E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

‘Do dilja nga burgu’, bashkëpunëtori i vrasjes së biznesmenit shpërthen në lot

Gjykata e Tiranës dha ditën e djeshme masën e sigurisë “arrest me burg” për Bujar Lezaj. Ky i fundit dyshohet se ka ndihmuar në vrasjen e Behar Sofisë në shkurt të këtij viti në Tiranë, pranë Piramidës. Lezaj, i cili ndodhet aktualisht në burg për “dhunë në familje”, dyshohet se i ka siguruar armën e krimit dhe biçikletën autorit të vrasjes që tronditi Tiranën.

Gjatë komunikimit të masës së sigurisë, Lezaj u përlot duke thënë se nuk ka lidhje me këtë vrasje. “Nuk kam lidhje me vrasjen e Behar Sofisë, dhe as me vrasje të tjera. Për pak ditë do të fitoja lirinë,” mësohet të ketë thënë ai.

Behar Sofia, 66 vjeç, u ekzekutua mëngjesin e 25 shkurtit në Tiranë, në afërsi të Piramidës. Sofia u qëllua nga një armë zjarri me silenciator me dy plumba, njëri prej të cilëve e ka kapur në qafë dhe tjetri në gjoks. Ai u transferua drejt spitalit me shenja jete, por si pasojë e plagëve të marra nuk mundi të mbijetonte.

Nga kamerat e sigurisë, u pa skena e atentatit. Atentatori fillimisht u largua në këmbë dhe në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” ka marrë një biçikletë dhe është larguar drejt liqenit Artificial. Kjo biçikletë me të cilën u largua atentatori, nga hetimet rezultoi të ishte siguruar nga Bujar Lezaj, së bashku me armën me të cilën u qëllua Sofia.

Viktima nuk ishte i panjohur për autoritetet. Ai njihej ndryshe dhe si Fatmir Sofia apo Behar Seferi. Emri i Sofisë ka dalë dhe në masakrën e Durrësit ku mbetën të vrarë 4 efektivë policie, gjatë operacionit për arrestimin e Dritan Dajtit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...