E enjte, 2 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

“Duan t’ju zbrazin llogaritë”/Grekët: Kini kujdes nga thirrjet nga Shqipëria

Greqia ka paralajmëruar qytetarët që të kenë kujdes nga telefonatat që marrin nga Shqipëria dhe Ukraina. Grekët po ftohen të investojnë në programe financiare, të supozuara fitimprurëse. Ekspertët grekë thonë se këto telefonata synojnë të nxjerrin informacione personale dhe qasje në llogaritë bankare, në mënyrë që të bien në kurth dhe të merren paratë.

Gjithnjë e më shumë qytetarët grekë po marrin telefonata nga jashtë, ku ftohen të investojnë në programe financiare të supozuara fitimprurëse.

“Pra, nëse merrni një telefonatë nga jashtë, konkretisht nga Londra, duhet të dini se personi që ju ka telefonuar nuk është padyshim miku juaj, por dëshiron të vjedhë para nga llogaria juaj.

Muajt ​​e fundit, telefonatat me prefiksin 0040 janë bërë gjithnjë e më të zakonshme si në telefonat celularë ashtu edhe në ato fikse. Këto janë thirrje të cilave, duke iu përgjigjur, në anën tjetër të linjës, në greqisht mundohet të joshë viktimat e mundshme të investojnë në kompani që garantojnë shumë fitime. Vetëm se këto janë kompani fantazmë, që synojnë të nxjerrin informacione të llogarisë”.

Burimi i lajmit: Protothema. Përshtatur nga Tirana Today 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

1000 kurthe dhe teli me gjemba

Nga: Frrok Çupi Foltoret e këtij po duken e po zhduken ‘gëmushave’ në një marshim si iriqi. Sot ndodhet në Tropojë. 24 vjet më parë...

12 milionë gjermanë të pa vaksinuar/Spahn: Sistemi shëndetësor do mbingarkohet

Numri i njerëzve të pa vaksinuar në Gjermani është ende aq i madh, sa rrezikon të mbizotërojë sistemin shëndetësor të vendit. Ky paralajmërim ka...

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë, është një hap më afër. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), ka rënë dakord të fillojë...

Irlanda raporton rastin e parë të Omicron

Irlanda ka raportuar rastin e saj të parë të variantit të koronavirusit Omicron, thuhej në një deklaratë nga Ekipi Kombëtar i Emergjencave të Shëndetit...

Atdheu thumbon Donaldin dhe Borën

Donaldi shprehu hapur ndjenjat për Beatrix Ramosajn, duke lënë pas në këtë formë historinë me Borën. Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Atdhe Xharavina, e ka ironizuar këtë...