E shtunë, 4 Korrik, 2020
28 C
Tirana

COVID-19/ Sa të sakta janë testet që përdoren në SHBA

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

“Trupin ia lyenin me vaj për të ndalur dekompozimin”, 34 vjeçarja jep dëshminë shokuese

Me kalimin e orëve po bëhen me dije të dhëna të reja nga ngjarja në Kombinat, ku u gjetën pa jetë nënë e bijë,...

Favore seksuale për t’i kthyer mjetin, arrestohen dy zyrtarë policie

Dy efektivë të Policisë Rrugore në Tiranë janë arrestuar, pasi akuzohen se në këmbim të dorëzimit të automjetit të sekuestruar në pronësi të një...

Shqetësim në Spanjë, rikthehen masat e izolimit

Qytetarët në Spanjë kanë filluar që të shqetësohen sërish nga koronavirusi. Numri i rasteve të reja me COVID-19 është rritur ndjeshëm ndërkohë në një zonë...

Aksident në hyrje të Lezhës, përplasen tre automjete

Një aksident ka ndodhur gjatë mesditës së sotme, në hyrje të Lezhës. Në këtë aksident janë përfshirë tre automjete. Si pasojë e këtij aksidenti janë...

Ngjarja makabre në Kombinat/ Flasin Dëshmitarët e Jehovait

Lidhur me ngjarjen makabre në Kombinat, në media u raportua se të treja ishin ndjekëse të Dëshmitarëve të Jehovait, për shkak se në shtëpinë...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

“Zhaneta më tha mos ta shoh bojën”, fqinjët rrëfejnë momentet e fundit me familjen Josifi

Dëshmi tronditëse vijnë për ngjarjen në Kombinat, ndërsa fqinjët tregojnë se kryefamiljarja i kishte larguar të gjithë. Zhaneta Josifi, 56 vjeçe dhe vajza Anisa...

OFL iu dërgon ultimatum 4 personazheve të botës së krimit

Operacioni Forca e Ligjit ka vijuar aksionin e verifikimit të pasurive me tre të “fortët’ e Durrësit dhe një në Tiranë, të dënuar për...

Pandemia/ Shënohet rekord i zi në Kosovë

Ditën e sotme është shënuar një rekord i zi nga koronavirusi në Kosovë. Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se gjatë 24 orëve të fundit kanë...

Disa muaj pas shpërthimit të koronavirusit, askush nuk e di se sa efektive janë shumë nga testet që përdoren për të identifikuar praninë e virusit dhe ekspertët e disa prej qendrave kryesore mjekësore thonë se është koha për të bërë studime për t’i dhënë përgjigje kësaj çështjeje.

Kur virusi nisi të përhapet, Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) përdori fuqitë që i jep shpallja e një situate emergjence për të provuar teste të prodhuara me shpejtësi, bazuar në një numër të vogël studimesh laboratorike që tregonin se ato mund ta identifikonin virusin me sukses.

Kjo është shumë e ndryshme nga studimet e mëdha me pacientë, që mund të zgjasin javë ose muaj, e për të cilat ekspertët thonë se janë të nevojshëm për të krijuar një ide më të qartë mbi saktësinë e testeve.

Por tashmë disa ekspertë dëshirojnë që Administrata e Ushqimit dhe Barnave të kërkojë prova më të mira mbi saktësinë e testeve, në mënyrë që mjekët të dinë se sa infeksione nuk arrihen të identifikohen.

Sipas disa gjetjeve paraprake të javëve të fundit, disa teste që identifikojnë infektimin nga COVID-19, kanë shfaqur probleme, përfshirë një që është përdorur çdo ditë në Shtëpinë e Bardhë. Testet që prodhojnë rezultate të gabuara mund të bëjnë që mijëra amerikanë të besojnë se ata nuk janë prekur nga virusi duke kontribuar në shtimin e rasteve të reja në komunitetet ku jetojnë.

“Në fillim, FDA ndodhej nën presion të madh për t’i nxjerrë këto teste në treg”, thotë doktor Steven Woloshin nga kolegji “Dartmouth”. “Por tani që ka shumë teste është koha të kërkohet cilësi”.

