E mërkurë, 23 Shtator, 2020
22 C
Tirana

Çifti rrezikon 16 vite burg vetëm sepse postuan foton “e ndaluar”

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Londër/ Arrestohen tre shqiptarë, kishin disa shtëpi hashashi

Policia britanike ka arrestuar tre shqiptarë. Ata merreshin me kultivimin e hashashit dhe janë kapur duke kultivuar bimën narkotike në disa shtëpi. Personat e...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

FOTO/ Ndryshimi i Alvin Berishës gati 1 vit pas kthimit nga kampi Al-Hol

Të gjithë e mbajmë mend historinë e 11-vjeçarit, Alvin Berisha, i cili doli nga “kampi i ferrit” Al Hol në Siri. Por si duket...

Një çift iranian është dënuar në mungesë me 16 vite burg të kombinuar dhe 74 fshikullime nga sistemi i Gjykatës Revolucionare të vendit.

Ish-boksieri, Ahmad Moin-Shirazi dhe gruaja e tij Shabnam Shahrokhi u dënuan nën akuzat për “propagandë kundër regjimit”, duke postuar përmbajtje “të turpshme dhe vulgare” dhe “përhapje të korrupsionit moral”.

Arsyeja pse ata u dënuan është sepse gruaja u shfaq pa xhihab në një foto familjare të publikuar nga çifti në rrjetet sociale.

Për këtë arsye, një gjykatë iraniane i ka shpallur të dy fajtorë për “veprat anti-islamike përhapje të dekadencës morale dhe të prostitucionit”.

View this post on Instagram

سلام بنظرم همه چيز از خانه آدم شروع ميشه اينروزها ويديويى در اينجا دست به دست ميشد كه دونفر در حال سم پاشى اتوبوس هستن كه يكى به ديگرى ميگه قسمت "زنها رو سم پاشى هم نكردى نكردى، بيشتر ميميرن و از شرشون راحت ميشيم" هرچند كه اين حرف بسيار زشت و زننده بود ولى يك صحبت چيپ و به اصطلاح مردانه بود كه دو نفر داشتن باهم ميكردن و اتفاقاً اون قسمت رو هم سمپاشى كردن! نميخوام بگم كه اين صحبت مشكلى نداشته نه، اتفاقاً حرف بسيار زشتى هم بوده ولى اينها تماماً برميگرده به شوخيها و متلكها و دسته بنديهاى جنسيتى در خانواده. اگر ما از كودكى فرزندانمون رو بدور از كليشه هاى جنسيتى بزرگ كنيم و به اونها ياد بديم كه زنها و مردها بجز تفاوتهاى اندك فيزيولوژيك با هم يكسان و برابرند، شاهد اتفاقهاى بسيار خوبى در سطح كلان جامعه خواهيم بود. اين طور حرفهاى به اصطلاح مردانه متأسفانه در بين بسيارى از آقايان در همه جا مرسومه حتلا در بهضى جوامع كمتر يا بيشتر. همين چهار سال پيش صداى ضبط شده دونالد ترامپ همه جا پخش شد كه در يك به اصطلاح صحبت مردانه به چند مرد ديگه ميگفت كه براى ارتباط با زنها رو بايد اونهارو با …. بگيريد!! البته كم و بيش خانمها هم صحبتهاى مشابهى بين هم دارن و هميشه از مردان به نيكى ياد نميكنن! اينها مشكل هستن ولى مشلات بزرگ جامعه ما نيستن! مشكل بزرگ عدم رعايت عدالت در جامعه و تقسيمبنديهاى نا عادلانه جنسيتى است. بنظرم ما بجاى نگرانى درباره يك صحبت بين دو مرد در هنگام سمپاشى اتوبوس بايد دغدغه هاى بزرگترى رو پيگيرى كنيم. مثل حق طلاق، حق حضانت فرزند، فرصتهاى شغلى برابر، حق انتخاب پوشش، پايان دادن به مدارس تفكيك شده، امنيت اجتماعى براى زنان و صدها خواسته بحق ديگه است و مقدمه همه اينها از تربيت ما در خانه و شكستن مرزبنديهاى جنسيتى در نسل آينده شروع ميشه 😊 پ.ن. بزرگترين برنده در برابرى اجتماعى زن و مرد، مردها هستن روزهاى خوب زيادى در انتظار ما هستن 😍 #niwan #delwan #picassomo #mumzy #family #istanbul

A post shared by Seyed Ahmad Moinshirazi (@picassomo) on

Ish-boksieri u dënua me nëntë vjet burg, ndërsa gruaja e tij u dënua me shtatë vjet, 74 fshikullime dhe tre muaj punë pa pagesë.

Çifti e kuptoi që ata ishin në shënjestër të Gjykatës Revolucionare disa kohë më parë, me Ministrinë e Inteligjencës së Iranit që i thërriste në disa raste dhe i merrte në pyetje për orë të tëra. Gjatë këtyre takimeve, hetuesit thuhet se i thanë Moin-Shirazi që të ndalonte postimet që binin ndesh me politikat të Iranit, si dhe fotografitë e gruas së tij pa shaminë.

Pas kësaj, çifti mori dy fëmijët e tyre dhe ikën nga vendi dhe tani ndodhen në Turqi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Ben Çami” i arrestuar për lëndë narkotike/ OFL godet mikun e Emiljano Shullazit

OFL i ka dërguar letër për deklarimin e pasurisë një tjetër personi të skeduar. Bëhet fjalë për shtetasin Lutfi Enver Shabani me banim në...

“Do i marrim prapë nëse na duhen”, Shqipëria merr borxh 30 respiratorë nga Danimarka

Shqipëria po përballet me një situatë të vështirë, si pasojë e COVID-19. Të infektuarit janë në shifra të larta. Për fat të keq, e...

“Erë paqeje”, Greqia dhe Turqia gati për bisedime

Pas tensioneve që kanë muaj që po zgjasin mes Greqisë dhe Turqisë për kërkimet nën ujore, në atë që konsiderohet prej dy vendeve si...

Izolimi nuk dha rezultat, Izraeli po përballet me një situatë të papritur

Pavarësisht masave shtrënguese dhe rikthimit të izolimit, Izraeli vijon të shënojë një numër shumë të madh rastesh të reja me koronavirus. Rezultatet kanë qenë të...

Masivi shkëmbor bie brenda lokalit në Vlorë, një i plagosur

Reshjet e dendura të shiut kanë shkaktuar incidente në vend, dhe një prej rasteve është shënuar në Vlorë. Në Kaninë ka pasur rrëshqitje gurësh të...