E diel, 31 Maj, 2020
18 C
Tirana

E rëndë/ U rrëzua nga kali, 15-vjeçarja përfundon duke mbajtur një pjesë të nofullës në dorë (foto)

Më të lexuarat

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

Ardi Veliu nxori videon, e ëma e 15-vjeçarit zbulon vendimin që ka marrë

Nëna e djalit të dhunuar nga disa policë në zonën e Liqenit Artificial, Zaida Çobo, ka thënë se është ndjerë e tmerruar. Në një...

“Asnjë lëshim”, përfaqësuesi i opozitës jep sinjalet para mbledhjes së Këshillit Politik

Teksa pritet që për pak orë të mblidhet Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore, përfaqësuesi i LSI në këtë tryezë, Petrit Vasili, ka dhënë mesazhe...

Ambasada Amerikane prezanton projektin për Shqipërinë, Manjani nxjerr prapaskenat

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka hedhur thumbin e radhës, pas publikimit nga Ambasada Amerikane në Tiranë të disa pamjeve për të ngritur sallën...

Si paraqitet situata nga COVID-19 në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Në Itali, gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 111 persona si pasojë e koronavirusit. Kësisoj, numri total i viktimave shkon në 33,340. Autoritetet përkatëse...

COVID-19/ “Vendi jashtë kontrollit”, ish-deputeti shpalos 8 propozime

Ish-deputeti i PD-së, njëherësh mjeku reanimator, Tritan Shehu ka reaguar së fundmi lidhur me situatën e krijuar nga COVID-19 në Shqipëri. Shehu, në një postim...

PD: Të gjithë kërkojnë shkarkimin e Ardi Veliut

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Albana Vokshi deklaroi se një kryeministër normal do ta kishte shkarkuar menjëherë një drejtor policie që justifikon me prova të...

Tiranë/ Abuzonin me një të mitur, arrestohen 4 persona

Policia e Tiranës ka vënë në pranga 4 shtetas, për marrëdhënie seksuale me dhunë me të mitur. Specialistët për Hetimin e Krimit pas informacionit të...

Lëkundje tërmeti në Korçë

Një lëkundje tërmeti është ndjerë në Korçë së fundmi. Raportohet se tërmeti me magnitudë 4.05 ballë i shkallës Rihter, ka pasur si epiqendër Libonikun e...

E diela me apo pa makina? Policia e Shtetit dhe Rama japin versione të ndryshme

Kryeministri Rama dhe Policia e Shtetit kanë një përplasje lidhur me vendimet që kanë ndërmarrë, referuar masave ndaj pandemisë. Policia bie ndesh me atë çfarë...

Rrëzimi fatal nga kali, për pak sa nuk i rrezikoi jetën një 15-vjeçareje. Rrëzimi nga kali i la pasoja të rënda, e ndërsa një pjesë e nofullës së saj mbahej në vetëm 1 cm lëkurë. 15-vjeçarja Emily Eccles, u lëndua rëndë pasi kali u tremb nga zhurma e një makine, dhe e përplasi tek një gardh me kangjella. Mjekët sapo u hasën me një rast të tillë, u shprehën për mediat se ky ishte më i rëndi që kanë parë jashtë një zone lufte.

Vajza ia doli mbanë, kjo falë punës së mirë të bërë nga një prej kirurgëve më të talentuar në rindërtimin e fytyrës. Plagët e saj janë shëruar vetëm brenda pak muajve. Ajo iu rikthye normalitetit, në sajë të 160 qepjeve në fytyrë.

Emily thotë se ajo mban mend që kapi diçka të kuqe përballë fytyrës, ndërsa rrëzohej prej kalit në një rrugë fshati afër Baslow në Derbyshire.

Adoleshentja tha: “Thjesht pash poshtë dhe thashë; Nuk e di se çfarë është ajo gjëja”.

Por pasi u fut në ambulancë, 15-vjeçarja pa dhëmbët dhe kockat, dhe tha ‘ajo aty është nofulla ime?”.

Kirurgu Ricardo Mohamed-Ali tha: “Mund të ishte më keq, por është një nga dëmtimet më domethënëse që kam parë tek një fëmijë jashtë zonave të konfliktit”.

“Lëndimi i Emily ishte domethënës në atë që e gjithë ana e majtë e nofullës së saj të poshtme nga pjesa e përparme e nofullës, u tërhoq nga fytyra dhe u mbajt vetëm nga një shirit i vogël i lëkurës. Nervat që furnizojnë ndjesi për buzën dhe mjekrën u shqyen nga të dyja anët. Degët e nervit të fytyrës që lëvizin muskujt e buzës së poshtme, u ndanë nga të dy anët. Pjesa e poshtme e fytyrës së Emily ishte ngjitur vetëm nga një pjesë e lëkurës”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Atentati para hotelit në Kurbin, ja kush dyshohet se ishte shënjestër e atentatit

Dalin të tjera detaje lidhur me atentatin e ndodhur mbrëmjen e djeshme, në ambientet e jashtme të një hoteli në autostradën Mamurras-Lezhë. Si pasojë e...

Daçiç: Vendimi i fundit i Kosovës është më i keq sesa masa 100% për mallrat

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiç, ka reaguar pas vendimit që u mor mbrëmë nga qeveria në detyrë e Kosovës. Kjo e fundit...

Ulet numri i rasteve të reja, bilanci i 24 orëve të fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se janë konfirmuar 15 raste të reja me koronavirus, gjatë 24 orëve të fundit. Prej tyre, 11 raste janë...

Temperaturat e larta/ Ekspertët paralajmërojnë: Britania do bëhet më e nxehtë se Maroku

Mediat britanike shkruajnë se Mbretëria e Bashkuar po përjeton temperatura më të larta se Maroku. Sipas The Sun, vendi po përjeton majin më të...

Lezhë/ Sekuestrohen lëndë narkotike dhe mijëra euro, arrestohen 4 persona

Katër persona janë arrestuar në Lezhë, pasi akuzohen për trafikim të lëndëve narkotike. Policia kishte marrë informacion se në një automjet po transportohej lëndë narkotike...
WhatsApp KONTAKTO TT