E hënë, 6 Dhjetor, 2021
9.5 C
Tirana

Dy muaj pas tërmetit, ekspertizë e thelluar për godinat e dëmtuara

Banesat e dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit, që nga akt-ekspertimi i kryer nga Instituti i Ndërtimit rezultojnë me gradën më të lartë të dëmtimit, do të riinspektohen.

Një vendim i qeverisë, i marrë në 15 Janar dhe i publikuar një ditë më parë në fletoren zyrtare, bën të ditur se për këto banesa të dëmtuara do të kryhet një akt-ekspertizë e thelluar.

Vendimi përcakton se kryerja e akt-ekspertizës së thelluar do të bëhet për ato ndërtesa që janë klasifikuar me shkallë dëmtueshmërie në DS4 dhe DS5, pra thënë ndryshe me dëmtime shumë të rënda. Kryerja e akt-ekspertizës për këto objekte do të bëhet në bazë të tarifave të publikuara në vendim.

I gjithë ky proces do të realizohet nga njësitë e qeverisjes vendore të mbështetur nga akt-konstatimet paraprake të Institutit të Ndërtimit.

Në vendim nuk përcaktohet nëse akt-ekspertiza e thelluar do të kryhet nga studio private të kontraktuara nga njësitë vendore, por raporti i tyre do t’i vihet në dispozicion Institutit të Ndërtimit për kryerjen e oponencës.

Analiza e thelluar përfshin disa studime, si studimi i materialit gjeometrik, studimin e dokumentacionit, qëndrueshmërinë sizmike dhe gjeometrike.

Gjatë takimeve me ministrin e Jashtëm italian, kryeministrit Edi Rama tha se fatura e dëmeve nga tërmeti llogaritet në 1 miliard euro, por raporti përfundimtar është ende në fazë hartimi nga Organizata e Kombeve të Bashkuara , Banka botërore dhe Komisioni Europian. /BW

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

S’ka më sekrete/ Ja kur do të mbahet Festivali i 60-të i Këngës në RTSH

Edicioni i 60-të i Festivalit të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar do të përfcillet LIVE për publikun shqiptar në mbrëmjet e 27,28 dhe 29...

Ekzekutimi i ish-deputetit, bashkëshortja nxjerr emrat dhe ndryshon dëshminë

Natalina Ujka, bashkëshortja e biznesmenit shkodran Pashko Ujka, ka treguar për grupin hetimor se personat me të cilët bashkëshorti i saj ka pasur konflikte...

Misteret e pazgjidhura të Luftës së Dytë Botërore

Ne të gjithë i duam misteret, dhe Lufta e Dytë Botërore siguroi shumë të tilla. Shkalla e madhe e luftimeve dhe e taktikave të tokës së djegur, solli...

Ish-banori i “Big Brother”: Donaldi nuk është fitues, mes çiftit s’ka dashuri

Ish-banori i “Big Brother”, Adi Pojana, teksa ishte i ftuar në studion e “Shqipëria Live”, ka komentuar lidhjen e shumëpërfolur mes Donaldit dhe Beatrix. Për...

“Shkelje financiare”, arrestohet presidenti i klubit italian

Presidenti i një prej klubeve të Serisë A është vënë në pranga, për shkelje financiare mes të cilave edhe deklarimin e falimentit të kompanive...