E mërkurë, 28 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

Dokumentet Sekrete të Kremlinit/ Putin angazhoi spiunët për të mbështetur Trump

Vladimir Putin autorizoi personalisht një operacion të fshehtë të agjensisë së spiunimit për të mbështetur një person që ai e cilëson si “të paqëndrueshëm mendërisht”.Bëhet fjalë për ish-presidentin amerikan Donald Trump në zgjedhjet presidenciale të SHBA në vitin 2016, shkruan The Guardian.

Gjatë një mbledhjeje të mbyllur të këshillit kombëtar të sigurisë ruse, Putin ka folur edhe për zgjedhjet në Amerikë, ndërsa gjithçka është e dokumentuar me fakte. Takimi kryesor u zhvillua në 22 Janar 2016, me presidentin rus, shefat e tij të spiunazhir dhe me ministrat më të rëndësishëm.

Ata ranë dakord se një “Shtëpi e Bardhë” e drejtuar nga Trump do të ndihmonte në sigurimin e objektivave strategjikë të Moskës, pasi në SHBA do të kishte trazira sociale dhe dobësim të pozicionit negociues të presidentit amerikan.  Tre agjensitë e spiunazhit të Rusisë u urdhëruan që të gjenin mënyra praktike për të mbështetur Trump,me anë të një dekreti që mbante firmën e Putin.

Në këtë pikë, Trump ishte kandidati kryesor në garën e nominimit të partisë Republikane . Një raport i përgatitur nga departamenti i ekspertëve të Putinit, rekomandoi Moskën të përdorte “të gjithë forcën e mundshme” për të siguruar një fitore Trump.

Raporti – “Jo 32-04 vd” – klasifikohet si sekret. Aty shkruhet se Trump është “kandidati më premtues” nga këndvështrimi i Kremlinit. Fjala në rusisht është “perspektivny”. Ekziston një vlerësim i shkurtër psikologjik i Trump, i cili përshkruhet si një “individ impulsiv, i paqëndrueshëm mendërisht dhe i paekuilibruar që vuan nga një kompleks inferioriteti”.

Ky ekstrakt nga një dokument sekret i Kremlinit, jep detaje të operacionit rus për të ndihmuar një Donald Trump që të bëhet president i SHBA
Ky ekstrakt nga një dokument sekret i Kremlinit, jep detaje të operacionit rus për të ndihmuar një Donald Trump që të bëhet president i SHBA

Ekziston gjithashtu një konfirmim i dukshëm se Kremlini posedon material potencialisht kompromentues, për presidentin e ardhshëm, nga “vizitat jozyrtare të mëparshme të Trump në territorin e Federatës Ruse”.

Samiti i Kremlinit

Por nuk ka dyshim që takimi në janar 2016 u zhvillua – dhe se ai u thirr brenda Kremlinit. Një foto zyrtare e këtij takimi tregon Putinin në krye të tryezës, ulur poshtë një flamuri të Federatës Ruse dhe një shqiponje të artë me dy koka. Një foto zyrtare e këtij rasti tregon Putinin në krye të tryezës. Kryeministri i atëhershëm rus, Dmitry Medvedev, mori pjesë, së bashku me ministrin veteran të jashtëm, Sergei Lavrov.

I pranishëm ishte edhe Sergei Shoigu, ministri i mbrojtjes i ngarkuar me GRU; kreu i agjensisë ushtarake të inteligjencës ruse; Mikhail Fradkov; shefi i atëhershëm i shërbimit të inteligjencës së huaj SVR ruse; dhe Alexander Bortnikov, shefi i agjensisë së spiunimit të FSB. Nikolai Patrushev, ish-drejtori i FSB, mori pjesë gjithashtu si sekretar i këshillit të sigurisë. Sipas një njoftimi për shtyp të asaj dite, diskutimet në mbledhje kishin të bënin lidhur me ekonominë e vendit dhe Moldavinë.

'Pjesa e veçantë' e një dokumenti sekret të Kremlinit, që përcakton masat për të shkaktuar trazira në SHBA
‘Pjesa e veçantë’ e një dokumenti sekret të Kremlinit, që përcakton masat për të shkaktuar trazira në SHBA

Dokumenti i parë nga Guardian hedh hipotezat se qëllimi i vërtetë dhe i fshehtë i këshillit të sigurisë ishte të diskutonte propozimet konfidenciale të hartuara nga shërbimi analitik si përgjigje të sanksioneve të SHBA ndaj Moskës. Autori duket të jetë Vladimir Symonenko, zyrtari i lartë i ngarkuar me departamentin e ekspertëve të Kremlinit – i cili i siguron Putinit materiale analitike dhe raporte, disa prej tyre bazuar në inteligjencën e huaj.

Pas takimit, sipas një dokumenti të veçantë të rrjedhur, Putini lëshoi ​​një dekret për krijimin e një komisioni të ri dhe sekret ndër-departamental. Detyra e tij urgjente ishte të realizonte qëllimet e përcaktuara në “pjesën e veçantë” të dokumentit Nr 32-04 \ vd.

Sipas dokumentit, secilës agjensi spiune u dha një rol. Ministri i mbrojtjes u udhëzua të koordinojë punën e nënndarjeve dhe shërbimeve. Shoigu ishte gjithashtu përgjegjës për mbledhjen dhe sistemimin e informacionit të nevojshëm dhe për “përgatitjen e masave për të vepruar në mjedisin e informacionit të objektit” – një komandë, me sa duket, për të hakuar objektivat kibernetikë të ndjeshëm amerikanë të identifikuar nga SVR.

Putini ka mohuar vazhdimisht akuzat për ndërhyrje në demokracinë perëndimore. Dokumentet duket se kundërshtojnë këtë pretendim. Ata sugjerojnë që presidenti, oficerët e tij spiunë dhe ministrat e vjetër ishin të gjithë të përfshirë ngushtë në një nga operacionet më të rëndësishme dhe të guximshme të spiunazhit të shekullit 21: një komplot për të ndihmuar vendosjen e Trump në Shtëpinë e Bardhë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...