E shtunë, 24 Tetor, 2020
13 C
Tirana

Dosja/ Vëllai i Alketa Vejsiut merret i pandehur

Më të lexuarat

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Ish-kryebashkiaku i Lezhës: Si e refuzova ofertën joshëse për inceneratorët

Ish-kryetari i Bashkisë së Lezhës, Viktor Tushaj shprehet kundër qasjes së qeverisë shqiptare për të zgjidhur problemin e mbetjeve përmes inceneratorëve. Ai solli përvojën e...

Foto/ Lefter Koka me Fatos Nanon, ndryshim drastik i ish-kryeministrit

Deputeti Lefter Koka ka publikuar në rrjetin social, Facebook një foto krahë për krahë me ish-kryeministrin socialist Fatos Nano. Në mbishkrimin e fotos, Koka shprehet...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...

Produksioni i ‘Përputhen’ e përjashton nga emisioni, reagon Shqipja (FOTO)

Produksioni i emisionit “Përputhen” në Top Channel, dje vendosi të përjashtonte konkurrenten Shqipe Hysenaj nga programacioni, për një afat kohor të papërcaktuar. Në nisje të...

‘Deti’ në Hagë? Kolonel Pashaj: Të zgjidhej midis Shqipërisë dhe Greqisë

Shqipëria dhe Greqia ranë dakord që për çështjen e detit t’i drejtohen drejtësisë ndërkombëtare. Por, për kolonelin Myslim Pashaj e mira do ishte që kjo...

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

Vritet ish-sportisti, babë e bir e ekzekutojnë në mes të restorantit

Një atentat i mori jetën ish-sportistit të arteve marciale të përziera (MMA) Shamil Abdulmuslimov në qytetin e Kasaviurtit në Dagestan. Kamerat regjistruan të gjithë ngjarjen...

Endrit Vejsiu, vëllai i moderatores së njohur Alketa Vejsiu është marrë i pandehur dhe dërguar në gjykatën e Lezhës, ku do përballet me akuzën e “Prodhimi dhe shitja e narkotikeve” dhe “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe municionit”.

Sipas prokurorisë, ai ka shërbyer si korrier i një personi tjetër, që kishte si synim të trafikonte katër mina nga porti i Shëngjinit në drejtim të Italisë. Vetë i pandehuri Vejsiu ka deklaruar në prokurori se është nisur nga Rinasi për të ardhur në Lezhë, dhe në kohën që ka ardhur pranë karburant EKO në autostradën “Lezhë-Shkodër”, është ndaluar nga policia dhe gjatë kontrollit të automjetit në bagazhin e tij janë gjetur sende të kundraligjshme, si lendë narkotike dhe mine me telekomandë, për të cilat nuk kishte dijeni se si ndodheshin në të.

Sipas dosjes hetimore, ka rezultuar se në 30 shtator 2018, nga Seksioni për Hetimin e Trafikut të Paligjshëm dhe Narkotikëve në Lezhë është marrë informacion mbi aktivitetin kriminal të Ferdinant Jonuzaj. Nga të dhënat e siguruara nga policia gjyqësore rezulton se ky shtetas me profesion taksist, merrej me transportimin e lëndëve narkotike në sasi mbi pesë kilogram, si dhe në transportimin nëpër rrethe të lëndëve plasëse, ku në disa raste për transport përdor edhe shtetas të tjerë. Duke shfrytëzuar lidhjet shoqërore që ky shtetas ka në rrethin e Lezhës me të cilët bashkëpunon në ushtrimin e aktivitetit të tij kriminal, ky shtetas ka kërkuar blerës për të shitur lëndën narkotike si dhe një sasi lënde plasëse të cilën do ta trafikonte nëpërmjet portit të Shëngjinit drejt shtetit Italian. Në vijimësi të informacioneve operative të administruara nga shërbimet e policisë është mësuar se ky shtetas do të sillte në Lezhë një sasi prej 3 kg lëndë narkotike, si dhe 4 mina me telekomandë.

