E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
1 C
Tirana

Dokumentari bombë/ Komploti i madh ndaj njerëzimit me PLANdeminë covid-19

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Ekziston një plan i madh për t’a nënshtruar njerëzimin drejt një rifillimi të ri, një “Great Reset”, dmth startimi nga e para. Dhe kjo është vendosur në forumin ekonomik të Davosit, duke shfrytëzuar një virus të shpikur në laborator, Covid 19. Qëllimi është arritja e një rritje ekonomike më të qëndrueshme, dhe sipas të gjithë teorive komplotiste, pas saj fshihen të njëjtët emra, Bill gates, David Rokfeler, apo francezi Jacques Attali.

Kjo është teza kryesore e një dokumentarit “Hold up” (gati 3 orë) të dalë të mërkurën e kësaj jave në Francë, dhe që po çmend fansat e konspiracionit në rrjetet sociale ndërkohë që sulmohet me forcën më të madhe nga mediat “main-stream”.

Dokumentari i ripostuar edhe nga personazhe shumë të njohur në llogaritë e tyre ka si qëllim të alarmojë, të ndërgjegjësojë dhe të informojë njerëzit për ata çka po ndodh pas shpinës së tyre.

“Eshtë një plan i kalkuluar me shumë kujdes” thotë një nga produktorët e dokumentarit Christophe Cossé. Mendimin e tij të qartë për atë që po ndodh Cosse e ka shprehur në një shkrim përpara disa kohëve i cili pretendohet se e gjitha po bëhet për vaksinimin masiv dhe kontrollin dixhital të popullsisë dke shfrytëzuar një virus jo shumë më të rrezikshëm se Covid-et e tjerë sezonalë.

Dhe për të mbështetur këto teza dokumentari bën një skanim të intësishëm të gafave që kanë bërë politikanët, të mendimeve shpesh kontradiktore që kanë shfaqur shkenctarët, të shplarjes së trurin në të cilën kanë marrë pjesë mediat e mëdha si dhe në ndërhyrjen e lobeve financiare të industrisë së ilaçeve.

“Futi një njeriu frikën e vdekjes dhe më pas me të mund të bësh çfarë të duash” thotë njëri nga të 37 intervistuarit e filmit, midis të cilëve gjenden edhe çmime Nobël, politikanë, mjekë infektologë, antropologë dhe infermirë.

Lexo edhe :   Ndoka: Covid-in do e 'luftoja' më mirë se Manastirliu
Lexo edhe :   Ndoka: Covid-in do e 'luftoja' më mirë se Manastirliu

Capture d&squot;écran du documentaire "Hold-up"

Sociologja Monique Pinçon-Charlot,  e cila njihet për kërkimet e saj mbi temën e borgjezisë së sipërme, kritikon ligjërimin e “frikës” të përcjellë nga media dhe madje shkon aq larg sa të flasë për një “luftë të tretë” botërore “dhe një” holokaust “që synon” zhdukjen e pjesës më të varfër të njerëzimit, sepse të pasurit nuk kanë më nevojë për ta “.

Duke parë kuriozitetin e madh që ka ngjallur ku dokumentar, i cili tani për tani mund të shikohet pa pagesë në rrjete sociale (por ama vetëm në frengjisht), mediat e mëdha i jane futur punës për diskreditimin e tij. Ato janë mbushur plot me shkrime fakt check që diskrditojë mënyrën e tij të shikimit. Gazeta e madhe franceze Liberation që i kushtoi të premten faqen e saj të parë këtij filmi e masakronte atjë në qëndrimin e saj editorial. Ajo i konsideronte të gjitha gafat, kundërshtitë dhe gënjeshtart e politikanëve dhe shkencarëve si gabime njerzore dhe jo si grimca të një plani të madh.

“Në fakt, ky dokumentar është një rast i vërtetë që duhet studiuar nga politikanët. Ai tregon se si strategjia jokonsistente dhe komunikimi i dobët mund të përdoret në kurriz të prodhojnë të kundërtën e tyre dhe të shkaktojë turbulli dhe paranojë në opinionin publik” nënvizonte Liberation. /Lapsi.al

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të dashur mjekë!Basha po ju mbron, siç do të mbrohej po të ishte në vendin tuaj

Nga: Mero Baze Një kolege e zyrës së Lulzim Bashës në zyrat e UNMIK në Kosovë, më pati treguar një detaj interesant nga puna e...

Mbante armë me silenciator në banesë, pranga 65-vjeçarit të rrezikshëm

Uniformat blu kanë vënë në pranga 65-vjeçar, i cili mbante armë zjarri me silenciator në banesë. Shtetasi me inicialet O.I., rezulton me precedent të...

Edi Manushi flet pasi u infektua me Covid-19 (VIDEO)

Moderatori Edi Manushi është infektuar nga Covid-19. Ai ka realizuar një lidhje me Skype për emisionin “Ftesë në 5”, ku ka zbardhur më shumë...

“Kërkoi tepsi e timon”, Maliqi: Rama është çmendur nga braktisja e socialistëve

Deputeti Lefter Maliqi ka lëshuar një lum akuzash ndaj kryeministrit Rama, ndërsa citon se do të dalë i humbur në zgjedhjet e 25 prillit. Me...

Balla dhe 17 deputetë kërkesë Ruçit: Komision për raportin e Dick Marty-t

Prej javësh, mazhoranca ka hedhur akuza në drejtim të kryedemokratit Basha, në lidhje me rolin tij në hetimet ndaj UÇK-së. Nga ana tjetër, kreu...