E mërkurë, 27 Janar, 2021
2 C
Tirana

Durrës: Lule dhe qirinj për 51 viktimat e tërmetit

Një grup të rinjsh nga Kosova dhe Durrësi, zhvilluan këtë pasdite homazhe për 51 viktimat e tërmetit të 26 nëntorit.

Kurora me lule, flamuri kombëtar dhe qirinj që ndriçonin mbuluan shkallët e Pallatit të Kulturës në qytetin bregdetar.

Një vit pas tërmetit të 26 nëntorit, ende nuk ka drejtësi për jetët e humbura, pasi asnjë përgjegjës nuk është futur në burg.

Hetimet për pasojat e fakeqësisë nuk kanë përfunduar në pjesën me të madhe të prokurorive, ndërkohë që personat e dyshuar që u arrestuan fillimisht kanë lënë të lirë.

Përjashtim bën prokuroria e Durrësit, e cila ka dërguar në gjyq 16 persona ndërsa prokuroritë e tjera janë në vendnumëro.

Vetëm një ditë para përvjetorit të ngjarjes, Prokuroria e Krujës ka njoftuar se po heton dëmtimet e një shkolle, duke futur në dosje një dokumet e disa dëshmi.

Për shkak të tërmetit shkatërrimtar, mijëra banesa u shpallën të pabanueshme në Durrës, Tiranë, Fushë-Krujë, Laç dhe Lezhë. Edhe sot e kësaj, dite ka ende shumë familje që flejnë në çadra, pasi streja e tyre e re, ende nuk është ndërtuar.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Tragjedi në futboll/ Rrëzohet avioni i skuadrës braziliane, 5 viktima

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...