E mërkurë, 16 Qershor, 2021
20.5 C
Tirana

Covid-19/ Shkencëtarët zbulojnë pacientin zero në Wuhan

Shkencëtarët vijojnë hetimet në lidhje me origjinën e Covid-19, i cili besohet të ketë dalë nga laboratori në Wuhan të Kinës. Mediat britanike shkruajnë se virusi mund të ketë qarkulluar që nga muaji shtator i vitit 2019.

Rasti nën hetim, është i një gruaje kineze e njohur si “Pacient Su” e cila mendohet të jetë rasti i parë me Covid. 61-vjeçarja nga Wuhani jetonte në një bllok banesash vetëm 1.5 kilometra larg këtij laboratori.

Dyshohet se nga kjo grua u infektuan edhe 3 ekspertë të tjerë të laboratorit të Wuhanit në muajin nëntor, rasti i të cilëve është objekt hetimi nga shërbimet amerikane të zbulimit. Pacientja nuk iu nënshtrua testimit dhe më vonë vdiq.

Hetimi nisën pasi profesori i biostatistikave pranë Universitetit të Wuhanit Ju Çanhua e zbuloi rastin e saj nga një intervistë që iu dha disa portave të specializuara mbi mjekësinë në Pekin në datën 8 dhjetor të vitit 2019. Që nga ai moment nisën të censuroheshin lajmet në lidhje me Covid.

Një studim i ri, pretendoi se shkencëtarët kinezë krijuan COVID-19 në një laborator të Wuhan, pastaj u përpoqën të mbulonin gjurmët e tyre duke përdorur versione inxhinierike  për ta bërë atë të duket sikur doli nga lakuriqët e natës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të ndalet sa më shpejt gjenocidi ndaj myslimanëve në Kinë

Nga Joseph Bosco “The Hill” Kur tmerret e plota të Holokaustit Nazist ishin më se të qarta edhe për mohuesit më kokëfortë gjatë viteve 1940-1950,...

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës

Policia njofton se është dhunuar për shkak të detyrës Drejtoresha e Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit në Bashkinë e Tiranës. Agresori është një 34-vjeçar me...

‘Vatra’ deklaratë: Të na tregohet pse Berisha u shpall “non grata”

DEKLARATË PUBLIKE E FEDERATËS PAN – SHQIPTARE TË AMERIKËS VATRA, RRETH SHPALLJES ‘NON GRATA’ TË ISH- PRESIDENTIT SHQIPTAR DR. SALI BERISHA Federata Pan - Shqiptare...

BE heq kufizimet e udhëtimit për Shqipërinë, Serbinë dhe Maqedoninë e Veriut

Vendet anëtare të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord të mërkurën (16 qershor) të heqin kufizimet e udhëtimit për udhëtarët nga tetë vende dhe territore...

Arma më e fuqishme e Opozitës

Nga Oerd Bylykbashi Ligji i Dekriminalizimit funksionon si sahat! Një tjetër kryebashkiak i dënuar me burgim u zbulua falë tij, duhet të largohet nga funksioni...