Në një deklaratë të FDA thuhej se tashmë ka kërkuar nga prodhuesit e shumtë të testeve që të bëjnë studime në vazhdim mbi saktësinë e tyre, por pa dhënë informacion se sa prej tyre u ka kërkuar një gjë të tillë mes 110 testeve të autorizuara.

Agjencia tha gjithashtu se po gjurmon njoftimet për probleme me testet. Saktësia ka qenë gjithashtu një problem me testet e gjakut që identifikojnë shenja të një infeksioni në të shkuarën.

Lexo edhe :   Presidencë në kohën e koronavirusit
Lexo edhe :   Ballkani Perëndimor i ‘mbërthyer’ nga koronavirusi, qindra raste dhe dhjetëra viktima

Asnjë test nuk është 100 për qind i saktë.

Kështu në mënyrë rutinore jepen detaje mbi saktësinë për teste të të gjitha llojeve, përfshirë gripin sezonal, hepatitin, HIV-in dhe kancerin. Për shembull, testet e shpejta për identifikimin e gripit dihet se gjejnë 20 për qind ose më shumë të të gjitha rasteve, një faktor që mjekët e peshojnë kur trajtojnë pacientë që kanë simptoma, por që rezultojnë negativë.

Tani për tani, shumica e testeve COVID-19 në SHBA nuk japin të dhëna reale për efektivitetin e tyre, përfshirë se sa shpesh i nxjerrin negativë pacientët me infeksion ose zbulojnë gabimisht prani të virusit. Ky informacion mungon për të gjitha përveç disa nga rreth 80 teste në dispozicion, sipas agjencisë “Associated Press”.

Qeveria në rast emergjence “kërkon një nivel më të ulët provash” sipas agjencisë.

Prodhuesve u duhet të tregojnë vetëm se një test “mund të jetë efektiv” në vend të kërkesës së zakonshme për të demonstruar “siguri dhe efektivitet”. Ata duhet t’i përmbushin kriteret për një siguri të lartë pasi qeveria të shpallë se gjendja e emergjencës ka përfunduar.

Shumë nga prodhuesit e testeve dorëzojnë rezultate nga 60 kampione, numri minimal i kërkuar.

Ekspertët thonë se nevojiten studime që përfshijnë një numër të madh pacientësh për të vlerësuar efektivitetin e vërtetë të një testi.

Testimi i kryer në laborator ka pak ngjashmëri me kushtet reale ndonjëherë të papërshtatshme në spitale, klinika dhe vende testimi, vë në dukje doktor Robert Kaplan i universitetit “Stanford”.

“Njerëzit po testohen në parkingje. Vetë pacientët janë jashtëzakonisht të shqetësuar dhe shpesh nuk janë në gjendje t’i ndjekin udhëzimet”, thotë zoti Kaplan.
Ai dhe të tjerë ekspertë thonë se këto ndryshime mund të shpjegojnë se pse disa teste nuk japin rezultatin e duhur. /Voa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Historike! Si e zbuloi zhytësi kanadez minierën më të hershme nëntokësore

Revista e njohur “Science Advances”, e udhëhequr nga Brandi MacDonald nga Universiteti i Misurit, ka publikuar një artikull mjaft interesant! Bëhet fjalë për një zhytës...

Aksident në Vlorë, plagosen 2 efektivë policie

Së fundmi, ka ndodhur një aksident në Vlorë, ku për pasojë janë plagosur 2 efektivë policie. Ende nuk dihet gjendja e tyre shëndetësore, ndërsa janë...

Pandemia/ Shënohet rekord i zi në Kosovë

Ditën e sotme është shënuar një rekord i zi nga koronavirusi në Kosovë. Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se gjatë 24 orëve të fundit kanë...

Del nga rruga mjeti në Tiranë/ Ndërron jetë pasagjeri, shoferi në spital

Në rrugën e Zallbastarit, në vendin e quajtur “Rrapi”, një mjet ka dalë nga rruga dhe për pasojë ka ndërruar jetë pasagjeri në mjet,...

Formula 1/ Mercedes dominon provat zyrtare, Ferrari shumë dobët

Formula 1 është gati për të rinisur! Pandemia e koronavirusit vonoi nisjen e sezonit të ri të sportit të automobilizmit, që është rikthyer këtë javë...