E diel, 29 Nëntor, 2020
17 C
Tirana

“Detaje të pathëna”/ Gazetari zbulon fjalët e Azem Hajdarit pas plagosjes

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Infermierja pranon se gënjeu për kontrollin e Maradonës, çfarë thonë hetuesit

Diego Armando Maradona u nda nga jeta për shkak të një arresti kardiak. Shumë është aluduar për ndarjen nga jeta, dhe se sa është...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

Ish gazetari i BBC, Ilir Kadia një nga momentet më të vështira të historisë politike shqiptare, atë të plagosjes së deputetit demokrat Azem Hajdari.

Detaje të pathënë ndonjëherë, Kadia tregon sesi demokratë e socialistë u bënë bashkë për të ndihmuar Azemin e plagosur.

Statusi i tij i plotë:

“Azemi nuk pushoi asnjehere,qe nga kushtrimi i pare e deri tek krismat e plumbave qe i moren jeten pa bere lajm!

Do tregoj per lajmin e plagosjes se tij ne foltoren e parlamentit!Qellova te jem atje! Kico Blushi me ftoi te pinim nje gote ne klubin e salles se Parlamentit.Klubi plot!

Ne tavolinen krah tones Gafur Mazreku,deputeti socialist qe pak minuta me vonte do shprazte koburen mbi Azemin qe do fliste ne foltoren ku nje dite me pare ishin kapur me duar si ne nje mundje mes kuksianesh e tropojanesh,ishte mes deputetesh te tjere te partise se tij.Azemi hyri ne klub dhe shkoi drejt tek ai duke i vene doren ne qafe.

Nuk degjova cfare i tha por mendova se i lypi pajtim!Ai iku dhe pak me vone edhe Gafurri dhe fill pas tij…krisma e pare!Pataj e dyta, e treta…!

Deputetet e klubit ja mbathen ne cast!Mbeta vetem me manjetofonin.Mu dha dhe e ndeza!Bera te dal kur ne ate pak holl ku dalin e hyne deputetet ne salle pashe Azemin qe perpiqeshin ta ngrinin ne krah.Ishin Gramoz Ruci,Tritan Shehu,Maksim Cikuli,Anastas Angjeli…

Lexo edhe :   “Na qëlluan persona të tjerë”, dëshmi kontradiktore për vrasjen në Bulqizë

Gramozi hoqi rripin e pantallonave dhe desh ti lidhte plagen, qe dukej gjak, ne kofshe! “Kam dy plumba ne shpatull,Gramoz!”- i tha Azemi.

Manjetofoni im incizonte frymemarrjen e veshtire te Azemit dhe fjalet e kembyera mes deputeteve mjeke te Parlamentit!Dikush erdhi e tha se kish ndaluar nje makine te kuqe mirepo ajo nuk mund te vinte deri tek dera sepse rrugen e kish zene autobuzi i RTSH qe transmetonte drejtpersedrejti!

Lexo edhe :   “Na qëlluan persona të tjerë”, dëshmi kontradiktore për vrasjen në Bulqizë

Gramoz Ruci,Tritan Shehu,Maksim Cikuli,Anastas Angjeli…nuk mbaj mend kush tjeter i lidhen duart kryq dhe formuan vigun mbi ta cilen u shtri Azemi!

Por ky ish vigu i fundit i formuar me duar te bashkuara mes demokratesh dhe socialistesh per Azemin!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Deklaratat e Bashës zbulojnë falsitetin e (mos) hetimit të tij

Nga: Skënder Minxhozi Megjithëse socialistët u shpejtuan t’i dërgojnë me anë të Taulant Ballës një mesazh paqeje Lulzim Bashës (nuk do të të hetojmë për...

Kosovë/ 16 të vdekur dhe 626 raste të reja

Aspak lajme të mira nga Kosova, ku situata me pandeminë vijon të jetë e rëndë. Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 1.505 mostra...

“Qenka plakur shumë”, shokët e ushtrisë takohen pas 46 vitesh (VIDEO)

Në rubrikën “Ka një mesazh për ty” tek E Diela Shqiptare, kanë ardhur dy shokë ushtrie të cilët e kanë rigjetur njëri-tjetrin para 3...

“Maradona mund të jetë vrarë”, mediat e huaja nxjerrin faktet

Diego Armando Maradona u nda nga jeta në mënyrë të papritur, në moshën 60-vjeçare. Legjenda e futbollit Diego Armando Maradona, u operua në tru...

“Po në tualet do na nxirrni?”, Ardit Gjebrea nuk ia përton fanses

Këtë të dielë, në emisionin e përjavshëm “E  diela shqiptare”, do jetë e ftuar këngëtarja e njëkohësisht moderatorja Jonida Maliqi, e cila bashkë me...