E martë, 21 Shtator, 2021
15.5 C
Tirana

Danielsson: Vijoni reformat, mos u ndalni në luftën kundër krimit dhe korrupsionit

Situata aktuale politike dhe reformat kanë qënë temat e diskutimit mes shefit të qeverisë Edi Rama, dhe Drejtorit të Përgjithshëm për Fqinjësi dhe Zgjerim në Bashkimin Evropian, Christian Danielsson.

Ky i fundit, me anë të një postimi në Twitter bën me dije se ia ka bërë të qartë kryeministrit Rama se lufta kundër krimit dhe korrupsionit duhet të vijojë.

Po kështu, ai ka trumbetuar se për një situatë bindëse në qershor, mund të shkohet vetëm falë reformave.

“Një bisedë shumë e hapur me kryeministrin @ediramaal për situatën aktuale politike dhe reformat. #Shqipëria duhet të vazhdojë të ofrojë reforma, dhe në veçanti luftën kundër krimit dhe korrupsionit, për të bërë një rast bindës në qershor, kur ?? Shtetet Anëtare të BE do të shqyrtojnë përparimin”, shkruan ai.

Pas shefit të qeverisë, Danielsson do të takohet me kreun e PD, Lulzim Basha dhe aleatët opozitarë.

Para Danielsson, në Tiranë mbërriti edhe një delegacion me deputetë nga PE, të cilët kritikuan ashpër opozitën dhe e cilësuan Parlamentin aktual si legjitim.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kosova ndalon hyrjen e mjeteve me targa serbe, Drecun: Aksioni i planifikuar

Kryetari i Komisionit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, ka deklaruar se aksioni i Njësisë Speciale të Kosovës rreth vendosjes së reciprocitetit...

Ndodh edhe kështu/Nuk siguroi dot biletën, tifozi fshihet në tualetin e femrave

Për të parë skuadrën e zemrës, ia vlen çfarë do lloj sakrifice. Një tifoz skocez i skuadrës së Sëlltikut është përballur me një të...

E mendonin të vdekur në Pukë, si i dështoi plani për inskenimin e vrasjes

Vijojnë hetimet ndaj biznesmenit italian Davide Pecorelli, të cilit i dështoi plani për inskenimin e vrasjes. Shqipëria nis hetimet për "shkatërrim prone" e "dëmtim...

Thellohet tragjedia, shuhet familja Gjoka nga shpërthimi i bombolës së gazit

Pas dy motrave dhe mamasë, ka humbur jetën edhe djali 12-vjeçar i familjes Gjoka. Enriko Gjoka 12 vjeç, fatkeqësisht nuk ia ka dalë t'i...

Vendimi/Çfarë është reciprociteti për targat e Serbisë? Blindohet kufiri

Duke parë situatën e agravuar tashmë mes Kosovës dhe Serbisë, Ministria e Punëve të Brendshme ka kërkuar nga ana e qytetarëve që të shfrytëzojnë...