E diel, 29 Nëntor, 2020
5 C
Tirana

“Duhen plotësuar këto 6 kushte”, Berisha kërkon shtyrjen e hapjes së shkollave

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

28 Nëntori/ Presidenti rus, Vladimir Putin uron shqiptarët

Me rastin e 108-vjetorit të pavarësisë, Presidentit i Rusisë, Vladimir Putin, ka uruar shqiptarët përmes një telegrami urimi dërguar Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Në...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

Ish-kryeministri Sali Berisha është shprehur kundër hapjes së shkollave teksa kërkon që data e përcaktuar të shtyhet.

Përmes një postimi në Facebook, Berisha thotë se rastet e reja me koronavirus janë 10-fishuar në tremujorin e dytë.

Berisha thekson se situata mund të ndërlikohet akoma më shumë me hapjen e shkollave, teksa liston 6 kushte që duhet të plotësojnë autoritetet shëndetësore.

Postimi i plotë:

Hapja e shkollave duhet te shtyhet!

Miq, dhjetfishimi ne tremujorin e dyte te pandemise i rasteve te reja dhe vdekjeve nga covid19, krahasuar me tremujorin e pare, si ne asnje vend tjeter te globit dhe rritja eksponenciale e rasteve me covid19 dhe fataliteteve nga kjo viroze ne 30 ditet e fundit, deshmojne se pandemia ne Shqiperi eshte totalisht jashte çdo kontrolli.

Kjo situate serioze mund te nderlikohet dhe te behet edhe me eksplozive me hapjen e shkollave.
Hapja e shkollave pa asnje pregatitje dhe masa reale antikovid perben nje rrezik madhor per jeten e nxenesve por dhe shnderrimin e tyre ne bomba biologjike tejet te rrezikshme per shoqerine.

Shkollat duhet te hapen vetem pasi perfaqesues te komitetit te prinderve me punonjes te shendetit publik te verifikojne ne çdo shkolle me pergjegjesi te plote kushtet qe ekzistojne dhe ato qe duhen plotesuar per hapjen e tyre si:

1-Heqja dore nga hetimi epidemilogjik fals dhe aplikimi i hetimit te vertet epidemiologjik pra per te zbuluar dhe jo per te fshehur te infektuarit me covid19

2-Sot per shkak te ndalimit pothuaj te plote te ndertimit te shkollave ne 7 vite, ne qytetet e medha shumica e shkollave jane me dy turne dhe klasat me 40-45 nxenes. Keshtu qe perveç kalimit me tre turne ne keto shkolla, reduktimi i diteve te mesimit ne jave eshte i domosdoshem per hapjen e tyre me klasa me numer nxenesish te pergjysmuar.

Lexo edhe :   “Do vazhdojmë të jemi me ju”, Ambasada Amerikane jep lajmin fantastik
Lexo edhe :   Miliarderët janë më të fituarit nga pandemia

3-garantimi i furnizimit te vazhdueshem me uje nepermjet vendosjes se depozitave dhe shtimi i mjediseve higjenosanitare, te cilat ne teresi jane te pamjaftueshme per kushtet e pandemise.

4-Shtimi i personelit pastrues te mjediseve shkollore
5-garantimi i maskave falas per te gjithe nxenesit dhe mesuesit.
6-shtesa e buxhetit, sasite e domosdoshme ne varesi nga numri i nxenesve dhe mesuesve per cdo shkolle per sapun, alkol, dizinfektant leter, etj..

Miq, nje vend si Turqia, qe deshmoi nje menaxhim serioz dhe te suksesshem te pandemise dhe qe ka 80 te vdekur per 1 milione banore, pra 30% me pak se sa Shqiperia, vendosi dje te shtyje per nje kohe te dyte vendimin per hapjen e shkollave me 21 shtator per te gjithe nxenesit perveç klasave te para qe do shkojne tre dite ne jave dhe kopshteve.

Per specifiken e Shqiperise, vendi i vetem ne bote me dhjetfishim te rasteve dhe vdekjeve nga covid 19 ne tremujorin e dyte te pandemise, hapja e shkollave perben nje rrezik te ri madhor per perhapjen edhe me te gjere te infeksionit, per perballimin e te cilit mungojne kapacitetet e sherbimit mjeksor dhe per rrjedhoje do kemi shumfishimin e fataliteteve nga covid19.

Duke perfunduar, paralajmeroj Edvin Hajdutin se do te mbaje pergjegjesi personale per te gjithe pasojat e menaxhimit xhahil dhe aventuresk te covid19 ne vend.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...