E shtunë, 28 Nëntor, 2020
15 C
Tirana

Dokumentari i televizionit “Arte” për “Fundjavë Ndryshë”

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

E bujshme nga Argjentina, Maradona ka firmosur të mos varroset

Diego Armando Maradona u nda nga jeta ditën e djeshme, krejt papritur, duke tronditur botën e sportit dhe jo vetëm. Megjithatë, legjenda argjentinase nuk mund...

Përdori qentë për krizën ushqimore, ja disa nga çmenduritë e Kim Jong Un

Diktatori i Koresë së Veriut Kim Jong Un, është një nga udhëheqësit më të çuditshëm në botë. Askush as nuk e di moshën e...

Pesë vjet më parë, Arbër Hajdari themeloi një shoqatë humanitare për të ndihmuar të varfrit që jetojnë në Shqipëri. Kjo varfëri nuk është e re, shpjegon ai, por shoqëria e ka injoruar atë. Falë këtij fondacioni, mijëra familje shqiptare kanë dalë nga varfëria. Por, ka ende shumë punë për të bërë, pasi rreth 40% e shqiptarëve jetojnë me më pak se pesë euro në ditë.

Kështu e përshkruan televizioni prestigjioz “Arte”, punën e “Fundjavë Ndryshe”. Për disa ditë stafi i tyre qëndroi në Shqipëri për të kryer një dokumentar për fondacionin. I realizuar nga gazetari Dirk Schraeder, në materialin prej 30 minutash është dhënë një panoramë e gjerë e veprimtarisë së “Fundjavë Ndryshe”. Por, jo vetëm kaq. Në të janë prezantuar sfidat dhe vështirësitë e fillimit.

“Prindërit e mi kishin të dy fëmijëri të vështira në familje shumë të varfra. Babai im u rrit jetim, kjo është edhe një nga arsyet pse prindërit e mi më mbështetën shumë në muajt e parë të punës sime. Por më pas patjetër që kishte momente kur ata më pyesnin se ku po shkoja në të vërtetë. Në fillim, fondacioni ishte shumë i vogël, jo aq i madh sa sot. Në atë kohë ata ishin skeptikë, sot ata janë përsëri plotësisht në mbështetjen time dhe më ndihmojnë kudo që të munden,” është shprehur në dokumentar themeluesi i fondacionit, Arbër Hajdari.

Lexo edhe :   "21 ndërtesa private", Arbër Hajdari: Nga janari presim lejet e ndërtimit

Stafi televizionit europian u bë pjesë e disa prej aktiviteteve që “Fundjavë Ndryshe” është duke zhvilluar prej 5 vitesh tashmë. Në aktivitete si inagurim shtëpie, shpërndarje ndihmash, përkujdesja shëndetësore, pastrimi i ambientit e shumë të tjera.

Pesë vjet pas themelimit të tij, fondacioni “Fundjavë Ndryshe” ka ndihmuar mbi 50,000 familje shqiptare për t’i nxjerr nga varfëria. Disa i shpëtuan varfërisë përkohësisht, të tjerët përgjithmonë. Entuziazmi i të rinjve vullnetarë nuk i lë të dëshpërohen. Por detyra e tyre mbetet gjigante.

Me këto fjalë gazetari Schraeder ka zgjedhur të mbyllë dokumentarin e përkthyer në tre gjuhë të ndryshme. Duke shprehur kështu vlerësimin për punën e madhe të kryer nga “Fundjavë Ndryshe” dhe shpresën që një grup të rinjësh vazhdojnë të përcjellin çdo ditë.

Lexo edhe :   Hajdari: ''Fundjavë Ndryshe'', në pritje të lejes së ndërtimit që në janar

Bamirësia nuk të varfëron!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...