E diel, 27 Shtator, 2020
13 C
Tirana

E megjithatë, opozitës i takojnë disa merita  

Më të lexuarat

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“Iku nga Durrësi se mori vesh se do shkonte Basha”, Rama i përgjigjet Berishës

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së Sali Berishës, se kreu i qeverisë hoqi dorë nga kandidimi në Durrës pasi mori vesh se...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

Vajza e Sabianit pozon topless, e fotografon i ati

Vajza e këngëtarit të njohur Sabiani, Keisi Medini, ka publikuar së fundmi disa foto e shtrirë në krevat dhe duke pozuar topless. E menjëherë pas...

VIDEO/ Përmbytje me verë të kuqe, momenti kur shpërthen depozita prej 50.000 litrash

Një depozitë prej 50 mijë litrash me verë të kuqe ka shpërthyer sot në një karantinë në Spanjë, duke e kthyer vendin përreth në...

E bujshme, zbulohet lidhja e Fjolla Morinës me biznesmenin që e shoqëronte

Këngëtarja Fjolla Morina u arrestua pak ditë më parë në Morinë bashkë me dy personat që e shoqëronin, biznesmeni Fisnik Syla dhe shoferi Fitim...

U gjet pranë nënës së vdekur, ja si është gjendja e 10-vjeçares në Pogradec

Detaje të reja janë zbardhur nga ngjarja e rëndë në Pogradec. Fëmija i gjetur pranë nënës është vajzë rreth 10 vjeç. Ajo ndodhet në gjendje...

Nga: Ervis Iljazaj

Është diskutuar shumë ulja në tryezë dhe marrëveshja midis opozitës dhe mazhorancës. Nga shumë kjo marrëveshje konsiderohet si një tradhti, apo një dështim i opozitës, duke qenë se që në momentin që dogji mandatet kërkoi largimin e Edi Ramës, ndërsa tani është e detyruar të ulet me të në një tryezë. Në këtë kuptim, duket qartë se ka një lloj kompleksi në retorikën publike të këtij veprimi nga ana e opozitës për këtë veprim që ka ndërmarrë.

Në fakt, ende nuk dihet nëse kjo strategji, pra djegja e mandateve dhe pastaj ulja në tryezën e reformës me armikun e përbetuar, do ti rezultojë e suksesshme apo jo opozitës kur të zhvillohen zgjedhjet. E qartë është se djegia e mandateve mund të konsiderohet si një fushatë elektorale e gjatë e opozitës, duke bërë që tashmë të nguliten në memorien kolektive disa nga çështje të rëndësishme, apo kauzat për të cilat ajo luftoi. Ata që e nxisin dhe e kompleksojnë opozitën në këtë moment për këtë marrëveshje, nuk marrin parasysh diçka. E vetmja mënyrë që ka opozita për të ndjekur rrugën radikale dhe revolucionare është shpallja e luftës me ShBA dhe BE. Kjo po mund të vinte në dyshim ekzistencën e opozitës në të ardhmen. Në këtë kuptim, në një mënyrë apo tjetër opozita shqiptare do të duhet të futej në sistemin politik. E rëndësishme është produkti që do të dalë nga kjo marrëveshje, i cili mbetet për tu vlerësuar kur të dalë një i tillë.

Megjithatë, djegia e mandateve dhe protesta e opozitës, apo kauza e saj në tërësi, që tani ka shënuar dy fitore për interesin publik.

E para është çështja e votës së lirë dhe garës në kushte të barabarta. Si asnjëherë më parë në politikën shqiptare për votën e lirë nuk është folur kaq shumë dhe në këtë mënyrë, duke vajtur edhe në një akt ekstrem si ai i opozitës për djegien e mandateve. Në këtë kuptim, çështja e garës elektorale dhe fenomeni i shit-blerjes së votës nuk ka qenë asnjëherë si sot kryefjala e shoqërisë dhe politikës shqiptare. Madje, është kthyer në çështjen më të ndjeshme të saj. Ka ardhur koha që, për një nga kushtet jetike të demokracisë, që është vota , nuk duhet të mjaftohemi me raporte tipe që kemi bërë progres por ka akoma vend për përmisime. Absurditeti më i madh në të gjithë këtë histori, është fakti se të gjithë e pranojnë që shit-blerja e votës ekziston dhe çdo gjë vazhdon sikur asgjë nuk ndodh. E pranon opinioni publik, opozita, madje dhe vet mazhoranca e ka pranuar një fenomen të tillë, dhe asgjë nuk bëhët në këtë drejtim.

