E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Dendias: Nëse Turqia vazhdon me kërcënimet, do të ketë pasoja

Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias deklaroi se qëllimi i Greqisë në Kombet e Bashkuara është që të dënojnë veprimet turke. Pas një takimi me përfaqësues të Partive Parlamentare, Dendias u shpreh se kjo gjë është arritur pasi shumë shtete kanë dënuar kërcënimet e Turqisë ndaj Qipros dhe Greqisë, shkruan Protothema.

“Qëllimi ynë ishte të dënojmë veprimet turke si brenda KB dhe Këshillit të Sigurimit, ashtu edhe në nivelin e Bashkimit Evropian. Dhe ky qëllim mund të them se u arrit pavarësisht hezitimeve të shprehura nga disa shtete. Është e rëndësishme që vende të tilla si SH.B.A., Rusia, Kina, India, Franca, Irlanda dënuan pa mëdyshje kërcënimet turke. Gjithashtu u bë e qartë se nëse Turqia vazhdoni sjelljen e saj delikuente do të ketë pasoja”, tha ai.

Dendias i ka rikujtuar Turqisë së koha e Perandorisë Osmane ka përfunduar me kohë dhe se ajo duhet që të respektojë fqinjët e saj.

“Më në fund duhet kuptuar Turqia se nuk mund të sillet sikur të ishim në shekullin e 18 -të ose 19 -të. Ai duhet ta pranojë që ne jetojmë në shekullin e 21-të. Se Perandoria Osmane ka pushuar së ekzistuari 100 vjet më parë. Dhe respektimi i së drejtës ndërkombëtare dhe ligjit të detit është një parim themelor për marrëdhëniet midis të gjitha shteteve”, përfundoi ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

Serbët bllokojnë rrugën, pas vendimit të Kosovës për reciprocitetin e targave

Mëngjesin e sotëm, në pikat kufitare policia e Kosovës u ka hequr targat të gjitha makinave nga Serbia, dhe i ka pajisur me targa...

Reciprociteti i targave/Kurti: S’ka për qëllim destabilizimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur nga Kuvendi për reciprocitetin e vendosur për targat e automjeteve. Gjatë seancës së sotme parlamentare, Kurti theksoi...

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...