Në vijimësi të veprimeve hetimore në kuadër të hetimit të proçedimin penal nr.953 viti 2018, nga ana e shërbimeve të Seksionit për Hetimin e Trafiqeve dhe Narkotikëve, në Sektorin për Hetimin e Krimeve, është marrë informacion në rrugë operative se tek karburant EKO, i cili ndodhet në kryqëzimin e Shënkollit – Lezhë, do të afrohej një person me automjetin OPEL CORSA, ngjyrë e zëzë, me targa AA-419-SP, i cili në bagazhin e automjetit transportonte lëndë narkotike të llojit marijuan dhe lendë plasëse për tu plasur në distancë me telefon dhe konkretisht në ora 02:00, automjeti me targa AA 419 SP është konstatuar te hyjë në parkimin verior të karburantit, i cili është konstatuar nga shërbimet e policisë të cilët janë prezantuar si punonjës policie dhe në vend kanë bërë identifikimin e drejtuesit të mjetit Endrit Vejsiu. Gjatë kontrollit të automjetit në bagazhin e tij është konstatuar një gome automjeti e cila kishte pjesën e diskut të dëmtuar me mjete të forta. Në këto kushte është bërë shoqërimi i shtetasit Endrit Vejsiu së bashku me mjetin me targa AA419SP për në ambjentet e Drejtorisë Vendore të Policisë Lezhë.

Lexo edhe :   I përmendi të atin, Mehmetaj-Murrizit: Shitesh për 5 lekë, shihemi në gjykatë
Lexo edhe :   I përmendi të atin, Mehmetaj-Murrizit: Shitesh për 5 lekë, shihemi në gjykatë

Gjatë kontrollit në bagazhin e mjetit brenda një gome me disk të dëmtuar krahas një sasie lëndë narkotike janë gjetur dhe sekuestruar në cilësin e provës materiale 4 pako me material të ngurtë, të ngjitura me natriban ngjyrë grit ë dyshuara si lëndë plasëse tritol, këto pako të mbështjella me një copë rrobe ngyrë të bardhë, ku 3 nga këto pako kanë të ngjitur po me natriban ngjyrë gri nga një aparat telefonik dhe nga brendësia e këtyre telefonave dilnin nga dy fije (tela) elektrik të gjitha këto të dyshuara si bomba me komandim në distancë (nëpërmjet celularit) ku nga çaktivizimi, këqyrja e tyre rezulton se. në secilën pako gjithësejt katër janë të përbërë nga 4 kallëp tritoli në fomrë cilindrike me peshë 75 gram secila pra një pako 300 gr me përmasa, diametër 3 cm e lartësi 7 cm të cilat nga provat që u bënë me këto lëndë plasëse rezultoi se ajo realizon shpërthim të efekshëm.

Në tre nga këto pako janë të ngjitur me natriban nga një aparat telefonik celular, në pakon me nr.2 aparat celular EAGLE nga brendësia e të cilit dilnin dy fije teli të gomuar, njëri ngjyrë të zezë, tjetri ngjyrë kuqe të hapur, ndërsa në pakon me nr. 3 dhe 4 nga një aparat telefoni celular i markës SAMSUNG nga brendësia e të cilive dalin nga dy fije teli të gomuar, të gjata rreth 20 cm të pa lidhura me ndonjë aksesor plasëse (kapsollë  elktrodetonatore). Në të tre pakot që kanë aparatet e telefonave nga pjesa e pasme e tyre të ngjitur po me natriban kanë një boks si ato të magnetofonave që shërbejnë për ngjitjen e pakos pas një objekti metalik. Asnjëri prej tre aparateve telefonik celular objekt ekspertimi nuk kanë kartë SIMS. Bateria e asnjërit prej aparateve telefonike celularë në momentin e këqyrjes nuk nxjerr tension, pra nuk është e mundur ndezja e tyre./shqiptarja.com

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Biblioteka Aleksandrisë dhe Rajhshtagu gjerman: Zjarret që ndryshuan historinë

Gjatë historisë, zjarret kanë çuar në ndryshime drastike në modelet e popullsisë, infrastrukturën dhe rrjedhën e ngjarjeve botërore. Këtu janë shtatë zjarre që ndryshuan...

Papa Françesku pro martesave LGBT, përpjekje për të shmangur përçarjen e Kishës

Nga Simone Cosimi “Wired” Nga njëri kamp, ai më i zhurmshmi, nuk e kanë problem ta etiketojnë si Anti-Krishti. Aty afër ishte edhe paraardhësi i...

Dhënia e shtetësive, Presidenca-Ramës: Fake news i ndyrë

Zëdhënësi i Presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi ka reaguar sërish ndaj akuzave të kryeministrit Rama, duke thënë se ka shpifur për kreun e shtetit,...

Italia shtrëngon masat: Mbyllen baret pas orës 18:00

Italia pritet të shtrëngojë më shumë masat për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, pas rritjes së shpejtë të numrit të rasteve javët e fundit. Sipas...

Danimarka kërkon test negativ të Covid-19 për punëtorët e huaj

Danimarka ka në plan të prezantojë një kërkesë që punëtorët e huaj të përkohshëm, të cilët vijnë nga vendet me norma të larta të...