Lexo edhe :   Kërcënuan se do bojkotonin Kuvendin, zbardhet drafti i opozitës për ndryshimet në Kodin Zgjedhor
Lexo edhe :   Opozita e Bashës si lule artificiale

Prandaj, mbas 30 viteve tranzicion ku zgjedhjet ka qenë gjithmonë të kontestuara, ka ardhur koha që njëhër e përgjithmonë të zhvillohen të lira, të ndershme, dhe të barabarta. Është e qartë se, një qeveri e një pale politike, për shkak të intrumentave institucional dhe ekonomik që ka në dorë, do të ndikojë gjithmonë në favor të saj për të arritur rezultatin elektoral. Kështu ka ndodhur me çdo qeveri, dhe këtë e dinë të gjithë. Ndryshe do të ishte nëse Shqipëria sot do të kishte një sistem gjyqësor të pavarur që do të luftonte fenomenin e shit-blerjes së votave. Duke qenë se ne nuk e kemi ende një pushtet të tillë gjyqësor, dhe nuk mund ti japi zgjidhje çështjes së pranuar gjerësisht të ndikimit në rezultatin elektoral, atëherë e vetmja rrugë mbetet një qeveri tranzitore neutrale, që të garantojë një garë të ndershme në kushte të barabarta, larg ndikimit politik të cdo qeverie. Në këtë mënyrë, për herë të parë ndoshta do të krijohej insitucioni i pranimit të zgjedhjeve. Edhe për faktin se, ndryshimet e pushteteve në Shqipëri për këtë arsye janë kthyer në një kosto të madhe për shoqërinë, ekonominë dhe politikën.

Fitorja e dytë e opozitës përgjatë gjithë kësaj kohe, është dështimi i përpjekes për të krijuar një opozitë në laborator. Tashmë është e qartë se “opozita e re” ka dështuar në të gjitha format e saj. Jo vetëm për arsye niveli që kanë shumica e deputetëve të saj, që është për të qarë e për të qeshur njëkohësisht, por edhe për arsye politike. Opozita e re, nuk arriti dot të krijojë një frymë politike, apo të krijojë idenë se ekziston vërtetë si e tillë , dhe që është kundërshtare e kësaj qeverie, e aq më tepër të jetë alternativë e saj. Kjo për një arsye shumë të thjeshtë. Sepse deputetët opozitë së re nuk janë përfaqësues të shqiptarëve.

Mund të jenë deputetë kushtetues, por jo përfaqësues, të paktën të këtij paralamenti. Ndoshta, në parlamentin e ardhshëm nëse garojnë dhe fitojnë besimin e qytetarëve, mund të konsiderohen përfaqësues të tyre. Është e pamundur të ngjizet politikisht një opozitë nëse ajo nuk e ka marrë këtë mandat nga qytetarët për të qenë e tillë. Qytetarët shqiptar në zgjedhjet e 25 Qershorit 2017 mandatuan si opozitë të vetme Partinë Demokratike dhe Lëvizjen Socilialiste për Integrim. Megjithë përpjekjet e shumta, shoqëria shqiptare nuk arriti të krijojë një opozitë tjetër. Kjo nënkupton, se PD Dhe LSI vazhdojnë ende të përfaqësojnë pothuajse gjysmën e shqiptarëve./Gazeta Liberale

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Në rrezik nga pandemia”/ Ministri spanjoll paralajmëron masa më të ashpra

Qeveria spanjolle ka paralajmëruar shtim masash në Madrid, duke e cilësuar si tepër të rrezikshme situatën nga pandemia. Të premten, autoritetet në Madrid vendosën të...

Aksident në Berat/ Mjeti me të cilin udhëtonin dy vajza i pret rrugën Volkwagen-it

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në dalje të qytetit të Beratit, teksa një automjet tip Benz është përplasur me një makinë tip...

Kryeministri i emëruar i Libanit largohet nga posti

Moustapha Adib nuk ishte në gjendje të formojë një qeveri të re për të zëvendësuar qeverinë që dha dorëheqjen pas shpërthimit vdekjeprurës masiv në...

Ajo që ndjen dhe ajo që ëndërron Berisha

Nga Mero Baze Sali Berisha ka një ndjenjë dhe një ëndërr për këto zgjedhje. Ndjenja është se Edi Rama do t’i vjedhë zgjedhjet, kurse ëndrra...

Biznesi me shëndetin: Ja sa fitojnë kompanitë e prodhimit të ilaçeve

Të gjithë mezi po presin daljen e vaksinës së duhur kundër Covid-19. Por pandemia ka nxitur edhe akuza ndaj industrisë farmaceutike, se ajo është...