E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

”Diskriminuese”/ Franca kundër Britanisë së Madhe për karantinën

Vendimi i Anglisë për të mbajtur masat e karantinës për udhëtarët që vijnë nga Franca dhe jo për ata që vijnë nga vendet e tjera të Bashkimit Evropian ka irrituar jo pak Parisin.

Mbretëria  e Bashkuar ka deklaruar se do të lejojë vizitorët plotësisht të vaksinuar nga BE dhe Shtetet e Bashkuara të mbërrijnë pa pasur nevojë të karantinohen nga java e ardhshme, por u shpreh se do të rishikojë rregullat për udhëtarët nga Franca.

“Ky vendim është i tepërt dhe nuk ka kuptim në aspektin e politikave shëndetësore. Kjo masë nuk ka asnjë themel në shkencë dhe kjo është  diskriminuese ndaj francezëve”, tha ministri francez i Europës Clement Beaune gjatë një interviste në televizion.

Beaune ka vijuar më tej duke shpresuar  se  Mbretëria e Bashkuar do të rishikojë vendimin e saj në të ardhmen dhe deklaroi  se Franca nuk po planifikon ndonjë masë hakmarrëse aktualisht.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Serbët bllokojnë rrugën, pas vendimit të Kosovës për reciprocitetin e targave

Mëngjesin e sotëm, në pikat kufitare policia e Kosovës u ka hequr targat të gjitha makinave nga Serbia, dhe i ka pajisur me targa...

Reciprociteti i targave/Kurti: S’ka për qëllim destabilizimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur nga Kuvendi për reciprocitetin e vendosur për targat e automjeteve. Gjatë seancës së sotme parlamentare, Kurti theksoi...

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...