E premte, 26 Shkurt, 2021
10 C
Tirana

Dita e Shën Valentinit: Pse dashuria është si një drogë?

Shumë simbole zemrash dhe romancë për Shën Valentinin?  E megjithatë shkenca na tregon se dashuria është si një lloj droge. Sidomos kur dashurohemi, ne jemi një fabrikë hormonesh dhe neurotransmetuesish – dopamina, norepinefrina, serotonina, etj… – të cilat veprojnë si droga të vërteta. Janë ato që mund të na bëjnë të ndihemi në parajsë, ose siç na e kanë thënë poetët, të na bëjnë që të përjetojmë dhimbjet e Ferrit.

Truri që shkëlqen

Nga ana tjetër,dihet se çdo emocion apo ndjenjë njerëzore, është e lidhur me modifikime fiziologjike dhe biokimike të organizmit tonë. Në fakt, pasioni i të dashuruarve përputhet me një aktivitet të saktë të disa zonave të trurit, i verifikueshëm përmes teknikave të vizualizimit të trurit si Pet (tomografia Positronemission) apo rezonanca funksionale magnetike, gjatë së cilës studiuesit analizojnë trurin e subjekteve, gjatë kohës që këta shohin fotot e së dashurës apo të dashurit.

Midis shumë studimeve, një nga më të famshmit është ai i Helen Fisherit dhe ekipit të saj nga Universiteti Stoni Bruk në Nju Jork. Duke ekzaminuar trurin e 37 të dashuruarve, Fisher zbuloi se tek ata kishte një rritje të aktivitetit në një zonë të vogël në bazën e trurit, të quajtur zona tegmentale ventrale:këtu disa qeliza specializohen në prodhimin e dopaminës, një stimulues natyral. Ajo shpjegoi se kjo është saktësisht e njëjta zonë që “ndizet” kur konsumi i kokainës shkakton eufori tek përdoruesi.

Mos u bëni xhelozë

Xhelozia ka qenë në fokus të një studimi tjetër të rëndësishëm të Stefani Ortige e Universitetit të Sirakuzës nëSHBA, që identifikoi 12 zonat e trurit që punojnë së bashku për të prodhuar kimikat të tjera tipike të dashurisë, përfshirë oksitocinën (i ashtuquajturi hormon i dashurisë që thellon ndjenjat e lidhjes dhe xhelozisë), dhe vazopresinës (e lidhur me besimin, ndjeshmërinë dhe monogaminë seksuale).

Disa studime të tjera kanë konfirmuar dhe janë thelluar mbi atë që është parë në imazhet e truri. Donatela Maraxiti, neuropsikiatre e Universitetit të Pizës, ishte një nga të parat që tregoi se të dashurohesh është pothuajse një “formë kalimtare e çmendurisë”.

Lexo edhe :   Vrasja e dyfishtë për drogë në Malësi të Madhe/ Mbyllen hetimet për babë e bir

Në një studim të famshëm, studiuesit zbuluan se tek të dashuruarit, kishte një reduktim të serotoninës, një nga lajmëtarët kryesorë kimikë të trurit, që lidhet normalisht me humorin e mirë. Prandaj është e çuditshme kur shihen nivele kaq të ulëta, duke pasur parasysh entuziazmin që i karakterizon të dashuruarit.

E humbin toruan

Por zvogëlimi i sasisë së këtij neurotransmetuesi, është i ngjashëm me atë të zbuluar tashmë tek shumë pacientë me çrregullime obsesiv-kompulsive:mendimi obsesiv i përqendruar tek partneri, duket si karakteristika më specifike e rënies në dashuri, dhe që justifikon nivelet e ulëta të serotoninës.

“Kur jemi të dashuruar, jemi shpesh euforikë, ose i alternojmë momentet e gëzimit me ato të dekurajimit nëse partneri na mban varur. Mendimet tona drejtohen vazhdimisht tek tjetri, të cilin ne e shohim si qenien më të jashtëzakonshme që ekziston në Tokë, dhe shpesh humbim interesin për aktivitetet e përditshme që na duken të padobishme dhe banale”- shpjegon Maraxiti.

Lexo edhe :   Vrasja e dyfishtë për drogë në Malësi të Madhe/ Mbyllen hetimet për babë e bir

Në një studim tjetër më të fundit, botuar në revistën amerikane “CNS Spectrums”, grupi i studiuesve nga Pisa i udhëhequr nga Maraxiti, i shtoi një pjesë tjetër transformimit të  komplikuar biologjik të trupit të të dashuruarve, duke konfirmuar ekzistencën e niveleve më të larta të një tjetër neurotransmetuesi, dopaminës, elidhur me gëzimin, energjinë e rritur dhe dëshirën.

Zemra e “çmendur”

Gjatë rënies në dashuri, ekziston edhe një lidhje e ngushtë midis asaj që ndodh në nivelin e neuroneve në tru dhe zemër. Për shembull, gjatë fazave më të hershme, përfshirja e fortë emocionale, shkakton një sinjal alarmi në sistemin nervor qendror, që aktivizon gjëndrat mbiveshkore dhe nxit çlirimin e substancave të quajtura katekolamina (si adrenalina, noradrenalina dhe kortizoli):një “stuhi” e pakontrollueshme hormonale që rrit të rrahurat e zemrën me deri 10 rrahje në minutë. Kjo është arsyeja pse djersitja, rrahjet e zemrës, tharja e gojës dhe nxehtësia mund të jenë mënyra sesi trupi po na sinjalizon se po dashurohemi.

Burimi i lajmit: https://www.focus.it/comportamento/sessualita/san-valentino-amore-come-droga

Përshtatur nga TIRANA TODAY 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bardhi kallëzon Ballën në SPAK: Vartësit e tij kërcënojnë qytetarët për votën

Drejtuesi politik i PD në Elbasan, Gazment Bardhi, ka kallëzuar penalisht në SPAK rivalin e tij në këtë qark, Taulant Ballën. Gjatë intervistës në emisionin...

UNICEF sjell në Kosovë shiringa për vaksinën kundër Covid-19

Shefi i zyrës së UNICEF-it (Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijë) në Kosovë, Murat Sahin përmes një postimi në llogarinë e tij në...

Kush do i fitojë zgjedhjet e 25 prillit? Del sondazhi i IPSOS

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e 25 Prillit në emisionin “Open”...

Studimi i ri: Ja çfarë ndikimi ka mbajtja e maskës në rrahjet e zemrës

Studiuesit në Spitalet Universitare Rainboë Babies & Children (UH Rainbow), botuan të mërkurën të dhënat e një studimit të ri, që tregon se mbajtja...

Çfarë fshihet pas dorëheqjes së Bamir Topit nga FRD? Bardhi zbardh detaje

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, njëherazi drejtues politik në Qarkun e Elbasanit, Gazment Bardhi, komentoi mbrëmjen e sotme largimin e Bamir Topit nga...