimit të muzikës së Moxartit, mund të sillte një ulje mesatare të krizave epileptike që varion midis 31-66 për qind.

Sigurisht kjo ndryshon nga personi në person, dhe sipas stimulit të muzikës të përdorur.

Studimet origjinale mbi “Efektin Mozart”, përdorën Sonatën e Dytë për Piano, K448, dhe ajo ka mbetur muzika më e përdorur në studime.

Gjithashtu është vërtetuar se edhe Sonata në Piano K545 ka një efekt të ngjashëm. “Të gjitha kulturat dëgjojnë muzikë, kështu që padyshim ajo përmbush ndonjë nevojë psikologjike”-thotë Seso.

“Mekanizmat e Efektit Mozart janë kuptuar deri tani në një mënyrë shumë të përciptë. Padyshim që muzika tjetër mund të ketë efekte të ngjashme.

Por mund të ndodhë që sonatat e Mozartit të kenë struktura ritmike dalluese, të cilat janë veçanërisht të përshtatshme për t’u përdorur mbi pacientët që vuajnë nga epilepsia. Kjo mund të përfshijë disa sisteme të trurit, por është diçka që duhet të provohet”- thekson ai.

Studiuesit thonë se rezultatet mjaft të qëndrueshme të meta-analizës së tyre “sugjerojnë fuqimisht që neuro-stimulimi i bazuar tek muzika, mund të përmirësojë rezultatin klinik në rastin e një epileptiku. Prandaj kjo praktikë nuk duhet të shmanget nga moria e qasjeve plotësuese jo-farmakologjike për trajtimin e epilepsisë”- thotë ai.

Sidoqoftë, theksojnë studiuesit, “kjo tregon gjithashtu se potenciali aktual i muzikës për të trajtuar forma të ndryshme të epilepsisë, dhe përcaktimin e protokolleve më efektive, kanë nevojë për prova të mëtejshme dhe më të kokëforta…”.

Burimi i lajmit: https://cosmosmagazine.com/health/medicine/is-the-mozart-effect-a-real-thing

Përshtatur nga TIRANA TODAY

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lideri i opozitës ruse Alexei Navalny del nga spitali

Lideri i opozitës ruse Alexei Navalny ka dalë nga spitali i Berlinit, ku po merrte ndihmën e nevojshme mjeksore. Spitali “Charite” ku kritiku i Putinit...

Nga Diktatura në Demokraturë

(Tridhjetë vite historie shqiptare) “Demokraci do të thotë shumë më tepër se sa qeveri popullore e zotërim i shumicës”J. F. KENNEDY Eugjen Merlika Kohët e fundit është...

Vuçiç: Nuk jemi afër zgjidhjes politike me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i minimizoi shpresat se marrëveshjet për bashkëpunim ekonomik me Kosovën, të ndërmjetësuara nga Shtetet e Bashkuara, mund të çojnë...

Dëshmia e rrallë e vëllait të “Heroit të Popullit”

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon dëshmitë e rralla të Xhaferr Vokshit, vëllait të ‘Heroit të Popullit’, Asim Vokshit, lidhur me mikun e ngushtë të tij,...

“Beteja vazhdon”, Pipero zbulon skenarin që çon në mbylljen e shkollave

Ndërsa Athina po e risheh për një rimbyllje të dytë, frika është edhe më e madhe se e njëjta situatë mund të përvijojë me...