E shtunë, 25 Shtator, 2021
14.5 C
Tirana

E turpshme/ I tha po ftesës së kuqezinjve, ditën e fundit i braktis për Greqinë

Duket se futbollistët shqiptarë të cilët janë rritur dhe aktivizohen në kampionatin grek po e refuzojnë vazhdimisht kombëtaren shqiptare. Një emër që bëri bujë së fundmi ishte ai i Durmishaj, i cili kishte dhënë shumë shpresë se do të vishej kuqezi, por pak para grumbullimit në një intervistë vendosi të zgjidhte Greqinë. Pas tij një tjetër talent, Vrushaj vendos të braktisë atdheun e tij për të mbrojtur ngjyrat helene.

Por nuk mbaron me kaq dhe i treti që braktis Shqipërinë në mënyrë të shëmtuar është Leonidas Rossi. 19-vjeçari i lindur në Sarandë, mbrojtësi i majtë te Apollon Smyrnis fillimisht ka pranuar ftesën e Alban Bushit për të përfaqësuar Shqipërinë U-21, por një ditë më pas, ka refuzuar dhe i ati, në kontakt me trajnerin Bushi, ka thënë se do të përfaqësonin Greqinë.

Për Leonidas Rossin, Leonidh në shqip, ishte ftesa e parë kuqezi. Por, veprimi i tij i turpshëm për t’i thënë “po” Shqipërisë dhe luajtur me dy porta, në presion për Greqinë, është për të “vjellë”. Ndoshta, këtë herë, federata shqiptare e futbollit nuk ka faj.

Në njoftim thuhet dhe se Rubin Hebaj është dëmtuar dhe në vend të tij do të vijë Redon Xhixha i Laçit.

Leonidas Rossi, djathtas

“Ja njoftimi i FSHF:

Përshëndetje të gjithëve,

Ndryshime në listën e Shqipërisë U-21

Ditën e sotme lista e lojtarëve të grumbulluar për dy ndeshjet zyrtare eliminatore të U21 kundër Turqisë dhe Andorrës ka pësuar dy ndryshime. Sulmuesi i Partizanit, Rubin Hebaj ka pësuar një dëmtim dhe nuk do të jetë pjesë e këtij grumbullimi duke u zëvëndësuar nga sulmuesi i Laçit, Redon Xhixha.

Ndryshimi i dytë ka të bëj me mbrojtësin Leonidas Rossi të cilit i është dërguar ftesë zyrtare nga trajneri Alban Bushi për grumbullimin duke e pranuar këtë ftesë. Ditën e djeshme lojtari është njohur me listën e shpallur nga U-21 e Greqisë dhe ka refuzuar grumbullimin me Shqipërinë. Trajneri Bushi ka marrë kontakt me babain e lojtarit i cili është shprehur se qëndrrimi tyre ka ndryshuar dhe lojtari ka zgjedhur të përfaqësojë Greqinë”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Foto me Sorosin, Berisha i akuzon se projektuan ndarjen e Kosovës

Ish-kryeministri Berisha është revoltuar pas një fotoje të shpërndarë nga kryeministri Rama krahë George Soros. Rama zbuloi në rrjetet sociale se është takuar në...

Yuri Kim me porosi të qarta nga Uashingtoni, vulos fundin tragjik të Berishës

Dje, Gjykata e Apelit të Posaçëm Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit vendosi rihapjen e hetimeve për tragjedinë e "Gërdecit". Nga ana tjetër, ambasadorja...

Aksident në Kuçovë, shoferi shpëtohet katër orë pas bllokimit në kamion

Në Kuçovë ka ndodhur mrekullia, ku shoferi është shpëtuar katër orë pas bllokimit në kamion. Drejtuesi i kamionit me inicialet A. P.,  që mbeti...

Njihuni me këmbimin valutor, 25 shtator 2021

Në kursin e këmbimit valutor, sot vihet re një rritje e lehtë e dollarit, frangës zvicerane, paundit britanik dhe euros. Më poshtë do të gjeni...

E shtuna me diell dhe temperatura deri në 30 gradë

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash, duke sjellë mot me diell në të gjithë territorin. Sipas Meteoalb, sot temperaturat do...