Rajoni

Deklarata e papritur e presidentit çek në Serbi: Nuk më pëlqen Kosova!


               Publikuar në : 08:09 - 11/09/19 Enno

Presidenti çek Milos Zeman ndodhet për një vizitë dy-ditore në Serbi, ndërsa fokusi i diskutimeve mes përfaqësuesve të dy shteteve pritet të jetë përmirësimi i lidhjeve tregtare mes dy vendeve.

Në takimin me Vuçiçin në aeroportin e Beogradit, ai iu drejtua në një moment duke i thënë se “më pëlqen Serbia dhe populli serb”, teksa shtoi me zë të ulët: “dhe nuk më pëlqen Kosova”, shkruan Zëri i Amerikës. Vuçiç nuk iu përgjigj në mënyrë direkte komentit të presidentit Zeman, por u dëgjua teksa i tha “faleminderit shumë”.

Republika Çeke është ndër 22 vendet anëtare të Bashkimit Evropian që e kanë njohur pavarësinë e Kosovës.


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT