E enjte, 26 Nëntor, 2020
2 C
Tirana

Dita e Rinisë/ Studentët e ’90-ës dekorojnë “Fundjavë Ndryshe”

Më të lexuarat

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në vend

Pas ditësh të tëra me shifra rekord, Shqipëria ka regjistruar një ulje të ndjeshme të rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në 24...

”Mund të ruhet në temperatura -2 gradë”/ AstraZeneca: Ja sa kushton vaksina

Shumë shtete janë në garë për zbulimin e vaksinës efektive që do të luftojë koronavirusin, në një kohë që numri i të infektuarve po...

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Ndërron jetë legjenda argjentinase e futbollit, Diego Maradona

Një lajm i trishtë për botën e futbollit. Legjenda e Argjentinës, Diego Maradona ka ndërruar jetë në moshën 60-vjeçare. Pak ditë më parë, ai i'u...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Studimi/ Ja cila është simptoma më e zakonshme e njerëzve të prekur nga Covid

Njohja e simptomave kryesore të koronavirusit, ka qenë thelbësore për të gjetur një trajtim mjekësor për pandeminë. Në fillim të shpërthimit të pandemisë, ekspertët paralajmëruan...

Uzuni i shënon Juventusit, shqiptari feston si Ronaldo (Video)

Myrto Uzuni ka befasuar Juventusin duke i dhënë avantazhin skuadrës së tij, Ferencvaros.  Sulmuesi shqiptar ka realizuar në minutën e 19-të të takimit që...

29 vite më parë, një grup studentësh dhe pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, banorë të qytetit “Studenti”, ndryshuan rrënjësisht të ardhmen e Shqipërisë. Nëpërmjet protestave paqësore u arrit rënia e komunizmit dhe lindja e demokracisë. E prej atëherë, 8 Dhjetori, shënon edhe Ditën kombëtare të Rinisë.

E në një ditë kaq të veçantë, Lëvizja Studentore shqiptare ’90 -’91 organizoi një ceremoni nderimi për një grupim të rinjsh të sotëm. Studentët që afro tre dekada më parë bënë histori, vlerësuan të rinjtë që sot me anë të vullnetarizmit dhe solidaritetit po i japin një impakt të madh shoqërisë sonë.

Kryetar i LSSH-së, Ilir Dizdari dekoroi me titullin “Pishtar i Humanizmit”, drejtuesin e fondacionit “Fundjavë Ndryshe” Arbër Hajdarin. Si dhe gjithë ato vajza e djem të rinj, të cilët në katër vite janë pjesë e fondacionit. Një shembull se solidariteti mes shqiptarëve nuk është i harruar. Përkundrazi janë pikërisht të rinjtë, ata që e mbajnë ende gjallë.

Lexo edhe :   Urgjente/ Lindi me tumor në sy, 2-vjeçari rrezikon të humbasë jetën (VIDEO)

Në ceremoninë e mbajtur në ambientet e Qendrës së Solidaritetit ishin të ftuar përfaqësues të fesë, intelektualë dhe aktivistë e drejtues të “Fundjavë Ndryshe”.

Ndër të tjera fondacioni “Fundjavë Ndryshe” u përgëzua dhe për punën e madhe që janë duke bërë për të prekurit nga tërmeti. Të cilët me anë të fushatës së realizuar, me mijëra shqiptarë janë bërë pjesë dhe kanë kontribuar të ardhura për gjithë të prekurit. Deri më tani, fondacioni ka mbledhur 2 milion dollarë, një shumë e cila do të shkojë për rindërtimin dhe restaurimin e shtëpive të shkatërruara pas mëngjesit të 26 nëntorit./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reali “trullos” Interin, fitojnë Bayern dhe Atalanta

Përfundojnë ndeshjet e katërta në grupe të Champions League. Reali ka mundur Interin në “San Siro” me rezultatin e pastër 0-2. Ndeshja u zhbllokua...

Maradona ndërroi jetë, 5 fëmijët e tij “në luftë” për milionat

Vdekja e Diego Maradonës mund të shkaktojë një grindje familjare mbi pasurinë e tij ndërsa ai lë pas pesë fëmijë që i njohu si...

Zgjedhjet/ Duka: Po s’ka dakordësi me Bashën, do ketë me Patozin e Topallin

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste (PAA), Agron Duka, i ka dhënë mesazhe të qarta kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha. Teksa ka qenë i ftuar...

Gjermania zgjedh më 26 shtator 2021, pasuesin e Angela Merkel

Qeveria gjermane vendoi të mërkurën që më 26 shtator 2021 të zhvillojë zgjedhjet e përgjithshme për të zgjedhur kreun e ri të ekzekutivit që...

OKB: Dhuna e burrave ndaj grave është gjithashtu një pandemi

Në të gjithë botën të mërkurën u shënua Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave. Në shumë vende gratë thanë se bllokimet për shkak...