E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

“Dritë iu bëftë edhe asaj”, zbardhen të tjera përgjime për ish-zv/ministren

Ish-zv/ministrja e Brendshme, Rovena Voda, ra pre e SPAK-ut pas përgjimeve të nisura në 2019 ndaj një grupi trafikantësh. Sipas SPAK-ut, Rovena Voda dyshohet se ushtroi ndikim të paligjshëm tek funksionarët e tjerë, me qëllim punësimin për arsye përfitimi të Florida Beut, gjithashtu nën “arrest shtëpiak” së bashku me Majlinda Hasanin.

Voda në cilësinë e ish-zëvendësministres në Ministrinë e Brendshme, ka marrë para dhe të mira materiale të padrejta nga dy gra, Majlinda Hasani dhe Florida Beu, për punësimin e kësaj të fundit në shërbimin civil, në kategorinë ekzekutive në Ministrinë e Brendshme. Majlinda Hasani, avokate nga Durrësi, ka luajtur rolin e ndërmjetëses për marrjen e ryshfetit, ndërsa SPAK vijon ende hetimet për këtë rast.

Duke iu referuar përgjimeve të SPAK, më 13 shkurt 2020, Florida Beu dhe Rovena Voda zhvilluan një takim ku avokatja i kërkoi Vodës që ta favorizonte atë për t’u punësuar në Ministrinë e Brendshme. Nga përgjimet e SPAK, zbulohet se Voda ka pranuar nga avokatja Florida Beu 1 mijë euro, një telefon dhe një arkë me peshk për punësimin e saj në Ministrinë e Brendshme, por që në fund procedura mbeti në mes.

Përgjimet nuk përfundojnë me kaq. Në dosje, në një nga fragmentet e përgjuara nga SPAK, Florida Beu bisedon me të ëmën e saj, ku i thotë se do ti japë para Rovena Vodës. Emri i saj doli nga përgjimet që SPAK kishte nisur për prokurorin e Kukësit, Edmond Karriqi, i cili u arrestua në Kavajë pak ditë më parë, nën akuzën e korrupsionit.

Pjesë nga përgjimet:

Florida Beu: Me lekët që do më japë Genti, dua t’i jap ndonjë gjë asaj Rovenës që ta ndjejë pak si detyrim…

E ëma: Aman, ishalla o Zot, dritë iu bëftë edhe asaj.

Florida Beu: Të dalim për darkë a kushedi…

Ndërkohë që në një tjetër pasazh të përgjimeve të SPAK-ut, Florida Beu pretendon se zv.ministrja i ka kërkuar që telefoni që do ti japë të mos jetë i markës “Iphone”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...