E enjte, 19 Maj, 2022
17.5 C
Tirana

Dendias: Nëse Turqia vazhdon me kërcënimet, do të ketë pasoja

Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias deklaroi se qëllimi i Greqisë në Kombet e Bashkuara është që të dënojnë veprimet turke. Pas një takimi me përfaqësues të Partive Parlamentare, Dendias u shpreh se kjo gjë është arritur pasi shumë shtete kanë dënuar kërcënimet e Turqisë ndaj Qipros dhe Greqisë, shkruan Protothema.

“Qëllimi ynë ishte të dënojmë veprimet turke si brenda KB dhe Këshillit të Sigurimit, ashtu edhe në nivelin e Bashkimit Evropian. Dhe ky qëllim mund të them se u arrit pavarësisht hezitimeve të shprehura nga disa shtete. Është e rëndësishme që vende të tilla si SH.B.A., Rusia, Kina, India, Franca, Irlanda dënuan pa mëdyshje kërcënimet turke. Gjithashtu u bë e qartë se nëse Turqia vazhdoni sjelljen e saj delikuente do të ketë pasoja”, tha ai.

Dendias i ka rikujtuar Turqisë së koha e Perandorisë Osmane ka përfunduar me kohë dhe se ajo duhet që të respektojë fqinjët e saj.

“Më në fund duhet kuptuar Turqia se nuk mund të sillet sikur të ishim në shekullin e 18 -të ose 19 -të. Ai duhet ta pranojë që ne jetojmë në shekullin e 21-të. Se Perandoria Osmane ka pushuar së ekzistuari 100 vjet më parë. Dhe respektimi i së drejtës ndërkombëtare dhe ligjit të detit është një parim themelor për marrëdhëniet midis të gjitha shteteve”, përfundoi ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Presidenti/Alibeaj: Do konsultohemi me aleatët, një tjetër mbledhje nesër

Pak çaste më parë ka përfunduar mbledhja e grupit parlamentar të PD, thirrur nga Enkelejd Alibeaj. Në një prononcim për mediat, Alibeaj tha se...

SPAK i jep goditjen e fortë krimit/Rama: Mbështetje deri në fund

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sa i takon operacionit të SPAK. Me anë të një postimi në Twitter, kreu i qeverisë thekson se ky...

Erdogan i prerë: S’do pranojmë hyrjen e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, tha të enjten se vendi i tij "do t'i thotë jo hyrjes së Suedisë dhe Finlandës në NATO", duke përsëritur...

Si po ndikon l*fta në furnizimet globale të ushqimit

OKB-ja tani po e quan atë një luftë tjetër brenda luftës së Rusisë në Ukrainë. Në vendin e përshkruar dikur si shporta ushqimore e...

Shkollat e universitetet pushim në 25 Maj, Tirana në “shtetrrethim”

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi, ka njoftuar se 25 Maji do të jetë pushim për të gjitha institucionet arsimore në vend. “Referuar vendimit të qeverisë...