E diel, 1 Gusht, 2021
40.5 C
Tirana

“Dallime serioze” midis Britanisë dhe BE-së

Britania dhe Bashkimi Evropian kanë dallime “shumë, shumë serioze” për marrëdhëniet e tyre të ardhshme, por marrëveshja është ende e mundur, tha kryenegociatori i BE-së, Michel Barnier.

Ai i bëri komentet pas përfundimit të rrethit të parë të bisedimeve për marrëdhëniet midis dy palëve pas Brexit-it, apo daljes së Britanisë nga BE-ja.

“Ka shumë mospajtime. Disa janë shumë serioze, disa janë shumë, shumë të vështira. Por, unë mendoj sinqerisht se marrëveshja është e mundur”, tha Barnier.

Bisedimet intensive, që do të zgjasin disa muaj, do të mobilizojnë qindra zyrtarë nga të dyja anët.

Ato duhet të mbyllen më 31 dhjetor, por shumë vëzhgues thonë se afati është i shkurtër që palët të arrijnë ndonjë marrëveshje përmbajtësore për tregtinë.

Britania ka dalë nga Bashkimi Evropian më 31 janar, pas një referendumi për Brexit të mbajtur më 2016.

Ajo do të kryejë tregti sikurse vendet e tjera të bllokut, derisa t’i përfundojë periudha tranzitore, në fund të këtij viti.

Institucionet financiare kanë paralajmëruar pasoja ekonomike për Britaninë, nëse ajo nuk arrin të bëjë marrëveshje me BE-në, për zhvillimin e tregtisë pas fundit të këtij viti./REL

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA sanksionon më shumë zyrtarë kubanë për shtypjen e protestave

Administrata e Presidentit Biden ka vendosur sanksione ndaj forcave policore të Kubës dhe dy udhëheqësve të saj pas protestave të fundit në vendin ishull...

Maqedonia e Veriut mund të rekomandojë dozën e tretë të vaksinës

Maqedonia e Veriut nuk e përjashton mundësinë e aplikimit të dozës së tretë të vaksinës kundër koronavirusit pasi, siç tha ministri i Shëndetësisë, Venko...

Izraeli akuzon Iranin për sulmin vdekjeprurës në cisternat e naftës

Izraeli ka akuzuar Iranin se qëndron pas një sulmi ndaj një cisternë nafte në të cilën u vranë dy anëtarë të ekuipazhit, një shtetas...

Pranoi plagjiaturën, bie popullariteti i kandidatit për kancelar në Gjermani

Kandidati potencial për të zvendësuar Kancelaren Angela Merkel, në Gjermani Armin Laschet ka kërkuar falje pasi ka përdorur plagjaturë në librin e tij. Laschet, në...

Manaj i pafat, portieri i Shtutgartit i mohon golin e radhës me Barçën (Video)

Rei Manaj e nisi nga stoli miqësoren e sotme që Barcelona luajti në Gjermani kundër rivalëve të Shtutgartit. Sulmuesi shqiptar u aktivizuar vetëm në minutën...