Aktualitet

Deklarata e fortë e Zaev: Jam maqedonasi i parë që lufton hapur për shqiptarët


               Publikuar në : 13:29 - 23/11/19 M P

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev ka bërë një deklaratë të fortë, duke thyer shumë tabu . Ai ka thënë se është i pari maqedonas që po lufton hapur për të drejtat e shqiptarëve, sipas A2.

Zaev e ka peshuar situatën në raport me elektoratin e tij dhe e ka të qartë që ka humbur mbështetje për shkak të kësaj linje. Megjithatë, ai ngelet besimtar dhe thekson do të vazhdojë të luftojë për krijimin e një shteti multi-etnik të barbartë për maqedonasit dhe shqiptarët.

“Jam maqedonasi i parë që lufton hapur për shqiptarët, kam shenja në fytyrë për këtë, por jam krenar. Kam humbur disa vota maqedonase, por kjo është e ardhmja e këtij vendi multietnik”, tha Zaev raporton A2.

Zaev: BE pezulloi modelin shqiptar të Vetting-ut në Maqedoninë e Veriut

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT