E martë, 26 Janar, 2021
5 C
Tirana

Dhuna në SHBA, Erdogan: Një turp për njerëzimin dhe demokracinë

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan e cilësoi si një turp për njerëzimin, dhunën në ndërtesën e Capitol Hill nga mbështetësit e Trump.

Erdogan, i cili ka një miqësi me presidentin Trump, kishte pritur tre ditë para se ta uronte Joe Bidenin për fitoren e tij në zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit.

Por, ai nuk hezitoi që të dënojë ngjarjet e dhunshme të së Mërkurës që sipas tij ndodhën në të ashtuquajturin djep të demokracisë, shkruan Barrons News.

“Ky është turp për demokracinë”, u tha Erdogan gazetarëve të premten në Stamboll.

“Shpresojmë që tranzicioni i pushtetit te Biden në 20 Janar të jetë paqësor dhe se paqja do të kthehet në Amerikë”, shtoi presidenti i Turqisë.

Marrëdhëniet e Ankarasë me Uashingtonin u përkeqësuan pas grushtshtetit të dështuar më 2016, për të cilin Erdogan fajëson klerikun fetar Fetullah Gulen, që gjendet në SHBA. Uashingtoni ka refuzuar thirrjet e Ankarasë për ekstradimin e Gulenit.

Megjithatë, miqësia e Erdoganit dhe Trumpit ka ndihmuar që Turqia të mos jetë subjekt i sanksioneve amerikane, për shkak të përkeqësimit të të drejtave të njeriut.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Administrata Biden dhe përpjekjet për të rritur nivelin e vaksinimeve

Sa është numri aktual, dhe ç’do të ndodhë me popullsinë e botës në të ardhmen

Deri në korrikun e vitit 2020, Toka banohej nga afërsisht 7.8 miliardë njerëz. Popullsia globale, është më shumë një vlerësim i numrit të përgjithshëm...

U gjet i mbytur/ Gruaja e ish-ministrit grek hedh akuzat : Mund të jetë vrarë

Vdekja e ish-ministrit të Rendit në Greqi, Sifis Valyrakis ka ngjallur reagime nga ana e familjes. Bashkëshortja e tij, Minas Papatheodorou – Valyrakis, dyshon...

Ura e Zogut drejt shembjes, fundoset me 30 cm njëra nga këmbët mbajtëse (Video)

Prurja e shumtë e ujit në Lumin Mat ka shkaktuar sërish probleme në Urën e Zogut në Milot. Marrja e inerteve pranë këmbëve te urës,...

Zbulohet klauzola e veçantë te Tirana, ja çfarë ndodh me kontratën e Dedes

Nevil Dede firmosi më 13 nëntor 2020 një kontratë 2-vjeçare me klubin e Tiranës. Pas vetëm 73 ditësh në krye të pankinës bardheblu, trajneri...

Krijoi parti me Murrizin, habit Valteri: Nuk e di ende se me kë do të kandidoj

Halit Valteri është konsideruar si një prej personazheve më të rëndësishëm të partisë së re të krijuar së bashku me deputetët Myslym Murrizi, Alban...