E premte, 28 Janar, 2022
4.5 C
Tirana

Dritan Dajti trazon SPAK-un, zbardhet lëvizja e papritur

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, i ka kërkuar GJKKO-së sekuestrimin e pasurisë së Dritan Dajtit. Kërkesa e SPAK vjen në kuadër të “Operacionit Forca e Ligjit”. Kërkesa pritet të merret në shqyrtim gjatë ditës së sotme.

SPAK ka kërkuar konfiskim të shtëpisë së pajustifikuar të Dritan Dajtit. Bëhet fjalë për një shtëpi me sipërfaqe 55 m2, e përfituar në vitin 1993 dhe shtesa me sipërfaqe 34 m2 për të cilën ka marrë certifikatë legalizimi.

Dritan Dajti është dënuar me 25 vite heqje lirie për vrasjen e katër policëve në 2009-tën, në Durrës. Gjykata e Apelit të Krimeve të Rënda vendosi në shkurt të vitit 2019 të pranojë kërkesën për gjykim të shkurtuar të Dajtit, duke rrëzuar vendimin e Shkallës së Parë e cila e kishte dënuar atë me burgim të përjetshëm për vrasjen e 4 policëve në vitin 2009.

Dritan Dajti, u dënua me akuzën e ‘vrasjes në rrethana cilësuese’ të oficerëve të policisë, Fatos Xhani, Sajmir Duçkollari, Altin Dizdari dhe Kastrit Feskaj gjatë një operacioni policor për kapjen e tij në vitin 2009.

Fillimisht Dajti ka qenë i dënuar me burgim përjetë, por iu hoq nga gjyqtarët Skënder Damini, Petrit Aliaj dhe Aleks Nikolli. Këta tre gjyqtarë firmosën pro heqjes së burgimit të përjetshëm për Dajtin, duke argumentuar se sipas ligjit i takon.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

O mosmirënjohës, Berisha ju bëri njerëz ju nuk i jepni as dorën

Nga: Nikoll Lesi Sot shkoi në parlament, pas 4 muajve mungesë prej “Foltores”, ish-kryeministri Berisha. Foli, trazoi, turbulloi qetësinë e parlamentit dhe iku. Por ajo që...

Tr*toli në banesën e të vëllait, Agron Duka: Jam trembur shumë

Kreu i PAA-së, Agron Duka, ka shprehur shqetësimin pas shpërthimit të tritolit në shtëpinë e Armand Dukës, duke vënë në dukje se është i...

Zyrtari i DASH mesazh Berishës: Një i korruptuar s’mund të jetë fytyra e PD

Zv/Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Gabriel Escobar, thekson se një person i shpallur "non grata" për korrupsion, nuk mund të jetë fytyra e PD-së....

Mesazhet e Nokës me Nikollën e Manjën/Alibeaj: “Foltorja” bashkëpunon me Ramën

Në seancën e djeshme plenare të zhvilluar në Kuvend, mediat kanë kapur bisedat nga celulari i deputetit demokrat Flamur Noka, që ka zhvilluar në...

“Non grata”, Berisha: Kam bindjen se SHBA do ta korrigjojë gabimin

Për Berishën, deklarimi “non grata” nga ana e SHBA-së, është i bazuar në shpifje. Në emisonin "Opinion" në Tv Klan, Berisha ka deklaruar se...